Передплата 2024 «Добрий господар»

Цілитель людських душ

До психолога люди йдуть «виливати душу», ділитися своїми проблемами

Виходить, всі клієнти перекладають тягар на плечі одного-єдиного спеціаліста, — а як же йому давати із ним раду? Завжди вважала, що місія психолога — благородна, але важка. Спеціаліст у галузі людських душ — теж людина, яка має свої життєві труднощі, натомість йому доводиться щодня долати ще й чужі неприємності…

Цивілізовані європейці ходять до психологів та психотерапевтів частіше, ніж до зубних лікарів. Українці ж воліють ділитися проблемами з родичами та друзями за пляшкою горілки або горнятком кави... За словами голови Асоціації практикуючих психологів Ігоря Корнієнка, у нашій країні психологічні консультації мали би розміщуватися всюди, як аптечні пункти. На особисті проблеми людей накладається негативне інформаційне поле. Преса та телебачення щодня розповідають про негаразди, які стаються в Україні та усьому світі, — практично всі новини починаються з негативних повідомлень. Мозок, мов губка, всмоктує песимістичні настрої з усіх сторін, тому народ потерпає від депресії, агресії, підвищується рівень конфліктності…

Як правило, за психологічною допомогою звертаються сильні люди, які прагнуть змінити життя на краще, а не «варитися» у своїх негараздах. Різниця лише в тому, що на Заході на людину, яка відвідує психолога, дивляться з повагою, а у нас — з подивом.

У перекладі з латинської мови слово «психологія» означає «наука про душу». Ігор Олексійович зазначає: щоб опанувати цей фах, необхідно, перш за все, мати покликання допомагати людям. Він з дитинства мріяв бути лікарем, але вступити до медичного інституту було важко, тож пішов спочатку на біологічний, а потім — на психологічний факультет університету. Розпочав свою психологічну практику у 30-річному віці. Переконаний, що кількість дипломів не визначає рівень спеціаліста у цій галузі: головне — спосіб мислення та стан душі.

На ВІДМІНУ від психолога, який зцілює словом, психіатр ставить діагнози та лікує з допомогою медикаментів. Психотерапевт так само, як і психіатр, повинен мати медичну освіту, але він бореться не з психічними захворюваннями, а з серйозними стресами та поглибленими нервовими розладами: ці спеціалісти часто застосовують психоаналіз, гештальт-терапію та інші методики.

Робочий графік психолога та психотерапевта розписаний чітко по годинах — людина, яка має психологічні проблеми, не може сидіти в черзі. Перед початком роботи спеціаліст заключає з клієнтом так званий усний контракт, пояснюючи, чим саме зможе зарадити. Деяких клієнтів можна віднести до категорії таких собі мазохістів, які живуть у рамках своїх негараздів, полюбляють годинами їх «пережовувати», прагнуть постійного співчуття. Таких людей відносять до групи важких клієнтів — вони бояться змін, й страх не дозволяє їм вийти на новий рівень існування.

Серед відвідувачів психологічних консультацій чимало жінок 27-35 років. Більшість із них має вищу освіту та рівень достатку — вищий за середній. Частина з них — реалізовані в суспільному житті люди, які не можуть знайти собі постійного партнера. Як правило, їх вимоги до представників сильної статі — завищені. Друга частина клієнток — заміжні, але страждають від непорозумінь у сім’ї. Зазвичай жаліються, що їхні благовірні постійно зайняті роботою, не звертають на них уваги як на сексуальний об’єкт...

Чоловіки переважно звертаються з проблемами алкогольної залежності. Більшість із них справді прагнуть кинути пити, та дехто приходить тому, що змушує дружина. Звертаються представники сильної статі, які самостійно виховують дітей, а також юристи, які вирішують складні сімейні питання: наприклад, з ким із батьків після розлучення залишити дитину.

Мами та бабусі приводять підлітків: під час складного перехідного періоду з дитиною не просто давати раду. Нерідко доводиться консультувати хлопців та дівчат, якими заволоділа залежність від комп’ютерних ігор або гральних автоматів: через це підлітки виносять з дому гроші та золоті прикраси.

Окрема категорія — люди з психічними відхиленнями. Оскільки перша консультація у психолога — безкоштовна, вони користуються нагодою. Як правило, ці клієнти виношують чудернацькі ідеї. Наприклад, один чоловік вигадав особливий спосіб утилізації сміття й жалівся, що в міській раді його ніхто не розуміє...

Була серед відвідувачів і жінка, яка чула голоси, які навіювали їй, що потрібно змінити устрій країни, й президентом має стати представниця чарівної статі, подібна до неї…

Аби ОСТАТОЧНО вирішити проблему, проводять близько 10 консультацій. Існує також кризова психологічна допомога — так звані телефони довіри. Працювати там непросто, адже за короткий проміжок часу необхідно встигнути знайти потрібні слова, аби підтримати людину, часто — відмовити від фатального кроку. У Росії працюють екстрені бригади, які виїжджають до потенційних самогубців, аби запобігти суїциду. У психологів на телефонах довіри найбільше роботи пізно ввечері, коли люди полюбляють «копатися» у власних думках. Найбільший «аншлаг» — восени та ранньою весною: у цей період загострюються депресії.

Психологи не мають права консультувати родичів та друзів, а також людей, які мають такі ж проблеми, як вони самі. Цілителі душ завжди повинні добре виглядати — чистий діловий одяг, охайна зачіска...

Найдорожчі фахівці працюють у Києві: вони отримують 300 у. о. за годину. Там психологи більш затребувані, ніж на Галичині, де люди намагаються вирішити проблеми з допомогою викочування яєць та злиття воску у «бабок». У західному регіоні спеціалісти пропонують ціну за консультацію — від 100 до 300 грн.: клієнт сам повинен вирішити, скільки йому платити. При поліклініках працюють спеціалісти, які консультують безкоштовно. Офіційна зарпла-та практикуючого психолога — 1500-2000 грн. Того, хто працює в галузі освіти, — 1300 грн. Усі вони відпрацьовують 40 годин на тиждень.