Комарі не лише докучають, а й переносять небезпечні захворювання
Відпочинок на природі — корисний для тіла та душі. Але останнім часом ми повертаємося з нього не лише з купою вражень, а й з численними укусами оводів та комарів. Цього літа докучливі комахи надто активізувалися. Крім неприємних відчуттів та неестетичних рубців, залишають на згадку небезпечні недуги
:format(webp)/wz.lviv.ua/images/news/2013/07/d27e74a5e6680189b6994c7921194a3c.jpg)
Як ТІЛЬКИ НАСТАЄ ХОРОША ПОГОДА, нікого не дивує те, що в громадському транспорті та в офісах народ постійно чухається. Особливо це актуально на початку тижня, після проведених на природі або на городі вихідних. За словами завідувача реанімаційного відділення Новояворівської лікарні № 1 Романа Левицького, насправді докучливі паразити — не такі невинні. Наприклад, укус ґедзя (комахи, що вдень докучає як людям, так і тваринам) може ускладнитися запальним процесом. Комашка виділяє токсини, які деколи провокують анафілактичний шок. Від цього людина може відійти в інший світ — це залежить від індивідуальних особливостей організму. Декілька років тому чоловік помер просто на сіннику, й причиною смерті став підступний ґедзь. Малі діти часто потерпають від алергічних реакцій, які спричиняють комарині укуси. Малята та люди з першою групою крові — основні жертви кровопивць: їхня кров особливо приваблива для комах.
За словами паразитолога Тетяни Чуняк, комарі переносять небезпечну хворобу — малярію. Недугу «привозять» люди, які повертаються з відпочинку в екзотичних країнах, заробітчани та миротворці. Оскільки надворі сприятливий для маленьких кровопивць температурний режим, вони передають недугу від інфікованої людини до здорової. За визначенням англійських вчених позаминулого століття, малярія — маска всіх недуг. Основні її симптоми — гарячка, посилене потовиділення, озноб та болі в різних частинах тіла — м’язах, голові, животі… Деколи страшна недуга маскується під гостре респіраторне захворювання, а пізніше ускладнюється збільшенням печінки, селезінки, іншими патологіями. Особливо слід бути насторожі людям, які побували в Туреччині, Єгипті, на тропічних островах. Перед поїздкою необхідно проконсультуватися з лікарем, який призначить хіміопрофілактику у вигляді спеціальних препаратів.
Є категорія людей, особливо чутливих до комариної слини. Зазвичай це діти, а також дорослі до 35 років. Відразу після укусу їх непокоять лише сильні набряки, висипання та міхурі. Згодом — висока температура, з’являються сильні головні болі, лихоманка, напад задухи. Вони можуть бути ознаками анафілактичного шоку, у випадку якого людина може померти від гострої серцевої недостатності або задихнутися від набряку гортані. Постраждалому необхідно надати допомогу ще до приїзду лікарів. На місце укусу слід прикласти лід, у жодному разі уражену шкіру не можна розчухувати. Укуси комарів також провокують небезпечні алергічні прояви та шкірні дерматити, тому від них обов’язково слід захищатися з допомогою спреїв та кремів.
За СЛОВАМИ ентомолога Андрія Байрака, в Україні багато видів комарів. Останнім часом їх кількість значно збільшилася — цьому посприяли часті опади та висока температура повітря. Личинки розвиваються у воді, активізуються комахи у теплу безвітряну погоду. Нападають на людей комарихи — самці харчуються нектарами квітів.
Улітку бажано закривати вікна та вхідні двері протимоскітною пластмасовою сіткою, яка не пропускає комах. Слід пам’ятати, що комарі полюбляють днювати у високій траві (таким чином вони рятуються від спеки), тому варто обкошувати територію навколо будинку.
Переважно кровопивці нападають перед та після заходу сонця, тому в цей період слід посилювати заходи безпеки. Добре зарекомендували себе спеціальні креми та аерозолі, можна використовувати й ароматизовані олійки — кедрову, ялицеву, гвоздику. Варто запалити мокре сіно або гумову спіраль, яка продається в багатьох магазинах.
Якщо комарі все ж таки вас покусали, слід відразу звернутися в аптеку — вам порадять засіб, який усуне набряк та біль, допоможе зняти запальний процес та запобігти алергічній реакції. Під час відпочинку на природі можна скористатися й підручними засобами. Промийте окропом та прикладіть до ураженого місця листя подорожника або шматочок цибулі. У пригоді стане календула або самотужки приготовлений розчин: одна чайна ложка соди на склянку води. Корисно промити ділянку укусу господарським милом.
Якщо алергічна реакція не вщухає, необхідно звернутися до терапевта або алерголога.