«Турки наполовину врізають ціну, звикли торгуватися. Я йому кажу: «100 грн.». А він: «50!»
Журналіст «ВЗ» знайшла на Вернісажі і нешліфований бурштин, і глиняні дзвіночки, які роблять батьки Скрябіна
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/379121/vern2.jpg)
Львівський Вернісаж — культове місце, куди полюбляють навідуватися не лише туристи, а й львів’яни. Дехто називає цю місцину «блошиним ринком», де можна придбати не лише сучасні сувеніри, а й антикваріат. Щоправда, до європейських «блошиних ринків», які у Відні чи Парижі вважаються такими ж визначними туристичними пам’ятками, як музеї, нам ще далеко… Але деякі зміни в асортименті я все-таки помітила. На Вернісажі побільшало товарів ручної роботи українських майстрів. Китайський ширвжиток теж є, але він не настільки помітний…
Зачепилася за горнятка, які купувала у подарунок. Виглядають симпатично — з зображенням архітектури Львова або левами. Відчувається, що «дихають» любов’ю до рідного міста. Та й коштують недорого — 60−80 грн. (великі, точніше, величезні, — по 150 грн.).
Бачу, як жіночка розглядає кольоровий радянський посуд. Подумала: навіщо він їй? Та й куди усе це добро складати? «Це дуже рідкісний колір — кобальт (синій), — каже львів’янка пані Оксана. Жінка трепетно торкається скляного графина — „карафки“. — Мені такий посуд до душі! Не порівняти з тим, що продають у сувенірних крамницях. Продавець просить 150 грн., але для мене це дорого. Є тут один недолік: у кришечку зайшла пара, виглядає не дуже естетично».
Продавець ціни не скидає. Я тим часом розглядаю вітрину: іржавий ключ, яким банки відкривають, ручний міксер, на видному місці — діркопробивач… «Ви китайським ключем відкрили банку, і він зламався, а цей буде служити і служити», — примовляє продавець, коли бачить мої круглі очі. Пані Оля каже, колись усі робили запаси з кришталю та кольорового скла. Тепер люди не мають грошей, спустошують серванти і все приносять сюди. «У Львові багато турків, вони кольорове скло люблять, — веде далі продавець. — Поляки колись брали все підряд, тепер вибирають, що їм підходить. Американці, китайці у нас купують… Але турки наполовину врізають ціну, звикли торгуватися. Я йому кажу: „100 грн.“. А він: „50!“. Деколи можемо і послати, бо злість бере. І так ставлю невисоку ціну».
Вернісаж не раз хотіли закрити. Готель «Леополіс» хоче, щоб тут була його парковка. А не так давно Козловський (депутат міської ради, власник «Ґранд Готелю». — Авт.) купив на Вернісажі кафе… Хто знає, що надумає тут будувати".
Деякі ятки, точніше, халабуди, неестетично обгорнуті клейонкою. Коли падає дощ, торговці прикривають нею товар. Звертаю увагу на різьблену Ченстоховську ікону Божої Матері. Коштує 1100 грн. «Їм та площа поперед горла стоїть. Вони її так хочуть, аж пищать, — каже продавець пані Лариса, коли і її розпитую про закриття Вернісажу. — Але вони не можуть просто так її забрати, бо тут люди. Тут 250 людей працює. І ніби дозволяють, і ніби не дозволяють. (Продавці платять лише за охорону — 190 грн. на місяць, оренди не платять. — Авт.)».
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/vern5.jpg)
Пані Лариса розповідає, за освітою вона інженер-конструктор, зараз на пенсії. «Маю 1500 грн. пенсії, спробуйте на ці гроші вижити, — каже. — Я колись жила поруч із Вернісажем. Це були важкі 90-ті. Залишилася сама зі сином, чоловік помер. У мене книжок було багато. Любила я ту справу (усміхається. — Авт.). Спочатку я книжки продавала. Тепер от їжджу в Одесу за товаром». «Купують ваші прикраси?» — запитую. «Коли було 750-ліття Львова — тут гребли все підряд. Вірите, увечері столи були порожні! Тепер це вже не та торгівля».
Помічаю на багатьох столах вироби з бурштину. Деякі коралі привозять з Одеси (коштують від 120 до 900 грн.). Але є й інші варіанти. Продавці зізнаються, іноді бурштин приносять контрабандисти. Правда, просять за каміння дорого — 700−800 грн. (продають на вагу). «Вони копають і будуть копати», — кажуть вернісажівці.
Заради експерименту запитую в однієї продавчині, чи має намисто з нешліфованого бурштину із копанок. «Маємо!» — каже жіночка, яка якраз вторгувала якогось каміння на 500 грн. Виглядає задоволеною. Клієнтам подарувала блискучий мішечок, бо купували подарунок для мами. А це, з її слів, нечасто буває. «З копанок?» — уточнюю. «Жіночко, ми тут продаємо не один день. По-перше, якщо бурштин нешліфований, він треться об шию, пилок вбирається шкірою. Тому має особливі лікувальні властивості. Дивіться, який чудовий. Трошки ціну скину — 1100 грн.».
Коли вже збиралася йти, помітила дзвіночки з білої глини, які роблять батьки Кузьми Скрябіна. На одному з них — ноти… «Тато деколи пише на дзвіночках слова з пісень Андрія, — каже продавець (дзвіночок зі словом „Мовчати“ з однойменної пісні якраз продався. — Авт.). — Ольга Михайлівна розмальовує. Вони вже 12 років цим займаються. Свого часу Андрій їм допоміг. Розповідала дружина, як він ту пісню писав („Мовчати“. — Авт.). Пробудився о другій ночі, попросив ручку…».
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/vern3.jpg)
Коли виходжу з ринку, звісно, увагу привертають вишиті сорочки та сукні. Продавці, до речі, одразу кажуть, де ручна робота, а де — машинна. Вишита сукня (машинна) коштує 2 700 грн. Зі слів продавчині, ручна такого плану буде коштувати понад 10 тисяч грн. Вишиванку ручної роботи (дуже гарну) можна купити за 3,5 тисячі грн.
Всі фото авторки