За місяць нелегкої роботи — лише один вихідний
Як кореспондент «ВЗ» у польських садках яблука збирала
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/376252/1.jpg)
Літо — найкращий час підзаробітку для студента Я давно думала про те, аби влітку з’їздити на заробітки за кордон. І от нагода трапилася: у батьків, виявилося, є знайомий, який перевозить заробітчан у Польщу. Тож мені не треба було сушити собі голову над тим, де розшукати порядного й перевіреного роботодавця. Їхали ми до Польщі групою з восьми українців із різних областей — Тернопільщини, Хмельниччини, Львівщини. Таким чином я й опинилася на роботі у приватному господарстві поблизу Варшави, де вирощують яблука. Провела там місяць — збирала та пакувала яблука. А заодно намагалася провести невеличке журналістське дослідження: як живеться і працюється українцям на заробітках у Польщі?
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/mazkiv.jpg)
Польща для українця — найближчий і найпопулярніший варіант. Поляки пропонують здебільшого сезонні роботи, зокрема збирання яблук у садках та ягід на плантаціях. Роботодавці одразу ж укладають з працівниками договір. За кожного заробітчанина мають платити щомісячний податок — 200 злотих. Звісно, є й такі, що не бажають витрачати «зайві» гроші. У таких фермерів люди працюють неофіційно. Проте таких роботодавців набагато менше, адже закон у Польщі працює добре.
Їхати мені було не страшно, бо їхала не надовго і практично по знайомству. Непогана зарплатня, 10 злотих за годину, — це реальна можливість заробити 100 злотих (понад 700 гривень) за день. Погодьтесь, непогано. Щоправда, робочий день — десять годин: від 7.00 до 18.00 (з перервою на обід). Спілкуючись із земляками, які працювали в інших власників, зрозуміла, що на зборі фруктів бувають різні ситуації. Наприклад, за кілограм вишень в одному господарстві платили 35 ґрошів. Це дуже мало, тому вишні так і залишились на деревах.
Житлом зазвичай забезпечують роботодавці. Однак умови можуть бути різними. Ми жили у нормальному будиночку з кухнею, пральною машиною та справним санвузлом. Єдине, що мене вразило, — треба було жити в одній кімнаті ще з двома людьми різної статі й віку. Але ми подружилися із 46-річною Галиною і 19-річним Максимом, разом проводили вільний час, їздили закуповувати їжу в супермаркети. Пані Галина — мама сімох дітей, чоловік помер. Жінка вимушена заробляти на прожиття собі й дітям. А Максим приїхав заробити собі на машину. Оскільки хлопець був у Польщі вже третій місяць, на авто заробив.
А ось знайомі, що працювали на збиранні лохини (американської чорниці), розповіли, що жили у бараку — 40−50 людей в одній не надто комфортній кімнаті. Пара заробітчан (він із Тернопільщини, вона з Донбасу, з Дружківки, познайомилися, коли він був у зоні АТО) розповіла нам, що дуже важко працювали на полуниці — по 14 годин на добу, від 11 травня до кінця червня. Заробили кожен понад три тисячі злотих.
Щодо харчування, то наш господар забезпечував нас лише картоплею, морквою і цибулею, а все інше треба було купувати і готувати самим. Їздили ми у найближчу «Бєдронку». Українця у польському супермаркеті можна впізнати за стандартним набором продуктів: найдешевша ковбаса «мортадела», паштет, макарони і пиво…
Чула я розповіді про різних роботодавців, і про поганих також. Але нам пощастило — із подружжям фермерів, пані Малгожатою і паном Збишеком, ми проблем не мали. З ними можна було і поговорити, і пожартувати. Ніколи не бачили від них зверхності, не робили різниці між українцями і поляками.
Працювати в саду щодня по десять годин було нелегко. За місяць у мене був лише один вихідний. А все тому, що надходили термінові замовлення. Наприклад, у п’ятницю стає відомо, що на понеділок закупівельнику потрібні двісті ящиків яблук. То ми цілу неділю пакуємо ті яблука у ящики… Яблуні там були незвичні — майже без гілок. Плоди практично росли зі стовбурів. А все тому, що гілки обрізають, бо тоді й дерева менше місця займають, і врожайність вища. Вирощували там яблука сортів голд, чемпіон, айдаред тощо, які добре продаються й на українських базарах.
У Польщі вся сільгосппродукція обробляється хімікатами. Нас переконували, усі ці хімікати дозволені Євросоюзом і абсолютно безпечні для здоров’я. Кожен сорт яблук кропили в окремий час, тому обробляли сади кожні 5−6 діб. Бувало й таке, що ми працювали у той час, коли поруч дерева хімікатами обприскували. Доводилося покладатися на чесність наших господарів, які не мали би ставити під загрозу здоров’я своїх працівників.
У садку усе залежало від погоди: самопочуття, заробіток і навіть настрій. Липень спочатку дошкуляв безперервними дощами, а потім сонце підсмажувало. Від спеки підвищувався тиск, у декого навіть текла кров з носа, а обгоріла шкіра злазила по кілька разів. Але українця, який і вдома обробляє гектари землі, тримає худобу, працює на основній роботі та ще й квітники плекає, не налякаєш нічим…
Фото Андрія Ковжуна