Передплата 2025 «Добрий господар»

«Я дивився на фото справжніх „кіборгів“ і старався зробити так, щоб фігурки були максимально схожими…»

Учні художнього ліцею створили інсталяцію «Битва за Донецький аеропорт»

Учні Львівського художнього ліцею, що на вул. Хотинській, 6, з пластиліну та паперових коробок створили інсталяцію під назвою «Битва за Донецький аеропорт». Робота тривала два місяці. Консультували ліцеїстів справжні «кіборги», які боронили Донецький аеропорт від ворога. Коли бійці побачили аеропорт у мініатюрі, на їхніх очах виступили сльози… Інсталяцію передали до Національної академії Сухопутних військ ім. Гетьмана Сагайдачного. Про це журналісту «ВЗ» розповіла директор художнього ліцею Оксана Малик.

Діти працювали над «Битвою» два місяці…

«Ця ідея виникла після того, як ми для бійців АТО проводили майстер-клас з писанкарства до Великодніх свят, — каже Оксана Малик. — Атовці побачили у ліцеї нашу експозицію, приурочену до Революції гідності. Вона їм дуже сподобалася, і вони сказали: „От було б добре таке зробити, взявши за основу Донецький аеропорт“. Серед курсантів, які були у нас на майстер-класі, були два „кіборги“ — Роман Гребенюк і Артем Ломов. Ми з дітьми все це обговорили. А починаючи з вересня, почали працювати над новою інсталяцією».

Усі фігурки з пластиліну ліпив учень 10-Б класу художнього ліцею Ростислав Андріївський. «Це дуже копітка робота. Фігурки мініатюрні — сантиметрів сім, — веде далі директор ліцею. — Крім Ростика, працювали ще семеро дітей. Вони створили з коробок так званий жовтий термінал, де тривав бій. «Кіборги» приходили, консультували дітей. Також учні брали деякі матеріали з Інтернету та книжок. Дивилися, як це все виглядало, — до того, після того, що там вціліло.

Команда ліцеїстів разом із військовими створила інсталяцію «Битва за Донецький аеропорт»
Команда ліцеїстів разом із військовими створила інсталяцію «Битва за Донецький аеропорт»

Там є навіть чорний котик. Коли ми були в академії, один із «кіборгів», який тепер є курсантом, розповідав, що той котик був упродовж тривалого часу в аеропорту. Він був символом, оберегом для хлопців. Бо за півгодини перед обстрілом ховався. І хлопці знали, що зараз буде або обстріл, або наступ. На жаль, доля цього котика невідома… Там є спалена машина. Виявляється, це був «Порше Каєн». Цю машину перед війною виграв в акції чоловік з Києва. Хотів забрати цю машину. Зв’язувався з командуванням «кіборгів», щоб якось ту машину вивезти. Але машину вивезти не вдалося. Потім у неї влучив снаряд, і машина згоріла. Там є прострілені плазмові телевізори. Розбитий ескалатор, стільці з зали очікування… Діти зробили все так, як розповідали «кіборги». У них, коли це побачили, виступили сльози на очах…".

Композиція мала правильно виглядати у масштабі. Зробити це було непросто… 15-річний «Я дивився на фото справжніх „кіборгів“ і старався зробити так, щоб фігурки були максимально схожими…» Ростислав Андріївський розповів журналісту «ВЗ», що мріє стати ілюстратором книжок. А ліпкою з пластиліну захопився ще у 13 років.

«Мене зацікавила історія, — каже хлопець. — Я вивчав, який вигляд мали солдати, і почав їх ліпити. Створювати аеропорт було дуже цікаво і складно водночас. Я зліпив з пластиліну 22 солдатиків (використовував також зубочистки, фольгу). На це пішло чотири коробки пластиліну. Потім їх покрив лаком, щоб вони не розліталися. Найважче було ліпити обличчя, я дивився на фотографії справжніх „кіборгів“ і старався зробити так, щоб фігурки були максимально схожими. Щоб був схожим їхній одяг…».