Кохання на фазенді
30 років тому нам показали перший «мильний» серіал «Рабиня Ізаура»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/383858/izaura.jpg)
Старожили пам’ятають: коли по «тєлєку» йшов серіал «Рабиня Ізаура», народ кидав усю роботу, молодь не ходила на побачення — усі прикипали до екранів і співчували бідній Ізаурі. В оригіналі бразильський серіал складається зі 100 серій по 25 хвилин кожна. Однак 30 років тому у тодішній Радянський Союз «прийшла» інша версія — 30 епізодів по 30 хвилин. Перші п’ять серій нам показали наприкінці 1988 року, а решту — у лютому-березні 1989-го.
У серіалі йшлося про рабиню-квартеронку Ізауру (квартеронами називали людей, у яких один з предків у другому поколінні був представником негроїдної раси. — Г. Я.). Її не примушували займатися звичною рабською працею, не посилали на плантації добувати цукрову тростину. Навпаки — вона жила у родині командора Орасіу Корреа ді Алмейда мало не на правах доньки. У неї були заздрісники (наприклад, рабиня Роза), але загалом її всі любили. Перед смертю командор на прохання своєї дружини Естер дав Ізаурі вільну. Однак його спадкоємець і син, злобний Леонсіо, вирішив зробити красиву рабиню Ізауру своєю наложницею — документи знищив, а потім «відбивав» від дівчини усіх залицяльників. Завершився серіал хепі-ендом: Леонсіо втратив плантацію і фазенду, а новий власник, багатий і красивий поміщик Алвару звільнив усіх рабів і одружився з Ізаурою.
«Рабиня Ізаура» — екранізація роману бразильського письменника Бернарду Жоакіма да Сілви Гімарайнша. Книга вийшла 1875 року, коли у Бразилії ще процвітало рабство (його скасували 1888 року), а дія книги відбувається наприкінці 1860-х. До речі, сам автор був противником рабства — саме через це і написав свій роман. У літературних традиціях ХІХ століття додав у роман багато болю і сліз: герої повинні були мужньо страждати… До «Розвіяних вітром» залишалося ще майже 60 років.
До екранізації роману Гімарайнша у бразильських кінематографістів руки дійшли аж через 100 років. Можливо, саме через це зі сюжету про боротьбу за звільнення бразильських рабів у них і вийшла якісна мелодрама.
У Бразилії серіал показали наприкінці 70-х років минулого століття. Окрім головних «білих» героїв, у серіалі вперше було задіяно багато темношкірих акторів. Попри те, що новими «Розвіяними вітром» серіал про рабиню Ізауру не став, однак певну частку слави отримав. За підрахунком програми Good Morning America, це «мило» було продубльоване найбільшою кількістю мов в історії телебачення.
Популярність серіалу вимірюється ще й словами, що міцно закріпилися у нашій мові. Наприклад, «фазенда» і «плантація», у які перетворилися дачні ділянки на шість сотиків. В оригіналі фазенда — великий маєток у Бразилії у ХІХ столітті. А назва фільму «Рабиня Ізаура» стала синонімом до слів «не хочу задарма працювати». «Я що вам, рабиня Ізаура?» — кажуть іноді підлеглі працедавцеві…
Луселія Сантуш, виконавиця ролі Ізаури
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/Luseliy.jpg)
Це була перша і найзнаковіша роль 19-річної акторки. Сантуш стала справжнім секс-символом своєї країни. Кілька разів знялася для бразильського журналу Playboy.
Актриса — одна із найбагатших знаменитостей Бразилії: у неї шикарна вілла у найпрестижнішому районі Ріо-де-Жанейро. Вона володіє колекцією рідкісних і найдорожчих автомобілів. Після поїздки у Тибет Сантуш прийняла буддизм, захоплюється йогою і стала вегетаріанкою.
Луселії Сантуш минув 61 рік. Вона розлучена. Продовжує працювати на сцені театру. Любить екстремальні види спорту.
Рубенсо ді Фалко, зіграв роль Леонсіо
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/Leoncio.jpg)
До ролі у серіалі «Рабиня Ізаура» він уже був знаменитим 45-річним актором. Однак жорстокий тиран Леонсіо Алмейда у його виконанні приніс йому світову популярність. Сім’ї ді Фалко так і не створив.
2008 року помер від серцевого нападу у віці 76 років.
Едвін Луїзі у ролі Алвару
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/alvaru.jpg)
Актор зіграв Алвару Сантару ді Сауза, коли йому виповнилося 29 років. На той час він був задіяний у великих театральних постановках і кіно. Однак серіал про рабиню Ізауру назавжди «приклеїв» до нього образ Алвару.
Едвін ніколи не був одружений, дітей не має, живе сам. Любить собак. Він і досі грає у театрі і знімається у кіно. Йому 71 рік.
Роберто Пирильо в образі Тобіаса
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/tobias.jpg)
Коханого Ізаури Тобіаса Паес Відала зіграв відомий у Бразилії актор Роберто Пирильо. Да речі, у романі такого героя не було.
Роберто має 71 рік. Він і досі грає у театрі і знімається у кіно у ролях другого плану. Одружений понад 30 років. У нього є син і дві доньки.
Зені Перейра у ролі Женуарії
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/01/perejra.jpg)
Мудра і добра тітонька Женуарія стала улюбленицею глядачів. Виконавиця цієї ролі Зені Перейра вперше знялася у фільмі «Чорний Орфей» у 1959 році, який приніс Бразилії «Оскар» і «Золоту пальмову гілку». Але серіал «Рабиня Ізаура» подарував Перейрі любов народу. Вона померла у віці 77 років 2002 року. Останню її героїню у серіалі «Моя батьківщина» звали Ізаурою.