«Коли я повернулася до Берліна, не впізнала місто: у кожному вікні — український прапор»
Журналістка Анастасія Магазова з 2014 року висвітлює війну в Україні у німецькому виданні Die Tageszeitung
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/505591/zhurnalistka.jpg)
Ось уже десять років кримчанка, українська філологиня за освітою Анастасія Магазова пише матеріали про російсько-українську війну для німецького видання Die Tageszeitung (у перекладі «Щоденна газета»), або ж TAZ. Журналістка побувала чи не у всіх гарячих точках України, а також у Абхазії і Південній Осетії (Грузія), Придністров’ї (Молдова) й Нагірному Карабаху (Азербайджан). Як пересічні німці реагують на війну в Україні? І що найбільше вразило саму Анастасію під час написання репортажів з фронту? Про це вона розповіла «ВЗ».
— 2014 року, одразу після анексії українського Криму, я почала писати для німецького видання — про все те, що відбувалося на півострові, — розповідає Анастасія Магазова. — Спершу писала російською, а моя редакторка, німкеня, яка знає російську, перекладала. Тепер уже пишу німецькою.
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/01/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B0.jpg)
Загалом, не так багато українських медійників працює для німецьких ЗМІ. І так само небагато українських журналістів у Німеччині. З англомовними країнами простіше, а ось німецькою не так багато наших журналістів володіють на професійному рівні. Можливо, раніше Німеччина не була в пріоритеті для України. Але зараз ситуація кардинально змінюється. Це видно і по політичних відносинах, які складаються між нашими країнами. Я бачу, скільки представництв німецьких медіа відкрилося в Україні. Скільки журналістів з Німеччини приїжджає в Україну.
Пам’ятаю 2014 рік, коли усі німецькі медіа висвітлювали події в Україні з москви або з Варшави. Звідти кореспонденти приїжджали в Україну й робили репортажі. Не було постійних кореспондентів, які б добре зналися на внутрішній ситуації. Це і було перепоною для розуміння ширшого процесу, що відбувається між Україною і росією.
— Але й ставлення німецької влади до України також змінилося. Коли почалася повномасштабна війна, Німеччина надала Україні п’ять тисяч шоломів. А тепер німці надають потужну зброю, навчають наших військових.
— На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у німців було наївне сприйняття ситуації. Треба розуміти, що корені цього ставлення німців до росії, їхніх сентиментів, пов’язані з історичними подіями. Зв’язок між Пруською та російською імперіями закладений ще з часів петра I. Потім Друга світова війна… У колишньому союзі та росії культивувалася думка, що історична відповідальність німців у першу чергу перед росіянами, а не перед усіма народами, які входили на той час до складу срср. Хоча на території України та білорусі тих часів точилися найкривавіші бої. І найбільше людей постраждало. Але цього не було у свідомості німців. Також у німців сентименти до постаті Горбачова, вони завдячують саме йому, що Берлінська стіна впала і Німеччина об’єдналася…
Нині Україна своїми діями, своєю жертовністю проривається крізь це більмо на німецьких очах… Я бачу зрушення, але вони дуже повільні. А українці звикли, щоб все відбувалося швидко.
— Стикаєтеся у Німеччині з росіянами?
— У Німеччині багато так званих ліберальних, або ж опозиційних росіян. І треба сказати відверто, їх тут люблять. Через свою наївність німці вірять у те, що ті зможуть змінити щось у росії. А я через свій «фільтр» бачу, що лише відсотків п’ять «хороших руських» за сприйняттям ситуації не відрізняються від нас. Тих, хто справді готовий до того, що їхня країна розпадеться, що вони отримають поразку у війні, дуже мало. Але я знаю росіян у Німеччині, які з першого дня повномасштабного вторгнення усі свої заощадження віддали на ЗСУ або прийняли у себе українських біженців. Усвідомлюють свою відповідальність.
— Чи створює Німеччина росіянам певні незручності? Чи вони там живуть і біди не знають?
— Я тісно з ними не спілкуюсь, але читаю соцмережі і бачу, що у росіян, які втекли від призову, були проблеми, зокрема з гуманітарними візами. Тобто вони не те, що зазнають утисків, на них накладаються певні обмеження.
Нині у Берліні багато російських а-ля інтелектуалів, які виступають на різних майданчиках. Мріють про те, як побудують демократичну росію. Але далі розмов ця справа не рухається… Я їх ніколи не бачу на демонстраціях, які влаштовує українська діаспора.
— Бояться, що їх поб’ють?
— Незрозуміло… Але реально вони нічого не роблять. Не вимагають, наприклад, від уряду Німеччини якихось санкцій для росії… У Німеччині, особливо у Берліні, дуже поширений пацифізм. Час від часу деякі політичні партії заявляють, що жодних поставок зброї не повинно бути. Мовляв, зброя лише призводить до ескалації, тож вони за мирні переговори. Щоправда, не можуть пояснити аргументовано, у чому мають полягати домовленості з росією? Тобто єдиний їхній аргумент — зброя погіршує ситуацію, віддаляє перемовини й мир.
— А які у вас основні аргументи на такі примітивні заяви?
— Будь-які домовленості з росією не працюють! А у путіна і його оточення — намір контролювати не лише тимчасово окуповані території, а й усю Україну. (Кілька днів тому заступник голови ради безпеки росії медведєв заявив: хоч яким би було керівництво України, ймовірність нової війни з рф буде зберігатися невизначено довго — «практично завжди» — Авт.).
Але чимало німців упевнені, що кремль бореться за свої безпекові інтереси, і щойно у нього з’явиться буферна зона, він зупиниться. Мовляв, треба укласти перемир’я вздовж цієї лінії розмежування, а далі — домовлятися.
— Тобто, за їхньою логікою, — віддати росії тимчасово окуповані території України…
— Якщо це принесе мир, то, можливо, гадають ці люди, так і треба чинити… Утім, зараз чимало оборонних відомств, і не лише у Німеччині, заявляють, що треба готуватися до російської агресії. Десь там у кабінетах нарешті доходить, що росія може напасти і на країни НАТО, а не лише на Україну. Але ця думка ще не є популярною, радше — марґінальною. У цій ситуації виникає логічне запитання: якщо НАТО не може захистити слабших, то як захистить членів Альянсу, наприклад, який захист отримають країни Балтії?
До речі, у Німеччині проводили опитування: «Що робитимете, якщо наша країна зіткнеться з такою ж загрозою, як Україна?». Більшість німців сказали, що втечуть з країни. І тільки близько 15% відповіли, що візьмуть до рук зброю і захищатимуть Німеччину. Це ще раз показує, наскільки німці налаштовані одразу домовлятися.
— Яку соціальну допомогу отримують у Німеччині біженці з України?
— Трохи більше від 500 євро на місяць на дорослого, плюс близько 300 євро на дитину. Також Німеччина надає безкоштовне житло та державне страхування, яке відкриває двері до будь-яких послуг, зокрема і медичних. Надає право практично на безкоштовний проїзний квиток, безкоштовні мовні курси. Для молоді — безкоштовне навчання в університеті та можливість отримувати стипендію.
У травні 2022 року я повернулась з першої поїздки до України після початку повномасштабного вторгнення у Німеччину. Я не впізнала Берлін: у кожному вікні, на кожному балконі висів український прапор. На усіх закладах харчування — сердечка у кольорах України. Пересічні німці відкрили свої серця для українців! В основному до Німеччини приїжджали жінки з дітьми та літні люди. Рівень освіти українських біженців значно вищий, ніж у біженців, які раніше приїжджали до Німеччини з країн Близького Сходу й Африки. Загалом до Німеччини виїхало близько 1,8 мільйона українців. Лише у самому Берліні близько 200 тисяч наших біженців. З’явився такий тренд у різних спільнотах (чого раніше не було): українські біженці апелюють самі до себе, аби усі розмовляли лише українською!
— В інформаційному просторі Німеччини новин з України поменшало?
— Перші півтора року повномасштабного вторгнення новини про Україну показували нон-стоп! Але розпочалася війна між Палестиною та Ізраїлем, і це вплинуло на загальну картину у медіа. Але якщо в Україні стається масований ракетний обстріл, наприклад, то такі новини висвітлюються завжди.
— Як Німеччина дає собі раду з російськими шпигунами?
— У Німеччині багато а-ля культурних російських інституцій, або наукових, які насправді просувають наративи, потрібні кремлю. Це усі бачать… Але не можу сказати, що німці з цим активно борються. Наприклад, у Берліні (неподалік урядового кварталу) досі працює російський дім. Це такий культурний центр, де відбуваються різні заходи. Українські активісти, до речі, постійно їх пікетують, організовують різні перфоменси, щоб привернути увагу. У тому домі відкрили книгарню, де продають російськомовні книжки. І лише зараз про цей дім почалися дискусії… Німеччина дуже повільна країна у цьому плані. Їм треба все зважити, тоді починають діяти.
— До повномасштабного вторгнення Україна асоціювалася у німців з трьома «К»: криза, Крим і корупція, — продовжує розмову Анастасія Магазова. — Корупція залишається… Але перша асоціація — це війна. Для багатьох німців боротьба України стала відкриттям. Ніхто не думав, що Україна буде так довго й відчайдушно боротися. Від багатьох німців я чула, що Україна стала символом справжньої свободи і нагадуванням європейцям, що є нашими цінностями. Що таке демократія і свобода, вони забули. Звикли і перестали цінувати. А Україна показала їм, що лежить в основі їхнього об’єднання.
— Що вас, як журналістку, найбільше вразило під час роботи в Україні?
— Найбільше вразила Буча. Я війну в Україні висвітлюю з 2014 року, бачила вбитих снарядами людей, але такої жорстокості і брутальності не бачила ніде. Ти йдеш центральною вулицею, а всюди лежать убиті люди зі зв’язаними руками. Або заходиш у підвал, де катували людей…
2022 року я була у першій десятці журналістів, які потрапили у Бучу. Це не була зона прямих бойових дій, як в Ірпені. Буча — це масове вбивство цивільних! Ізюм теж дуже сильно вплинув, зокрема масове поховання людей у лісі. Я спілкувалася з жертвами, які пережили окупацію. Іноземні журналісти теж це все бачили, вони були шоковані.
— Ви вірите у повернення Криму?
— Звичайно! Це лише питання часу.