«Мавпочка то комірець чоловікові поправить, то пилинку з його піджака струсить…»
А дружину дресирувальника ці жваві тваринки можуть і прогнати — до чоловіка ревнують
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382793/mavpochky-4.jpg)
Так мавпочки поводяться за лаштунками цирку. А на манежі, перед глядачами, хвостаті вихованці подружжя Олени Широкової та Станіслава Хлинова — працьовиті, слухняні, старанні. Розуміють кожне їхнє слово, інтонацію, настрій, жест. Макакам лапундерам (саме з такою породою мавпочок працюють артисти) двічі пояснювати не треба, що можна робити, а чого — не слід. Зрештою, дресирувальники не змушують своїх улюбленців робити те, що їм не подобається.
— Макак лапундерів ще називають свинохвостими макаками, бо хвостики мають як у хрюшок: тоненькі і короткі, — каже володарка призу «Кришталеве шапіто» у французькому місті Массі Олена Широкова, яка працює з цим видом приматів 37 років. — Усім своїм улюбленцям ми дали клички за грошовими одиницями країн світу: Ліра, Шекель, Долар, Євро, Лей…
Подружжя пригадує: якось Юань важко захворіла. Під час реабілітаційного періоду подружжя забрало мавпочку на півтора місяця додому, у Кременчук на Полтавщині. Юань швидко зрозуміла, яке ж то задоволення — ніжитися в ліжечку. Спала як дитина. Вранці відсунуть на вікні штору — а вона мружиться від яскравого світла, потім — шусть під ковдру з головою, мовляв, ну дайте ще трохи поспати! Зате коли прокидалася, за нею око й око було потрібне. Не встигнеш відвернутися — щось потягне. Все, що на рівні її зросту, пошматує: то обшивку на кріслах подряпає, то шпалери поколупає. Спала Юань у памперсах. Та жодного разу вночі його не замочила. Вранці спочатку побігає по кімнатах, розглянеться довкола — лише після того робить туалетні процедури.
Дуже швидко це веселе створіння подружилося з чотирма собаками-шнауцерами. Скік з ними в тазик — і вже всі разом купаються. А як любила собак за бороди тягнути! А ще, бувало, сяде Юань собаці на спину і катається верхи. Пес бігає по кімнаті — мавпочка аж вищить від радості.
Цікаво було спостерігати, як мавпочка їла. Зранку даси чай або молоко з печивом. Візьме рукою печиво і вмочує його в чай. Захоче його допити — піалу підносить лапами до ротика. Вип’є — піалу поставить на поличку. На обід поставиш на стіл мисочку з кашею, багато зелені, фруктів і спостерігаєш збоку. Макака набере повну руку каші — і до ротика. Після того огляне стіл, мовляв, що ще з’їсти? Візьме акуратно стеблинку цибульки, потім — дольку часничку, яблучко, мандаринку…
Годують підопічних чотири рази на день. Люблять запарений овес, гречку, гарбуз, рибу, курятину, кролятину, всі види овочів, ягід та фруктів (груші, ківі, виноград, цитрусові), корені петрушки, кропу, селери. Обожнюють горіхи, родзинки, курагу. Обов’язково дають їм крейду, щоб організм кальцієм поповнився і кислотність шлункового соку знизилася.
— Своїм вожаком ці верткі потішні створіння обрали Станіслава, — продовжує Олена. — Часом чекаємо за лаштунками цирку на свій вихід на арену. Чоловік тримає на руках мавпочку. Дивлюся: вона то комірець йому поправить, то пилинку з його піджака струсить. Якщо стою близько біля чоловіка, самки, буває, починають гарчати — проганяють мене. Навіть намагаються ущипнути — до чоловіка ревнують…
Кожну зі своїх вихованок подружжя дресирувальників намагається похвалити: «Молодець! Розумниця!». Погладять одну мавпочку — інші дивляться у вічі і терпляче чекають на добре людське слово.