Чергу як колись, так і тепер продають
Генконсульство Польщі масово відмовляє українцям у видачі віз через те, що оформили страхівку не у визначених компаніях…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/378390/viza-f4.jpg)
Відома журналістка з Львівщини Уляна Воробець, яка живе і працює у Польщі, розповіла журналісту «ВЗ», через які терни їй довелося пройти, аби виробити візу. У Польщі вчаться її діти, тож встигнути треба було до вересня. Документи до Візового центру у Львові подала у червні. Там повідомили, що отримає візу лише… 17 вересня. Жодні листи з проханнями, аби пришвидшити процес, не допомогли. У Візовому центрі заявили: «Робіть біометричний паспорт!». Таку саму позицію зайняв і генконсул…
Біометричний паспорт дає право перебувати на території Польщі 90 днів. Навчальний процес триває значно довше. Мамі довелося наймати репетиторів, аби діти не відстали від програми. Такі випадки, за словами Уляни Воробець, непоодинокі. Каже, учні та студенти, які вчаться у сусідній Польщі, часто не встигають приїхати на заняття вчасно… Журналіст «ВЗ» вирушила до Візового центру, що на львівській вулиці Джерельній, аби на власні очі побачити процес видачі документів. Щойно ступила на територію установи, одразу згадала ті часи, коли ходила до польського консульства майже як на роботу. З того часу, як почала писати на цю тему, минуло… десять років. І увесь цей час триває трансформація візового процесу. Пригадую, були часи, коли у Львові візу можна було зробити під… парканом.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/09/viza_f2.jpg)
Наша газета провела журналістський експеримент, і ми легко це зробили за допомогою посередників, які цілими днями кружляли довкола консульства (в середину «консуляту» ми навіть не заходили). Потім були вічні проблеми з реєстрацією документів на сайті, який постійно зламували хакери. Чого тільки не придумували польська і українська сторони, аби полегшити візову «ломку»… І ось нарешті українці мають право отримувати біометричні паспорти, за допомогою яких можуть вільно подорожувати Європою. Проте проблема із видачею робочих і національних віз, на жаль, залишається.
…Біля Візового центру — море людей. Поруч крамнички, на деяких напис: «Візова підтримка». Колєйка розтягнулась на цілу площу. На вході жіночка у чорній формі усіх сканує металошукачем. Помічаю молодих хлопців, які час від часу підходять до людей і щось пропонують. Декому дають візитки. Я тим часом поглядаю довкола. Помічаю жіночку, яка поспіхом виходить із Візового центру. Пані Оксана розповідає, з якими проблемами зіткнулася. Її з Польщі депортували, і поляки помилково внесли її до бази… злочинців. «Думала, тільки у нас таке можливе, — каже пані Оксана. — Я півтора місяця чекала, аби цю помилку виправили».
Пан Сергій, який подавав документи на робочу візу, каже мені, що прийшла я невчасно. «Зараз ситуація краща. Але невідомо, що буде через кілька годин. Я стояв у черзі п’ять годин і бачив, як прийом документів штучно блокують. За той час збирається натовп — 500−600 осіб. Тоді з’являються хлопці… Ті, хто хоче пройти без черги, платять їм по 150 гривень. Сто людей пропустили — 15 тисяч заробили». Чергу як колись, так і тепер, продають… А от купити запрошення, зі слів чоловіка, тут навряд чи вдасться. Польща це питання врегулювала на законодавчому рівні (документ реєструється і перевіряється).
Помічаю, як двоє місцевих «роботяг» із будови сміються, коли бачать, як люди прориваються до Візового центру. До речі, у Львові катастрофічно бракує будівельників, чимало фахівців їдуть до Польщі саме на будову. «До того всього польське консульство змінило страхувальників, — веде далі пан Сергій. — Нікого про це не попередили. Люди масово отримують відмови. Я подаю документи повторно. Сказали, що через два тижні візу отримаю. Зі ста страхових компаній обрали тільки сім».
У вічі знову впадають молоді хлопці, які то чергу «впорядковують», то візитки «тулять». Розумію, що це страхові агенти… Чую, як жіночка говорить по телефону: «Сонечко, готуйся, що матимеш відмову. Документи у мене прийняли. А що, вони раніше не бачили, що це не та страхівка? Я заплатила 1300 грн. Усередині є страхівки за 1600 грн.».
«Скільки коштує страхівка?» — питаю у молодого хлопця. «Ви подаєте?» — запитує. «Думаю, — кажу. — На робочу візу на рік». «900 гривень», — відповідає. «Що це за новий список страхових компаній? З чим ці зміни пов’язані?» — допитуюсь. «Візовому центру мало грошей, — обурюється страховий агент. — Хочуть, щоб усі купували страхівки всередині. Але вони не можуть стати монополістами, тому обрали сім страхових компаній, тих, хто з ними домовився. Якщо страхівка з того списку, все буде добре. Якщо страхівка не з того списку, приймають теж, але, швидше за все, буде відмова. Кожен другий виходить з відмовою. Це вже триває два тижні».
До мене підходить жінка у зеленій курточці. Розумію, вагається, у кого ту страхівку купувати. Вона теж серед нещасливчиків, яким відмовили у видачі візи. «Я зі собою стільки грошей не брала, — бідкається. — Якщо куплю у хлопців, чи буде чинною? Подавала документи 19 вересня, а наказ про страхування видали 17 вересня. То чому вони прийняли документи? Тепер треба нову страхівку купувати і знову в черзі стояти на подачу…».
«А ваша фірма є у цьому списку?» — питаю в іншого вуличного агента, який сьорбає каву з паперового стаканчика. «Глобал Гарант» на другому місці після PZU Україна", — каже. Вбраний у чорну куртку та чорну кепку. — Я завчасно встиг підписати договір". «То чому ці страхові компанії обрали?» — запитую. «PZU домовилася ще з шістьма компаніями, вони вирішили витіснити дрібні компанії з ринку».
«Де можна побачити список страхових компаній?» — запитую у жіночки з металошукачем. «Що ви мене питаєте? Я не менеджер. Займайте чергу і йдіть на консультацію», — фиркає. Та вже за мить охоронець з Візового центру передає папірець. Читаю: «Дбаючи про безпеку застрахованих осіб, які звертаються за візами, польські консульські установи в Україні будуть приймати лише такі страхові медичні поліси, які забезпечуватимуть повну відповідальність страхувальника у межах суми страхового покриття і надання послуг, зазначених у полісі… Перелік страхових фірм, поліси яких відповідають вимогам, зазначеним у законі про іноземців: «ПЗУ Україна», «Глобал Гарант», «Провідна», «Ґардіан», «Еталон», «Княжа Вієнна Іншуранс Груп», «Європейське туристичне страхування».
Тим часом страховики від мене не відходять. Один навіть пропонує 5% знижки. Розповідає щось незрозуміле про франшизу. Жіночці у зеленій куртці, яка поспішає до Польщі на роботу, цей термін явно нічого не говорить… «Люди їдуть на роботу. Позичають гроші, щоб виїхати за кордон. А з них здирають останню копійку», — каже страховик. — На мої закиди про хлопців, які продають чергу, не реагує, «морозиться». — Було сто компаній на ринку, залишилося сім. Не вірю, що 93 компанії увесь цей час не мали акредитації… Чому вони вимагають 150 грн. за примусову доставку візи, якщо людина сама може забрати документи?". (Вартість кур’єрської доставки, за інформацією сайта польського генконсульства, у рази дешевша. — Авт.).
З Візового центру вибігає немолодий чоловік. У нього теж відмова. «До кінця тижня маю бути на роботі, — каже схвильовано. — Працюю водієм. Машина стоїть, людей немає кому возити. Поки напишу заяву, подам апеляцію, це мінімум тиждень». Роботою у Польщі українець задоволений, каже, 25 тисяч гривень на місяць у Львові не заробить.
Я зателефонувала до однієї зі страхових компаній, якої немає у «щасливому» списку. Там про нововведення Генконсульства Польщі… не чули. Ба більше, страховики продовжують продавати страхівки «на візу» (мають акредитацію). І коштують вони недешево — близько 2 тисяч грн. В іншій страховій компанії мене запевнили: «Це лише питання часу… Думаємо, ми повернемося. Зараз тривають переговори».