На згадку про батьківську землю повезла до Італії вощину з медом…
Домашні реліквії у чужині нагадують українцям про їхні корені
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/378749/woscyna.jpg)
Колись один поет писав про «дим вітчизни», солодкий та приємний… У кожного з нас свої амулети, які на великих відстанях сильніше, ніж Інтернет з відеозв’язком, пов’язують з рідним краєм, з минулим, не даючи перерватися найважливішому з усіх зв’язків на світі. Для когось цим магнітиком слугує родинна фотографія, мамина вишивка, простенька іграшка, якою бавилися у дитинстві. Чи ключ від рідної хати, який нагадує, що завжди можеш відчинити її двері…
Пані Марія приїхала на місяць додому зі своїх італійських заробітків. Не могла натішитися зустріччю із ріднею, із землею, де її коріння і найкращі спомини. Обійшла чи не кожен сантиметр батьківського обійстя, безмежно рада була побачити ровесників. Рідне яблучко було їй солодшим від сицилійських апельсинів, а вареники, зліплені старенькою матір’ю, перевершували найвишуканішу римську піцу. Ладна була цілувати землю, де маленькою пасла корови. Поглядом шукала стежки, котрими бігла до школи чи до лісу, де батько був за найкращого лісника у районі.
У свій невеличкий багаж, який спакувала у бусик, що брав курс на Апенніни, пані Марія поклала сентиментальну річ — рамку з вощиною. Хтось сказав би: навіщо? Хіба мало продається меду десь там у Неаполі чи Генуї? Чи хіба не маєш за що його там купити — он скільки подарунків привезла родині? Де ж бо їм знати, що запах тих сотів, що були заповнені бджолами на отчій землі, — то її оберіг, енергетик, стимулятор до життя у краї далекому…
Марія з роду Сидорових не перша краянка на моїй пам’яті, яка відчуває потребу у таких ось «якорях», які єднають її з домом. Лікар Юрій Гуменюк у своїй сучасній «єврооселі» зберігає стареньку бабину скриню, а в ній — сувої більш як столітнього, із млосним запахом млива, домотканого полотна, що його витворили роботящі бабцині руки. Відкриєш цю скриню — і здається, відкриваєш книжку родинної історії…
Кільканадцять років тому з Німеччини на хутір Малинівку, де було батькове обійстя і де ще жили брати Василь зі Степаном, приїхав старенький Антін Дмитрик. Не був удома з часів Другої світової війни — так розпорядилася доля. Для української душі цього громадянина «бундесреспубліки» мало було тижня на рідній землі. Не знав, як попрощатися з отчим краєм. На пам’ятку про нього узяв зі собою дерев’яне колесо від воза (у родині Дмитриків з давніх-давен було багато добрих столярів). А ще налив у пляшечку джерельної води, що тече біля фігури Святого Яна. Найсмачнішої води у світі, яку тільки пив. І в його розумінні — найбільш цілющої. Ще більш помічної, ніж вода з їхнього Баден-Бадена…
Пан Антін не поодинокий у своїй синівській любові до землі предків. Нею просякнутий ще один мій земляк, який понад сорок років живе у Росії. В один із недавніх весняних приїздів додому, у Галичину, він нарізав прутиків з маминої яблуні і узяв їх зі собою на московський поїзд. Можете уявити собі радість Георгія, коли ці щепки прижилися на малородючій землі його приволзької дачі, а через кілька років — дали перші плоди. Яке ж то щастя, з’їсти у чужині мамину паперівку!
І про ще один прояв ностальгії. Він стався не у старшої, як у згаданих вище випадках, людини, а у цілком молодої. Колишній галицький педагог Іван поїхав на заробітки у Колумбію. Був там брокером у казино. Заробляв чимало. Допомагав своїми коштами всій рідні. А від мами просив лише одного — передати у Мексику в’язку домашнього… хрону. Його так бракує, коли у Мексиці з дружиною сідають за великодній стіл…
У цієї «хрінової» історії було цікаве продовження: залишки пекучого кореня Іван висадив у червоні колумбійські ґрунти. Після тропічних злив наш національний продукт швидко пішов у ріст. Листя вимахало заввишки з міні-пальму. Заокеанський хрін став своєрідним символом нашої живучості. Підтвердженням того, що наш брат-українець всюди, за будь-яких обставин дасть собі раду. Головне — не забувати про батьківщину.