«Для нього робота була життям, а життя — роботою»
Відійшов у засвіти «журналіст-епоха» — Борис Козловський
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381935/kozl.jpg)
Львівська журналістика зазнала непоправної втрати: 8 грудня відійшов у вічність багаторічний заступник головного редактора «Високого Замку», депутат Львівської обласної ради першого демократичного скликання Борис Леонідович Козловський. Неперевершений майстер пера, він стояв біля витоків нашої газети.
Борис Козловський — «журналіст-епоха», біля якого вчитися можна було постійно. Він був з того покоління, яке робило живу журналістику. Чверть століття тому він щоранку приходив у Львівську обласну раду, обходив усі кабінети і довідувався останні новини, а потім давав найсвіжішу інформацію в газету, яка тоді виходила щодня. Ось так працювали журналісти, коли ще не було «рятівного» Інтернету. А коли з’явився Інтернет, постійно казав молодим журналістам, аби «частіше виходили з кабінетів».
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/Kozl_1.jpg)
Борис Леонідович тримав зв’язок із нами навіть після того, як вийшов на пенсію і перейшов працювати у прес- службу Львівської політехніки. Там не полишав пера, працював із завзяттям. Той, хто тримав у руках документальну книгу «Дунаїв не забув, що містом колись був…», був вражений, наскільки самовіддано працював над нею Борис Козловський. Це не просто блискуча літературна та наукова праця. Автор буквально «перелопатив» історію Дунаєва, обійшов усі тамтешні хати, де спілкувався з жителями різного віку, розуміючи, що вони є живими свідками історії, працював в архівах. І це була перша книга із дилогії про цей населений пункт, що на Перемишлянщині. Незадовго до смерті почав працювати над другою частиною «Дунаєва».
Навіть у поважному віці був у чудовій творчій формі. І сам активно дописував у «ВЗ», і допомагав нашим журналістам — вичитував матеріали, придумував влучні, часто афористичні заголовки.
Бориса Леонідовича сильно підкосила смерть дружини Валентини. Боляче пережив цю трагедію. Він самовіддано боровся за її життя: доглядав, платив шалені гроші за ліки. За відкачування рідини із її уражених легень платив щоразу по тисячі гривень… Смерть дружини підкосила його і у переносному значенні, і у прямому — йому майже відмовили ноги. Ці останні півроку він згасав, як свічка…
У цей важкий для нас усіх час ми вирішили розпитати людей, яким пощастило співпрацювати із Борисом Козловським, яким залишився у їхній пам’яті?
Степан КУРПІЛЬ, перший головний редактор газети «Високий Замок»:
— Ми з Борисом Козловським прийшли у «Високий Замок» майже одночасно, на самих початках заснування газети. Він довгий час був моїм першим заступником. На той час мав значно більший журналістський досвід, ніж я, тому значну частину творчої роботи брав на себе. З ним було не дуже легко працювати. Бо мав імпульсивний, вибуховий характер, боляче реагував, коли щось було не по його. Але разом із тим швидко остигав, якщо був у чомусь неправий — визнавав це. Хоч у нас різні характери, у мене більш спокійний, але, попри «творчі дискусії», ми працювали дуже плідно. Борис Леонідович був трудоголік. Надзвичайно вболівав за те, що робить. Вболівав, щоб колектив працював як злагоджений механізм. Прагнув, щоб усі, як і він, віддавалися роботі на усі сто. Молодих журналістів вчив, підтягував їхні тексти, «перевіряв на профздатність».
Був дуже компанійський, після роботи часто запрошував додому — поговорити по душах. Те, що не вдавалося обговорити в офіційній атмосфері, можна було обговорити після роботи, за чаркою. Він любив такі розмови — про життя, про роботу…
Любив робити журналістські експерименти. Рідко хто з журналістів пише такі матеріали. Наприклад, близько року ходив в одних мештах фірми «Прогрес» і потім описав усі свої пригоди — наскільки ці мешти міцні тощо. Здається, після того фірма «Прогрес» подарувала йому нові мешти. Був у нього цікавий експеримент: чи можна вижити на 1,50 грн? Вирахував, що саме стільки тоді становив одноденний раціон лебедя у Стрийському парку. І вирішив проекспериментувати, чи може людина вижити на ті самі гроші. Робив тоді аналізи, зважування. Кілька місяців жив на 1,50 грн., дуже схуд, але усі показники аналізів поліпшилися.
Журналістські експерименти під його керівництвом проводили і деякі його учні. Наприклад, Дмитро Синяк. Борис Леонідович потім допоміг йому оформити ці газетні дописи у книгу.
Також ініціював різноманітні газетні конкурси. Наприклад, на краще вино. Учасники конкурсу мали принести по дві пляшки. Час від часу Борис Леонідович заходив в обід до мене і казав: «Давай продегустуємо?». Кажу: «Так не залишиться ж вина для конкурсу, для професійних дегустаторів». «Залишиться, для дегустації треба небагато». До всього підходив з гумором, з самоіронією, хоча саме життя його не було таке веселе. Не раз розповідав про труднощі — особисті, побутові, сімейні. Була ситуація, коли УНСОвці підпалили вхідні двері його квартири — їм не подобалася позиція газети. Але такі речі не дуже і хочеться згадувати. Згадується все добре, приємне, веселе…
Микола ГОРИНЬ, у 1994−1997 роках очолював Львівську область (був спочатку головою Львівської облради і облвиконкому, а потім головою Львівської ОДА):
— Маю найкращі спогади про Бориса Козловського. Був у перших шеренгах наших журналістів, які у часи проголошення Незалежності України чітко стали на позиції демократизації преси і правдивого висвітлення подій. Був депутатом Львівської обласної ради першого демократичного скликання. Але ніколи не намагався знайти якісь особливі підходи до «власть імущих», завжди був незалежним, об’єктивним і, найголовніше, — глибоко входив у проблему, про яку писав. Пригадую, щодня приходив в обласну раду і збирав інформацію, бо старався донести до широкого загалу усі новини про роботу владних структур області. Запам’яталися і ті журналістські експерименти, які проводив над собою, працюючи у «Високому Замку». Дуже своєрідний чоловік був. Страшенно жаль, що пішов із життя такий прекрасний чоловік і журналіст…
Василь ГАВРИЛИШИН, однокурсник Бориса Козловського, заслужений журналіст України, працював з Борисом Козловським на Львівському телебаченні:
— Був надзвичайно самовідданий, навіть жертовний щодо професійного обов’язку. Не просто жив роботою, а жив на своєму робочому місці у прямому значенні слова. Інколи навіть забували, що у нього є сім’я, здавалося, його дім — це телебачення. У своєму редакційному кабінеті, у відділі інформації, встановив спортивний куточок, де була шведська драбина, гантелі… Для нього робота була життям, а життя — роботою.
Така самобутність, фанатичність до справи була притаманна йому ще зі студентських часів. У той час захоплювався енергійною, наступальною поезією Маяковського. Вважав, що і зовнішньо подібний на цього поета. Був такий же кремезний, «гривастий», як Маяковський. Я займався фотографією, і він мені казав: «Васю, зніми мене так, як Маяковського!». Кажу: «Борю, який же ти Маяковський! Не гріши супроти такої постаті!». А він: «Ти нічого не розумієш! Я тебе прошу, зніми!» Ставав у «позу борця» і дивився у кадр…
Колись, при Андропові, була боротьба з алкоголізмом. Оскільки Борис був дуже щирою людиною, навіть у чомусь дещо наївною, ми саме його обрали головою Товариства тверезості. Як він фанатично дотримувався усіх правил! Бувало, каже: «Хлопці, ну ми ж інтелігенція, ну як так? Маємо бути прикладом!». Одного разу на дні народження нашого товариша ми його таки переконали: «Борисе, ну спробуй трошки тієї отрути, з якою ти борешся!». Вмовили. Він пригубив чарку і раптом каже: «Хлопці, слухайте, як це чудово! З’явилося нове дихання! Служба це одне, а життя — зовсім інше!».
Він все життя працював над собою. Його неперевершені публікації у «Високому Замку» я читав із величезною насолодою. Телефонував йому і вітав із успішною публікацією. Казав: «Борю, ну ти молодець, не опускаєш планки!». Він ніколи не опускав планки своєї професійної відданості.
Ще один показовий епізод. Як і багато інших, у радянський час був у компартії. Але у дні проголошення Незалежності України рішуче порвав із компартією і на мітингу біля Університету привселюдно розірвав свій партійний квиток. Тим самим продемонстрував, що розуміє повороти у розвитку суспільства, історії. Це був щирий вчинок! Згодом був довіреною особою В’ячеслава Чорновола на президентських виборах 1991 року. Був щирий, без жодних намагань використати свою наближеність до влади. Вічна йому пам’ять!