«Мені пощастило, бо потрапив до артилерійської спільноти»
Розмова з офіцером 45-ї ОАБр, народним депутатом України 7-го скликання, секретарем Львівської міської ради 8-го скликання Маркіяном Лопачаком
— Пане Маркіяне, як ви потрапили на фронт? Адже статус колишнього народного депутата і посада секретаря міської ради майже мільйонного міста давали вам певні можливості уникнути призову…
— Я мав законну можливість уникнути призову, адже за посадою секретаря міської ради був заброньований від мобілізації. Але це було б неправильно, не по совісті. На відміну від більшості хлопців, які були мобілізовані з початком повномасштабного вторгнення, я мав певний досвід, знання і навики, адже вже брав участь у війні — у 2015 році. Тому не розглядав іншого варіанта, як знову піти до війська. Це мій обов’язок. Щойно почалася велика війна, звернувся до львівського військкомату. Мене скерували на підготовку на базі Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Після проходження атестації — виконання бойових завдань. Тут несу службу дотепер.
— Більше року перебуваєте у лавах артилерії, яка стала одним з найважливіших елементів бойових дій у сучасній війні. Від її роботи залежать життя та успішність операцій піхоти як у наступальних діях, так і в обороні. Розкажіть про саму службу. Як наші хлопці працюють на гаубицях, які нещодавно надійшли від західних партнерів?
— Мені пощастило, бо потрапив до середовища артилерійської спільноти, яке було сформовано професійно, відповідно до найсучасніших вимог. Викладачі Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного дали офіцерам запасу й курсантам, які навчаються за артилерійським профілем, фахові знання і тим самим заклали основи загальної тактики нинішніх артилерійських підрозділів. Важливо, що ці знання є практичними і щодня допомагають бійцям у роботі: від вибору місця розташування гармати, її підготовки та правил подачі — до виконання команд під час ведення вогню. Не один раз пересвідчився, що сучасні українські артилеристи — неперевершені фахівці. Це визнає вся світова військова спільнота. Чудово, що маємо можливість переймати закордонний досвід. Наприклад, командир гаубиці М-777 проходив навчання в одній з європейських держав, після чого впродовж рекордно короткого терміну організував тактичний вишкіл для наших бійців в умовах тутешніх бойових дій. Завдяки цьому професійність українських військових на висоті. Головне, щоби в нас було достатньо снарядів.
— Як виглядає ваш день на фронті?
— Служба не має нормованого часу. Ворог близько, тому особовий склад бригади постійно мусить бути в бойовій готовності. Командир бригади, досвідчений бойовий офіцер, відповідно до наказів вищого командування Збройних сил планує боєздатність кожної батареї та дає прямі накази підлеглим. Наше завдання — їх виконувати.
Якщо з’являється вільний час, телефоную рідним. Тримаю зв’язок із друзями, які служать в інших підрозділах, волонтерять у тилу — після перемоги можна буде розповісти відкрито, наскільки великий вклад вони сьогодні роблять в нашу перемогу. Стараюся стежити за ситуацією у Львові, за роботою міської ради, підтримую контакт із колегами з депутатського корпусу. Ну і читаю, якщо випадає можливість. Почав читати «Встань і вбий першим» Ронена Бергмана — про історію світових спецслужб. Також стараюся скористатись можливістю поспілкуватися з місцевими жителями. Цікаво послухати їхні думки, а їм цікаво почути про Львів, про традиції і звичаї Галичини.
— Громадською і політичною діяльністю ви займаєтеся понад двадцять років. Починали зі «Спадщини» й «Сокола», чотири рази поспіль обиралися депутатом Львівської міської ради, у 2014-му стали народним депутатом України… З позиції нинішнього дня від вас, як від учасника бойових дій, хотілося б почути: яким повинен бути «правильний» депутат, міський голова, президент? Чи варто очікувати глобальних перетворень у кращий бік в нашому суспільстві після перемоги у війні?
— Сьогодні трендово говорити про те, як українське суспільство змінилося після початку великої війни. Як було страшно і важко, як ми об‘єдналися, як проявили характер, як втримали натиск, як дали ворогу по зубах, як зберегли Україну… Ми змогли навіть більше, ніж самі сподівалися. Але це ще далеко не кінець перетворення. Якими ми стали й чи змінилися, буде видно лише після того, як переможемо. Буде видно із того, яку державу, за якими правилами і на яких принципах побудуємо.
Можливість хазяйнувати у своєму домі коштує нам страшної крові — десятків тисяч загиблих і незліченної кількості тих, хто віддав здоров‘я. Тому Україна повинна бути новою: справедливою, правовою і українською. Щоб жертви, які кладемо, не були даремними.
Сподіваюся, після перемоги політика якісно зміниться у кращий бік: кандидати на різні посади конкуруватимуть ідеями й ідеологіями, а громадяни відповідальніше ставитимуться до їх обрання.
Розмовляв Мар’ян ЛОЗИНСЬКИЙ, член Національної спілки журналістів України.