Наталка КАРПА: «Я чіплялася за кожну ниточку, яка могла мене привести на сцену»
Відома співачка Наталка Карпа повернулася з Бразилії, де співала на “Днях української культури”.
/wz.lviv.ua/images/news/2013/10/c7f50f33a7d286968153ba6159d3e407.jpg)
У рамках Дня незалежності України уже кілька років поспіль громада з України, яка живе у Бразилії і Парагваї, проводить величезне дійство, віддаючи шану землі своїх прадідів. Дала сім концертів. Коли співала свою знамениту “Калину”, підспівував увесь зал. А одна бразилійка після виступу підійшла до Наталки і сказала, якщо у неї народиться донечка, назве її Калиною. Про шкільні і студентські роки, творчу діяльність і особисте життя Наталка розповіла в ексклюзивному інтерв’ю журналісту “ЖЖ”.
— Знаю, що ви потрапили у музичну школу зовсім випадково...
— Страшенно у дитинстві любила балет і марила ним. Бачила себе у пуантах. Коли ми з батьками гуляли містом і проходили повз Палац культури ім. Гната Хоткевича, побачили оголошення про набір дітей у різні студії. У Палаці була лише одна викладачка, яка навчала гри на фортепіано. Вона здивувалася, мовляв, така маленька, — а мені тоді було лише п’ять років, — з нею буде важко працювати. Я обурилася! Танцювати хочу, а не бренькати на піаніно. Але коли мене підвели до інструмента, тицьнула пальчиком по клавішах, мені сподобалося. Мама підіграла: “А ми тобі ще таке піаніно купимо додому”. І я “купилася”. Наступний кадр, який зафіксувала моя пам’ять: чотири дядьки на шкіряних ременях тягнуть на третій поверх додому піаніно. Я настільки бережно ставилася до інструмента, навіть коли витирала на ньому порох, робила це обережно, щоб, не дай Боже, не подряпати. І робила це щодня. Нікому не дозволяла — це була моя територія.
— То батькам додалося турбот, бо ж треба було вас водити щодня на заняття?
— У шестирічному віці я пішла у перший клас. Після школи поверталася додому, брала нотну папку і йшла на зупинку. Сама! Батьки мені показали, де сідати, де виходити... Пригадую, це був 43й маршрут. На зупинці біля дому мама чи тато мене зустрічали. Якось взимку після уроку сольфеджіо, який закінчився близько сьомої вечора, сіла у свій 43й. В автобусі побачила сусідку і розслабилася. В автобусі було багато людей, і я не зауважила, коли та сусідка вийшла. Не знаю, де мені виходити. Доїхали ми до кінцевої, у Брюховичі, плачу. Водій злякався, питає, де мої батьки. Коли я йому розповіла, як сама опинилася в автобусі, він посадив мене поруч і сказав: “Я буду зупинятися на кожній зупинці, а ти дивися, де твої батьки”. Мої батьки тоді мало з глузду не з’їхали...
— Займалися музикою, але піаністкою не стали. Вирішили співати?
— Подруга у школі затягнула мене у хор “Писанка”. А потім була “Галицька перлина”. Мене послухала Леся Селістра і сказала, що зі мною треба багато займатися, але її підкупило те, що свою першу пісеньку я написала сама. Разом з Лесею Селістрою ми “навчилися” співати.
— І перший ваш серйозний виступ був у ранньому віці?
— Не можу назвати свої перші виступи серйозними. Це були проби, я вчилася, долала перешкоди. Хоча вже тоді заробляла гроші (сміється. — Г. Я.). Так, батько взяв мене у 13 років на весілля — я грала на клавішних і співала. За це мені платили гроші. Могла сама собі купити чоботи, туфлі, джинси... Мої однолітки на усе це просили у батьків.
— Мабуть, хлопці залицялися, а тато — стояв на сторожі?
— Та які там у 13 років ще залицяння?! У мене ще був такий дитячий голосок. Коли настала 12та ночі, втомлена, питаю у тата, де будемо спати. Хлопець з нашого гурту мене розчарував, мовляв, ми на роботі. Можемо грати навіть до четвертої ранку. Це було моє перше бойове хрещення. Хлопці, звичайно, залицялися. Але я ніколи не кидала інструмента і не бігла танцювати з молоддю. І найголовніша причина — батько завжди був поруч.
— Ваші друзі знали, що ви співаєте на весіллях?
— На початках страшенно кремпувалася. Навіть своїй вокалістці не казала. Боялася, бо вона мені ставить голос, ми боремося за кожен правильно заспіваний акорд, а тут я на весіллях співаю і зриваю голос. Це ж називається халтура! Вже пізніше, коли познайомилася зі своїм продюсером Ярославом, також соромилася зізнатися, що співаю і граю на весіллях. У батька було чотири талмути з піснями. Один — з народними піснями й танцями, типу вальс і полька, інший — зі сучасними, який я активно поповнювала, ще в іншому — зарубіжні пісні. В кожному такому талмуті було 300 пісень. І я їх всіх знала напам’ять! Не просто співати, а й грати!
— Як сталося, що професійна співачка йде в медінститут? Чому не в консерваторію на вокал?
— Це все забаганки моєї мами (сміється. — Г. Я.). Вона знала, яка це важка праця, бо тато — музикант, тому й хотіла мені, як вона вважала, кращої долі. Я добре вчилася, дуже добре знала хімію і біологію — це мої улюблені предмети. Я би навіть сказала — козирні предмети. Коли вступала у медінститут, мені не наймали репетиторів, бо хімію знала на рівні свого шкільного вчителя.
— В інституті знали, що у них вчиться дівчина, яка співає?
— На першому курсі я сама почала шукати ансамбль “Медікус”, який працював при інституті, виступала на усіх можливих концертах. Шукала шляхи на сцену, чіплялася за кожну ниточку, яка мене могла туди привести. Але і вчилася на повну потужність. Недарма мені платили три стипендії: Марії Леоне, відомої канадійки, за системою якої ми навчалися в медуніверситеті, імені В’ячеслава Чорновола і третя — звичайна студентська стипендія. Мене в інституті підколювали: “Карпа, ти — куркуль!”.
— Як ви все встигали? Добре вчитися, співати, бігати на репетиції?
— У мене був шалений ентузіазм, я усього цього страшенно хотіла, тому й всюди встигала (сміється. — Г. Я.).
— А кохання? Час залишався?
— На першому курсі було дуже шалене кохання. На одній із радіостанцій Львові зустріла своє перше кохання. На жаль, цей хлопець загинув... Мені треба було зануритися з головою в роботу, у навчання, щоб це горе пережити. Наступних чотирип’ять років у мене не було ані любові, ані захоплень. Не маючи машини, записалася на курси водіння, курси ткацтва. На третьому курсі паралельно пішла вчитися на англійську філологію у політехнічний університет. У мене було стільки занять, що я не хотіла залишати час на кохання.
— Був якийсь концерт, від якого починається ваша серйозна творчість?
— Переломним для мене став фестиваль “Молода Галичина” у Новояворівську, коли познайомилася зі своїм продюсером Ярославом. З ним вже працюю дванадцятий рік. За цей час довелося багато пережити, особливо було боляче, коли на Львівському телебаченні деякі люди казали: “Тут ви будете тільки через мій труп”, закривали нам дорогу і перекривали кисень. Ми борсалися у цьому складному шоубізнесі, не знали, куди йти і що робити. Не знали, де писати пісні, куди їх надсилати... Але крок за кроком, методом “тику”, почали потроху рухатися. Записали одну пісню, потім ще... Принесли на радіо, а нам кажуть: “Це — неформат”. На виступ мені пошили костюм, мені він страшенно сподобався, а з мене усі сміялися. Це вже зараз, коли у нас є свій продюсерський центр, знаю, яку пісню писати, які костюми шити, яка наша аудиторія...
/wz.lviv.ua//images/news/2013/10/1b2a35c6377fbb806ccbe2159618bb3d.jpg)
— Ваша рідна сестра також співає?
— Моя сестричка Юля співає дуже гарно! Вона — колишня солістка групи “Гламур”, а зараз — керівник естрадної дитячої школи “Карпарейшн”, де навчаються діти від п’яти до 17 років. Юля не просто керує школою, вона ще й викладає уроки вокалу. У її житті сталися гарні зміни — недавно Юля вдруге стала матір’ю і подарувала нам усім ще одного хлопчика. Оскільки Ігор — чоловік Юлі — футболіст, то двох надійних гравців у своїй команді вони вже мають (сміється. — Г. Я.).
— Ви знаєте, у чому вийти на сцену, у чому ходити на вулиці. Ваш стиль одягу у повсякденному житті?
— Це те, у чому мені зручно. Але завжди мушу пам’ятати, що на мене ще й люди дивляться. Мені подобаються американські зірки, які можуть натягнуті порвані джинси, розтягнуту футболку, — і так іти містом. Але у нас інша культура. Ми — вишукані. Мені притаманна така риса, як жіночність, тому люблю носити сукні, спідницю“олівець”, височенні підбори... Є така фраза: “Хто зійшов з підборів — зійшов з дистанції”. От я цього гасла дотримуюся (сміється. — Г. Я.).
— Тобто мокасини і “в’єтнамки” — не ваш стиль?
— Є вони у моєму гардеробі, але їх мало. Їхала зараз у Бразилію і побачила, що маю лише дві пари кросівок. Мої друзі мають по 1520 пар, а у мене все каблуки, каблуки... Але скажу чесно: некомфортно почуваюся у мокасинах. Таке враження, що падаю назад.
/wz.lviv.ua//images/news/2013/10/9a0c79c97927ac0656962b24a2609972.jpg)
— Хто вас одягає?
— Орієнтуюся на власний смак. Але є багато людей, до думки яких прислухаюся. Мій креативний директор Оля внесла шалені зміни у мій гардероб. Раніше я була страшенним консерватором. У моїй шафі висіли класичні костюми, сукні, дві пари класичних джинсів. Одне слово, була така собі класична дівчина (сміється. — Г. Я.). Зараз надаю перевагу одягу “сексі”, але не вульгарному. Сукня, скажімо, що облягає фігуру. Також з’явилося більше модного одягу у стилі casual.
— Одяг привозите зза кордону? Чи шиєте?
— Багато шию в Україні. Маю кілька улюблених дизайнерів, користуюся їхніми послугами, коли йду на світські заходи. Люблю речі Роксолани Богуцької, Мальви, Крістіни Бобкової, КаменськоїКононової, Назара Хіцяка, маю кілька речей Залевського... Маю багато брендових речей.
— Коли їдете за кордон, ставите собі за мету обов’язково щось звідти привезти?
— Я — страшенний шопоголік! Навіть будучи у Бразилії, найперше поцікавилася, чи матиму вільний день для походів у магазини.
— Багато привезли звідти?
— Мало. Там шопінг — ніякий. Єдине, що там гарне, — взуття і прикраси.
— Ваша шафа чи окрема кімната, мабуть, завалена одягом?
— Окрема кімната. У тій кімнаті — семиметрова шафакупе, окремо стоять багато коробок із взуттям.
— Як знаєте, у якій коробці шукати потрібне взуття?
— Не знаю. Постійно витягаю і починаю шукати. Спочатку підписувала: осіньзима... Тепер не дотримуюся і цього. Все якось так стоїть хаотично. Мрію переїхати у власний будинок і мати там величезну гардеробну кімнату.
— Речі, у яких не ходите, куди діваєте?
— Я — страшенний “плюшкін” (сміється. — Г. Я.). Речі, у яких не ходжу, або переробляю, або дарую. Їхала недавно у дитячий притулок, дещо зібрала і віддала. Хоча це мені не подобається. Для мене простіше купити діткам нові речі і подарувати.
— Багато їздите, працюєте... А господиня ви яка?
— Вмію зварити зелений борщ і наліпити вареників. Навіть спекти щось (сміється. — Г. Я.). Але рідко це роблю. У мене є добра пані господиня, яка готує, варить... Коли повертаюся з дороги, телефоную їй і прошу, щоб прийшла. Деколи такі шалені графіки: приїжджаю додому втомлена, про їжу навіть думати не хочу. Вранці знову треба їхати. Здебільшого харчуюся у ресторанах, але якщо хочу домашнього, то їду до мами. А там завжди наваренонапечено.
— Знаю, що ви й досі — вільна жінка...
— О... у мене є кохана людина. Але боюся наврочити. Не хочу нічого казати наперед.
— Ваш коханий — це ваш продюсер?
— Та ви що? Ярослав для мене — батько, брат, друг, шалена підтримка... Це людина, яка залишається вірною мені у роботі 12 років. Якби, не дай Боже, щось трапилося у мене, — він би прийшов серед ночі. І я би вчинила так само. Він зреалізував мою мрію. Я завжди знала, що буду співачкою, будуть крутитися на радіо мої пісні, а Славік відкрив мені цей світ.
— То хто ж тоді ваш коханий?
— (Сміється. — Г. Я.). Бачу, не відстанете... Цього літа багато чого змінилося у моєму житті. Досі у мене був чоловік, з яким ми жили вісім років у цивільному шлюбі, і з яким розійшлися минулого літа. Хоча не вірю у магію цифр, але одна людина мені якось сказала, що цифри 31, 32 і 33 — мої. Не хочу розсекречувати, що це означає, але для мене наразі все здійснюється. Мій коханий живе в іншій країні... Коли зійдуться усі три пари цифр — тоді я вам про все розповім.