«Зимовий палац Бельведеру не бачив виставки такого рівня з часів Марії-Терезії...»
У Відні експонуються роботи Пінзеля зі збірки національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького.
/wz.lviv.ua/images/articles/2016/10/pinzel_foto.jpg)
“Хочете відчути особливу гордість за Україну? Хочете побачити, як австрійці шанобливо схиляють голови перед нашим мистецтвом? Тоді приходьте. Це просто не можна пропустити”, - написав на своїй сторінці у «Фейсбуку» надзвичайний і повноважний посол України в Австрії Олександр Щерба. Ці слова — про виставку творів геніального майстра епохи пізнього бароко Іоана Георга Пінзеля, ім’я якого тісно пов’язане зі Львовом. Експозиція відкрилася 27 жовтня у Зимовому палаці Бельведеру у Відні.
Про подробиці проведення цієї знакової виставки на брифінгу розповіли новопризначений генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Возницького Тарас Возняк та головний зберігач фондів цієї ж музейної установи Ігор Хомин.
Після виставки в Луврі (у 2012 році) це друга виставка Пінзеля. У Бельведері представлено 21 роботу. 20 із 32-х шедеврів цього майстра зі своєї колекції, яку упродовж життя формував колишній гендиректор галереї, Герой України Борис Возницький, надала Львівська національна галерея мистецтв.
Барокові скульптури, розміщені у бароковому палацовому комплексі із розкішною ліпниною, ідеально пасують одне до одного. “Зимовий палац Бельведеру не бачив виставки такого рівня з часів Марії-Терезії”, — зазначив львівський реставратор Іван Дудич, який безпосередньо працював із скульптурами Пінзеля у Відні.
Віденська експозиція не мала фінансових проблем, які були у Луврі, де допомагали меценати. Усі видатки, пов’язані з експонуванням робіт у Відні, оплатила австрійська сторона. Ба більше, австрійці ще оплатять Львівській галереї певну суму грошей.
Прес-конференції Тараса Возняка передував шквал критики у соцмережах. Зокрема, редактор веб-порталу «Музейний простір» Леся Гасиджак звинуватила українську сторону в тому, що та не зробила осердям інформації про Іоана Георга Пінзеля постать Бориса Возницького, який зберіг і відкрив Україні геній цього скульптора. “Подивіться каталог виставки — там під кожною фотографією зазначено “Львівська галерея мистецтв імені Б. Возницького”, — зазначив Тарас Возняк. — Пінзель — символ Львова, Галичини і України. Це наш бренд. Було би безглуздо писати: “Леонардо да Вінчі. Італія” чи “Моцарт. Австрія”. Усі розуміють, що Моцарт — символ Австрії, Леонардо да Вінчі — символ Італії. А Пінзель — символ України. Борис Возницький збирав твори Пінзеля. Але Пінзеля першими відкрили світу двоє науковців у 1937 році — Тадеуш Маньковський і Збіґнєв Хорнунг. Возницький, без сумніву, був їхнім чудовим продовжувачем. Треба згадати таких науковців, як Вуйцик, Островський, Овсійчук...”.
Журналіст “ВЗ” розпитала нового гендиректора Галереї мистецтв, звідки “ростуть ноги” у критичних публікацій проти нього.
- Для декого ще не завершилося проведення конкурсу на заміщення посади генерального директора Галереї мистецтв. Хоча насправді конкурс завершився ще 7 вересня.
- Ви казали, що проведете у Галереї детальну інвентаризацію усіх фондів...
- Цього тижня вона починається. Інвентаризація буде проходити не в архаїчній радянській формі, а з фотофіксацією і в електронній формі.
Фото з «ФБ» Олександра Щерби