Сучасний лічильник тепла — на стару радянську батарею?
Кабмін прийняв рішення, яке дозволить це зробити, — якщо буде технічна можливість
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/379104/lichulnykfoto.jpg)
Мешканці старих «радянських» будинків отримали можливість власноруч регулювати температуру у своїх помешканнях і платити виключно за власним лічильником. Відповідне рішення було прийняте на останньому засіданні Кабміну. Кабінет Міністрів затвердив порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільчого обліку тепла у будинку.
Коментуючи прийняття відповідної постанови, віце-прем'єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко зазначив, що завдяки прийнятому рішенню українці можуть самостійно обирати оптимальну систему індивідуального обліку тепла. «Це можливість заощаджувати споживання тепла і платити виключно за власним лічильником. Обрати оптимальну систему індивідуального обліку можна за технічної можливості інженерних систем у будинку», — написав він на своїй сторінці у «Фейсбуці».
Як пояснює міністр, раніше індивідуальний (поквартирний) облік був доступний лише мешканцям будинків з горизонтальною системою опалення (зазначимо, горизонтальна система опалення вже всюди застосовується в елітних житлових комплексах, а також впроваджується і в новобудовах економ- класу. — Авт.). Тепер поквартирний облік доступний і для будинків зі «стояками» радянського зразка. Власники квартир, які встановлять прилади-розподілювачі на опалювальні прилади (за умови вертикальної системи опалення), зможуть регулювати температуру у своїх помешканнях, заощаджувати тепло і платити виключно за власним лічильником, а не за перевитрати недбалого сусіда. Доплачувати вони будуть лише за обігрів загальних місць користування та допоміжних приміщень, згідно із площею їхньої квартири.
Досі мешканці старих будинків, де була відсутня технічна можливість встановити індивідуальний лічильник, платили за все тепло, яке споживала будівля за комерційним будинковим вузлом. Плата ділилась пропорційно площі на всіх, усі платили однаково.
Аби перейти на індивідуальний облік, внутрібудинкову систему опалення, будинок має обстежити комісія, визначена суб’єктом господарювання, який має відповідну ліцензію. Замовник обстеження — власник (співвласники) будівлі (будівля може перебувати на балансі місцевого комунального підприємства, у ній може бути управляюча компанія, або створене ОСББ, ЖБК тощо). Комісія має скласти акт про технічну можливість встановлення приладів обліку тепла у будинку. Якщо в акті буде зазначено, що така технічна можливість відсутня, в акті, зокрема, перелічуються заходи, здійснення яких дозволить встановити прилади обліку тепла.
Для системи обліку за допомогою приладів-розподілювачів необхідно, щоб їх встановили не менш ніж 50% мешканців багатоквартирного будинку. Це вимога Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Оплата встановлення такої системи здійснюється коштом споживачів — власників квартири.
Як пояснив головний менеджер проектів Офісу підтримки та впровадження реформ Мінрегіону Володимир Галанюк, для отримання консультацій з цього питання можна звертатись до будь-якої монтажної чи проектно-монтажної організації на ринку, що пропонує послуги з встановлення квартирних лічильників тепла. Треба лише перевірити, щоб ця компанія мала відповідну ліцензію на такі види робіт. У разі технічної можливості вони запропонують вам встановити тепловий лічильник або відмовлять — залежно від особливості системи опалення вашого будинку. У разі неможливості встановлення квартирного теплового лічильника треба звертатися до інших компаній — які пропонують встановлення приладів-розподілювачів теплової енергії.
Нововведення, оприлюднене на «ФБ» міністра ЖКГ, уже «обросло» коментарями «за» і «проти». Киянка Галина Новикова налаштована скептично: «Не поспішайте тішитися з такої новини. Є хитра абревіатура — МЗК, тобто місця загального користування (або ж допоміжні приміщення, а це — підвали, ліфти, сходи, сходові майданчики тощо. — Авт.). Стоїть лічильник тепла на вашу квартиру, і ви, згідно з його показниками, справно щомісяця платите. А вам до тієї суми додають ще щонайменше 50% ціни. Наприклад, у вас платіжка на 1200 грн., а вам ще 600 грн. накидають за МЗК. У мене квартира в Києві близько 80 кв. м площі. Отже, за якісь 40 кв. метрів МЗК я маю сплачувати щомісяця 50% того, що я плачу за свою квартиру, де в мене все утеплено, є регулятори тепла на батареях, а отже, я можу економити. Ніякого впливу на витрати тепла в МЗК я не маю. От і думайте, чи справді на нашій вулиці свято. Маю великий сумнів…».
«Живу в дев'ятиповерховому 18-під'їзному будинку, — обурюється Наталя Соболєва. — Яким чином домовитися з половиною власників квартир про встановлення індивідуальних лічильників, якщо 30% мешканців отримують субсидії? Для кого ця постанова Кабміну? Просто немає цензурних слів!!!».
Також дописувачі «ФБ» зазначають, що ніхто не скасовував таких «підводних каменів» постанови, як висока вартість лічильників тепла чи приладів- розподілювачів теплової енергії, необхідність переобладнання батарей для встановлення цих приладів, а також те, що подекуди підприємства-монополісти відмовляються брати на баланс такі лічильники.