Експеримент «доктора Франкенштейна»
Італійський нейрохірург задумав «пришити» голову живої людини до тіла мертвої
/wz.lviv.ua/images/news/2015/04/0506a036857f8e81017d806c991db3d1.jpg)
Професор з Італії, нейрохірург Серджіо Канаверо, планує пересадити своєму пацієнту... чуже тіло! Чоловік, який погодився взяти участь у безпрецедентному експерименті, отримає не лише нові кінцівки, а й новий тулуб — зі серцем, печінкою, легенями, спинним мозком, геніталіями та іншими життєво важливими органами!
Росіянину Валерію Спиридонову — 30 років. Пересуватися в інвалідному візку почав у віці одного року. Чоловік з народження хворіє на спинальну аміотрофію Вердинга-Гофмана. Це — спадкове захворювання мотонейронів спинного мозку. Ефективного лікування наразі не розроблено. Живуть такі хворі у середньому 20 років. Валерію вдалося прожити на десять довше. Але він розуміє, що час — не на його боці, тому й погодився, аби його голову відтяли від хворого тіла і “пришили” до здорового.
Чоловік заробляє на життя програмуванням і графічним дизайном. Доглядає його мама. “Хтось мусить бути першим, — каже Валерій. — Впевнений, першому космонавту також було страшно”.
Російська?православна церква вже відреагувала на цю новину. “У ході операції душа Валерія змішається з душею іншої людини”, — заявили священнослужителі.
Своїм критикам хірург Канаверо рекомендує відвідати будь-яку лікарню і поспілкуватися з хворими, які не можуть себе самостійно обслуговувати...
Операція запланована на 2017 рік. Триватиме 36 годин. У ній візьмуть участь 150 досвідчених лікарів. Трансплантація обійдеться у 13 млн.$ — гроші Канаверо планує попросити у багатіїв, наприклад, у Білла Гейтса чи Марка Цукерберга. Донором стане чоловік, мозок якого помер, але тіло ще живе (ймовірно, жертва ДТП). Пацієнта і донора на час трансплантації занурять у холод. Найважчим завданням для нейрохірургів буде з’єднати нервові волокна.
“Операція буде схожою більше на Кітті-Хок (місце, де винахідники брати Райт здійснили перший політ на сконструйованому ними літаку. — Авт.), ніж на “Боїнг-747”. Потім її поставлять на потік, удосконалять. Пересадку можна буде зробити у лікарні “по сусідству” — для цього більше не доведеться їхати “на край світу”, — малює райдужні перспективи італієць. Проводитимуть таку операцію у випадках травм тіла, не сумісних з життям, запущених онкологічних хворобах (якщо не буде метастазів у головний мозок), вроджених дефектах тіла, що становитимуть загрозу для життя, тим, хто надумає змінити стать, і навіть старим людям, які захочуть повернути втрачену молодість. Як бути зі старим лицем? Мозок виймуть з черепної коробки і піддадуть кріозаморозці, а новеньке тіло виростять зі стовбурових клітин, у нього той мозок і пересадять.
Канаверо не приховує: його кінцева мета — продовжити життя всім смертним (зокрема і собі). “Коли стане доступним масове клонування, це змінить історію людства, — переконаний науковець. — З власного генетичного матеріалу будемо вирощувати собі нове тіло і у віці 60 років робити пересадку. І так — поки не набридне. Нас хочуть оцифрувати, позбавити тіла. Я — проти. Прожити 100-200 років в середині машини у вигляді мозку? І чим займатися? Набагато цікавішим видається перспектива вдосконалення мозку, щоб він набув гіпергедоністичних властивостей. Вбудувати механізм, який, приміром, буде викликати оргазм”. “XXI століття стане поворотним моментом в історії людства”, — запевняє професор, якого критики вже встигли охрестити “доктором Франкенштейном”.
«Нічого нового Канаверо не вигадав. 60 років тому радянський вчений (його вважають засновником світової трансплантології) Володимир Деміхов пересадив 20 собакам... по додатковій голові — і вони прижилися! Технічно це набагато важче завдання, ніж відрізати голову одній собаці і пришити її до тіла іншої, — каже кореспонденту “ВЗ” д.м.н., заслужений лікар України, керівник відділу трансплантації та хірургії печінки, заступник директора з наукової роботи в трансплантології Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова Олег Котенко. — Тодішні світила науки вважали за честь повчитися у Деміхова, хоча на батьківщині його досліди називали “аморальними”.
Спершу Деміхов пробував з’єднати передню половину тулуба однієї тварини із задньою половиною іншої. Але під час перерізання спинного мозку різко падав кров’яний тиск, і складені з двох частинок собаки помирали.
Тоді науковець вирішив приживити половину однієї собаки до цілого, неушкодженого тулуба іншої. Відібрав великого пса і велике щеня. Під наркозом, перевівши тварин на штучне дихання, перерізав тулуб цуценяти у середній частині грудної клітки. Передню частину з ногами, але з видаленим серцем і легенями, пересадив цілій собаці на шию. Після зшивання судин створилося загальне коло кровотоку, і пересаджена голова щеняти почала жити за рахунок дихання і кровообігу великого пса. Так з’явилися двоголові створіння. Одне із них прожило цілий місяць! За цей час прооперована собака подорослішала. Шерсть відросла на 1 см. Пересаджена половина цуценяти стежила за предметами, які її зацікавили, реагувала на звуки, облизувалась, коли бачила їжу, пила воду і молоко, які виливалися зі стравоходу, що виводився назовні через шкіру собаки-“носія”.
Також Деміхов створив “сіамських близнюків” — маленьку собаку з видаленим серцем і легенями “пришив” до великої, здорової, за рахунок дихання і кровообігу якої та й жила.
«Послідовник?Деміхова, американський професор-нейрохірург Роберт Уайт у 1970-х рр. проводив подібні експерименти — пересаджував голови мавпам на тулуби їхніх родичів. Тварини жили по 3-4 доби. Вченому не вдалося з’єднати стовбур спинного мозку з головним, тому життя зберігалося тільки у пересаджених головах, а тулуби залишалися нерухомими, позбавленими чутливості і лише штучно підтримували життя голови. Згодом розвивався набряк (через різницю у тканинах донора та реципієнта), і головний мозок гинув. У випадку з Валерієм Спиридоновим зберігається висока ймовірність летального фіналу, — припускає речник Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова Михайло Барковський. — Якщо лікарям вдасться зробити так, щоб пацієнт отямився від наркозу і жив (принаймні якийсь час), то є сумнів, що зможе керувати новим тілом. Коли пересаджують серце, воно — денервоване (нерви, що ведуть до нього, перерізані). Виконує свою основну функцію — перекачує кров, але продовжує битися у заданому ритмі, навіть якщо пацієнт підіймається по сходах чи переживає хвилювання. Як Канаверо та його колегам вдасться інтегрувати в організм не рідний йому головний мозок? Центральна нервова система складається з головного і спинного мозку. Як їх можна розділити, а потім поєднати одну частину з чужою, та ще й щоб вони продовжували справно виконувати свої функції, ефективно взаємодіяли одна з одною?”