Вітражі — примха не лише багатих…
Чи варто прикрашати сучасний інтер’єр елементами кольорового скла?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382027/v4.jpg)
У сучасному інтер’єрі вітражі займають почесне місце. Малюнками з кольорового скла оздоблюють віконні або дверні прорізи, вітражі використовують для декору меблів, ламп, ваз та інших дрібничок. В інтер’єрі квартири або будинку вітражі будуть актуальні завжди, переконана власниця дизайн-студії львів’янка Ірина Гриник.
Сонячне світло, що ллється крізь барвистий вітраж… Краса! Вітражі асоціюються з парадністю і навіть монументальністю, оскільки вітражні вікна зазвичай прикрашають будівлі музеїв та храмів. Тому багато хто впевнений, що вітражам в інтер’єрі житлового будинку не місце. Прийнято вважати, що вітраж — це дуже дорого, тож не пасує до звичайного, скромного інтер’єру… Однак вітраж в інтер’єрі житлового будинку використовувався ще у ХІХ столітті, коли у моду увійшов стиль модерн. Щодо вартості вітражів, то сучасні технології дозволили значно знизити витрати на їх виготовлення, що позначилося на ціні. Тож вітраж — не така вже й розкіш у наші дні, як можна було б подумати.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/v_1.jpg)
— У багатьох вітражі асоціюються з церквами чи середньовічними будівлями… Наскільки вітражі актуальні?
— Є такий стереотип, — каже Ірина Гриник. — Попри це, вітражі стають дедалі популярнішими. Ними оздоблюють вхідні та міжкімнатні двері, меблеві фасади у кухні, вітальні, бібліотеки. Роблять перегородки, панно та підвісні стелі. Замовляють вітражі у склопакетах на сходові майданчики, балкони, ванні кімнати, зимові сади, оранжереї, люстри, бра… Адже вітраж — це класика, це ручна робота! Такі речі будуть популярні завжди.
— Як підібрати вітраж, аби вдало «вписався» в інтер’єр?
— Хтось віддає перевагу сюжетним вітражам в інтер’єрі, чи на релігійну тему. Такі вітражі доречні тільки в розкішних інтер’єрах у стилях модерн, неоготика. Для ніш часто обирають пейзажну тематику з реалістичними горами, океанічними пляжами, райдужним небом. Популярні для інтер’єрів житлових будинків квіткові вітражі. Можна використовувати вітражі з геометричним орнаментом чи, наприклад, урбаністичний сюжет.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/v_3.jpg)
— Які кольори переважають серед замовлень?
— Ще кілька років тому найпопулярнішими були пастельні кольори. Я боялася, коли замовники просили додавати червоного, зеленого чи синього… Поки доля не звела мене з одним політиком. Наполягав, щоб його вітражі були максимально насичені різними кольорами: ультрамарин, яскравий червоний, палаючий жовтий, живий зелений, фіолетовий, білий… Його наполегливість додала мені впевненості. Коли змонтували ці вітражі, виглядали вони ефектно.
— Який найбільший вітраж вдалося виготовити?
— Найбільша вітражна стеля у нас була в Червонограді — 4×6 метрів! Якщо ж говорити про вітражі у склопакетах, то найбільший (понад 100 кв. м) прикрашає зимовий сад і оранжерею в Одесі. Цікаве замовлення отримали у Києві — басейн у східному стилі. Нам замовили об’ємні куполи розміром від 1,2 до 2,4 м у діаметрі. Уявіть собі, кільканадцять тисяч маленьких (до 1 см) кольорових деталей потрібно зібрати у куполи… У Трускавці зробили вітражі для трьох церков: Святого пророка Іллі, Покрови Пресвятої Богородиці й Святого Миколая. Парафіяни і меценати згрупувалися і своїми силами змогли втілити давні мрії настоятелів храмів.