Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Про що розповідає герб Опілля

Геральдика перекладається з латині як «оповісник», спеціальна дисципліна, що вивчає герби та емблеми.

І саме вона може розповісти нам багато цікавого про власника герба, як історичної особи, так і певної географічної території чи виробника. Сьогодні дізнаємося, про що розповість нам герб тернопільського виробника напоїв «Опілля».

У цьому простому малюнку прихована глибока історія, пов’язана ще з княжими часами. На території Опілля в межах Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей України у першій половині XII століття існувало одне з найсильніших українських (руських) державних утворень, що складалося із Перемиського, Звенигородського й Теребовлянського князівств. Це утворення ще називали великою Галицькою землею.

Одним із символів галицької землі була птаха галка. На гербі пивоварні «Опілля» ми бачимо щит, який з обох боків тримають щитотримачі – короновані галки. Чорна галка була одним з улюблених геральдичних елементів наших пращурів. Зокрема, під час славнозвісної Грюнвальдської битви 1410 року, коли об’єднане українсько-польсько-литовське військо вщент розгромило сили Тевтонського ордену, русичі йшли у бій під хоругвами, на яких було зображено короновану галку. Корона на голові птаха була символом незалежності української землі.

Особливий статус галицької землі пов’язаний із коронацією Данила Галицького. За однією з версій, корону король Русі отримав у 1237 році у Відні з рук імператора Фрідріха ІІ Гогенштауфена, а за іншою, яка має більше історичних підтверджень, – у 1253 році за ініціативи Папи Римського Іннокентія IV. Зображення галицької корони можна також побачити над щитом герба пивоварні «Опілля».

На самому щиті зображена стилізована літера «Т», яка символізує Тернопіль, де сьогодні розташоване виробництво броварні. Загалом же, герб «Опілля» символізує повагу до української традиції, як історичної, так і виробничої, що полягає у дотриманні класичних технологій виробництва натуральних напоїв. Зрештою, саме пиво було одним із головних напоїв княжих часів. Недарма один зі сортових напоїв пивоварні названо саме «Княже», що належить до класичних темних напоїв, які були найпоширенішими аж до XVIII століття.

У давнину саме герб мав показати головні цінності та принципи того, хто його носив. Сьогодні цього ж давнього звичаю дотримуються і українські підприємці, що вміють поєднати добру традицію зі сучасним виробництвом.

Володимир ОПІЛЬСЬКИЙ.