«Спочатку в окупантів була єдина вимога — щоб їм не стріляли у спину…»
Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв розповів, як йому живеться та працюється у Львові
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/483373/mer-skadovska.jpg)
Від перших місяців російсько-української війни у Львівській міській раді функціонує… міська рада міста Скадовська Херсонської області. Скадовськ опинився під окупацією одним із перших українських міст. Маленький, 19-тисячний колись райцентр відділяє від загарбаного Криму лише вузька Джарилгацька затока Чорного моря. І тому евакуація міської ради на чолі з патріотично налаштованим мером Олександром Яковлєвим була тільки питанням часу. Під тиском загарбників він протримався до початку квітня, а потім виїхав з міста. Згодом більшість працівників міської ради також виїхали, переважно на захід України.
Міський голова Львова Андрій Садовий гостинно надав прихисток колегам зі Скадовська — виділив кімнату з меблями та трьома робочими столами у приміщенні Ратуші. І тепер тут уже не дивуються, коли на адресу «Львів, площа Ринок, 1» приходять листи до Скадовської міської ради. «Мерія у мерії» працює онлайн.
«Дякуємо Львівській міській раді. Вони нас, по-перше, морально й психологічно підтримали, по-друге, дали зв’язок, Інтернет, кабінет, — говорить міський голова Скадовська Олександр Яковлєв. — Дякувати Богу, справляємося».
Пан Олександр — енергійний, непосидючий. Він і його колеги, заступник Олексій Степовий та волонтер Микола Литвиненко, жваво спілкуються українською мовою.
Про те, якими були перші дні російської окупації у Скадовську, яка зараз там ситуація та ціни, та про те, як працює «мерія в екзилі», Олександр Яковлєв розповів журналістці «ВЗ».
— Яким пам’ятаєте перший день російського вторгнення?
— 24 лютого, о 5-й годині ранку, мені зателефонували знайомі, сказали, що чути вибухи й почалася війна. О пів на сьому ми з заступниками та адміністрацією зібралися у міській раді. Адміністрація повідомила, що у них є наказ евакуюватися. Оскільки у нас таких наказів не було, ми зрозуміли, що треба залишатися на місці.
О 10-й ранку ми отримали повідомлення, що у віддалених селах Скадовської територіальної громади вже проходять колони російської військової техніки. Тож уже з 24 лютого наша громада перебувала в окупації. У Скадовськ окупанти зайшли на початку березня. У перший же день війни місто покинули усі силові структури, також виїхали інші структури з території громади, залишилася тільки місцева влада. Начальник поліції сказав мені телефоном: «У нас наказ, ми виїхали до Херсона». Не було ні СБУ, ні інших правоохоронних органів.
Ми керували тим, що нам підпорядковується, переважно комунальним господарством. З першого дня з’явився дефіцит пального, продуктів харчування, ліків. Ми змогли забезпечити запас пального за рахунок талонів, які мали наші установи.
У перший же день організували громадський патруль для забезпечення порядку в місті. У першу ніч місто патрулювали кілька волонтерів, працівники міськради та депутати, я також патрулював. На другу ніч вже було більш ніж 80 охочих патрулювати. А через три дні було вже 200 таких волонтерів. Ми налагодили додатковий зв’язок, окрім мобільного, залучили автомобілі для патрулювання. Якщо були якісь окремі випадки беззаконня, їх швидко виявляли й припиняли.
Щодня, починаючи з 26 лютого, ми проводили мітинги на центральній площі, де висловлювали свою незгоду з тим, що відбувається. Але вже 9 березня зайшли російські військові, які сказали, що мітинги заборонені. Працівників мерії зібрали у дворі міськради і почали розповідати, як все повинно бути. Це були тільки військові, у них не було намірів створювати власні органи влади. Від них була вказівка, щоб ми працювали далі за українськими законами, під українськими прапорами. Єдина до нас вимога — щоб не було партизанщини, аби їм не стріляли у спину, і щоб не було мітингів. Це була середина березня.
Але поступово почали з’являтися нові вимоги. Спочатку — зняти українські прапори. Ми відмовилися це робити. Потім вимагали, щоб ми роздавали містянам «гуманітарку», яку вони завозили. А потім почався конкретний тиск: або виконуєте, що ми вам кажемо, або будемо розмовляти з вами по-іншому.
16 березня група військових рф приїхала зранку в мерію. Забрали мене, мого заступника і секретаря та відвезли до нашого відділку поліції, де вони вже «хазяйнували». Протримали нас пів дня, ставили стандартні питання, психологічно тиснули, залякували. Вимагали, щоб ми розповіли, кому звітуємо, хто тут керує. Багато питань мали про наш громадський патруль. Вони вважали, що ми його створили, аби організувати якийсь спротив, воєнізоване формування. Хоча у наших патрульних ніякої зброї не було. Після цих розпитувань нас відпустили. І того ж дня у Скадовську зібрався найбільш гучний мітинг проти росіян — понад 300 людей. росіяни жорстко розігнали мітинг, використовуючи шумові гранати і сльозогінний газ. Хаотично стріляли у повітря.
Після цього в місто почала заходити росгвардія, сформували поліцейський відділок, з’явилася ФСБ. Це була друга половина березня. До мерії щодня приїжджали якісь особи, питали, чи є у нас списки військових. Але ми у перший день знищили всю цінну документацію.
Із кожним днем тиск окупаційної адміністрації посилювався. Почали забирати міських голів населених пунктів Херсонщини. Забрали мера Голої Пристані, досі невідомо, де він і чи живий. Забрали мера Каховки, мера Олешок. Було зрозуміло, що так буде по всій області. До мене також прийшли і сказали: «Ти або працюєш з нами, або йдеш на підвал». Я зрозумів, що іншого варіанта, ніж виїхати, немає. Це було на початку квітня (моя сім’я виїхала до Львова в перший день окупації).
Я виїхав без проблем. Узяв у свою машину ще пасажирів, яким допоміг виїхати. На КПП у Василівці окупанти не мали ні про кого особистих даних, просто подивилися машину, документи і пропустили. Наступного дня я вже був у Запоріжжі. А далі — на Львів…
— Чи з’явилися в окупованому Скадовську колаборанти?
— Від самого початку їх не було видно. Були хіба що окремі прояви колаборації. Наприклад, проїжджає окупаційний патруль по місту, і до нього виходять місцеві громадяни, виносять їм каву-чай, вітають. Це наші громадяни, яких ми всі знали. На жаль, такі були. Частина просто симпатизувала росіянам, частина на перспективу хотіла претендувати на якісь керівні посади за окупаційної влади.
На жаль, були такі і у Скадовській міській раді — звільнилися і пішли на співпрацю з окупаційною адміністрацією… Приклад Криму був негативний для України. Наші місцеві подумали, що у Скадовську буде те саме, що і у Криму… Дякувати Богу, звільнення Херсона показало, що так не буде! І я впевнений, що і лівий берег Херсонщини також незабаром буде звільнений, і Скадовськ у тому числі. Тому тим колаборантам не позаздриш, їм діватися не буде куди.
А більшість тих, хто не хотів змиритися з окупантами, виїхали. Загалом виїхала половина Скадовської громади (Скадовськ та 27 населених пунктів) і більш ніж половина міста Скадовська. Як ми підрахували, 80−90% активного населення, тобто того, яке працювало, платило податки, було змушене виїхати. Бо роботи не стало, доходи в усіх припинилися.
— Як працює «скадовська мерія в екзилі»?
— Ще у Скадовську, за окупації, міська рада продовжувала працювати, як раніше, всі платежі проходили. І досі всі платежі проходять — зарплата бюджетникам (вчителям, лікарям, комунальникам). Ми зараз уже працюємо у новому бюджетному році. Усі продовжують отримувати зарплату — працівники бібліотек, шкіл. У нас школи працюють дистанційно, діти займаються за українською програмою, мають можливість закінчити 9−11 класи і отримати документи про освіту. Нам вдалося зберегти функціональність громади, наскільки це можливо в таких умовах. Зрозуміло, окрім безпекових і соціальних питань, які вирішувалися би на місці, у Скадовську. Наприклад, забезпечення населення вугіллям, соціальна робота тощо. А так ми продовжили роботу всіх підпорядкованих міській раді підприємств. Кошти йдуть з міського бюджету Скадовська. Продовжують надходити платежі до бюджету. Плюс надходить державна субвенція, яка була передбачена.
— Як зараз живе Скадовськ? Із кимось спілкуєтеся?
— Спілкуюся, звичайно. Але люди бояться говорити, усі обмежили своє коло спілкування. Бо там відбувається терор. Сьогодні ти щось комусь розповідаєш, а завтра це може стати приводом розмови з поліцейськими чи гауляйтерами — чому ти проти окупації. Розмова українською мовою, намагання розрахуватися гривнями — теж підстава для «профілактичних», як вони їх називають, розмов. У магазинах, на ринках люди би розраховувалися гривнями, але бояться, що за це покарають… російський рубль там вже давно ходив, але до 1 січня ще дозволяли паралельний обіг рубля і гривні. Зараз — тільки рубль. Ціни шалені. Печиво — 500 рублів за кілограм (це 400 гривень, вони декларують курс 1,25), цукерки — 800 рублів, пачка памперсів — 1500−1800 рублів… Буханець хліба — 40−50 рублів.
— Як займаєтеся громадською і волонтерською діяльністю?
— У Львові діє скадовська громадська організація «Молоді — ініціативні». Більшість членів цієї ГО змогли виїхати з міста, частина з них — у Львові. Ми бачили, що багато скадовців хочуть виїхати з міста, але не мають коштів на це. Вартість виїзду з речами тоді була 6−10 тисяч грн, які треба було заплатити перевізникам. ГО знайшла донорську підтримку, домовилася з перевізниками, організувала евакуацію. Це допомогло багатьом людям. Загалом ми вивезли з Херсонщини більш ніж 2,5 тисячі людей.
Після звільнення Херсонщини ми розпочали проєкт «Майстерня нескорених». Це допомога людям на відновлення їхніх помешкань, зруйнованих обстрілами. За рахунок міжнародної допомоги купуємо будматеріали і передаємо людям, щоб вони швидше могли відновити своє житло. Бо люди повернулися додому, часто не мають грошей на ремонти. І загалом є дефіцит будівельних матеріалів, неможливо навіть за гроші дістати хоча б шифер.
Зараз починаємо видачу гуманітарної допомоги, яку надала держава, — дві тисячі пакунків для жителів Херсонщини, які зараз живуть у Львівській області. Ці люди реєструються у телеграм-каналі, приходять і отримують допомогу. За оцінками Херсонської ОВА, зараз на Львівщині близько 7,5 тисячі жителів Херсонщини.
Спілкуюся з міськими головами з Херсонщини, і тут з місцевими мерами. У Скадовська є міста-побратими — Золочів, Стрий. З міським головою Золочева та його командою вже двічі їздили у Херсон, відвозили «гуманітарку», аби підтримати херсонців після звільнення. Допомагаємо ЗСУ: уже зібрали кошти, завезли з-за кордону, відремонтували й передали армії п’ять машин. Скадовці, які служать у різних військових частинах, телефонують нам, просять допомоги.
Торік восени брали участь у львівському Дні туризму. Ми зробили стенд Херсонщини, яку фактично представляла Скадовська громада. Привезли справжні скадовські кавуни, які нам передали з окупації, організували аукціон на підтримку ЗСУ. Продавали кавуни, картини митців під час мистецького проєкту «Херсонщина — це Україна». Продали також тубус від ПЗРК «Ігла». За кавуни ми вторгували 5, 4 і 3 тисячі, за тубус — 15 тисяч гривень. Виручені 30 тисяч грн передали 80-ій десантно-штурмовій бригаді, на фронт.
— Чи подобається вам у Львові?
— Львів — чудове місто для роботи, для відпочинку. Для життя — трохи складніше. Усе-таки Скадовськ для усіх нас більш привабливий. За три хвилини машиною чи велосипедом дістанешся у будь-який куточок міста, пішки — за 20 хвилин. Нам не вистачає у Львові сонця, моря, тепла, повітря… Зрозуміло, всі хочемо додому.