«Із режисером домовився: поки не втілю образ на екрані, не буду знайомитися з Миколою Вороніним»
Виконавець головної ролі у стрічці «Снайпер. Білий Ворон» Павло Алдошин — про зйомки фільму та свою особисту участь у війні
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/471608/aldoshyn.jpg)
У День Незалежності стартувала прем’єра українського драматичного фільму «Снайпер. Білий Ворон». Це перша воєнна стрічка, що вийшла у національний прокат після повномасштабного вторгнення росії в Україну. «Снайпер. Білий Ворон» режисера Мар’яна Бушана заснований на реальних подіях — історії снайпера Миколи Вороніна з Горлівки. Головну роль «Білого Ворона» у фільмі зіграв актор Павло Алдошин, який 27 лютого змінив знімальний майданчик на однострій захисника Батьківщини. Про зйомки картини, участь у війні та свою родину Павло Алдошин розповів журналістці «ВЗ».
— Павле, як потрапили у проєкт «Снайпера»?
— Почув від свого агента, що триває набір на головні ролі у військову драму українського виробництва «Снайпер. Білий Ворон». Вирішив взяти участь у кастингу з кількох причин. По-перше, це — головна роль, а головних ролей у мене досі у повному метрі ще не було, а по-друге, це тема, яка мені дуже «свербіла» на той момент, — це тема Донбасу і війна в Україні, що розпочалася 2014-го.
— У фільмі — багато сцен з ризиком не лише для здоров’я, а й для життя. В усіх цих сценах ви особисто брали участь чи вас замінювали каскадери?
— На мою роль не було каскадерів. Усе, що знято у драмі, робив сам. Скільки себе пам’ятаю, завжди себе підтримував у добрій фізичній формі, плюс ті навички, які здобув під час підготовки до цієї ролі, знадобилися.
— Яка сцена у фільмі для вас була найважчою — психологічно і фізично?
— Найважчою у психологічному плані була сцена, де Микола приходить на могилу своєї дружини, — найглибша і найскладніша у цій роботі, оскільки вона дуже особиста. У цій сцені навіть трохи більше емоцій від мене, аніж від персонажа. Режисер настільки чітко спрямував вектор мого психо-емоційного стану, що ця сцена вийшла, на мою думку, найкращою у фільмі. Ну, а щодо складності фізичної, то найважчою була нічна зміна, яка почалася вранці, перейшла у ніч і тривала 19 годин. Надворі — вересень. Було багато води, і ось тут моя фізична підготовка зіграла мені на користь. Там є такі кадри, коли головний герой проходить військову підготовку і готується до того, щоб стати справжнім воїном. Періщив дощ, було холодно, а ми бігали, віджималися, стрибали і повзали. Було багато дублів, доводилося багато разів повторювати.
— Прототип головного героя Микола Воронін давав вам поради щодо окремих моментів у зйомках?
— Ще перед початком зйомок ми домовилися з режисером, що це не буде 100-процентний байопік (біографічний фільм. — Г. Я.). Це не буде також копіпаст реальної людини у персонажа, бо реальна людина — Микола Воронін — дуже складна особистість. І якби ми знімали фільм, тотожний його особистості, то сам показ фільму тривав би щонайменше 20−25 годин. Микола Воронін — дуже сильна, суперечлива особистість. Тож робити копіпаст — хибна ідея. Тому взяли найяскравіші його риси характеру, найяскравіші події і зробили те, що вже вийшло на екран. Ми домовилися з режисером — допоки я не втілю цей образ на екрані, ми не будемо знайомитися з Миколою Вороніним.
— У фільмі ви — професійний снайпер. Чи справді вмієте так влучно стріляти?
— Я вчився, але не скажу, що у реальному житті можу так вправно користуватися гвинтівкою. Автоматом, зізнаюся, у мене краще виходить.
— Де вас застала повномасштабна війна — 24 лютого?
— Я живу у Києві вже шість років. Приїхав туди з Харкова. На той момент, коли рашисти почали бомбардувати Київ, я спав у своїй квартирі на сьомому поверсі.
— Ви з першого дня зрозуміли, що тепер ваша місія — захищати Батьківщину?
— Це рішення було прийняте не головою, а серцем. І це рішення я прийняв задовго до того, як настало 24 лютого. Тому коли постала така нагальна потреба, я поставив собі запитання: де я зможу так само, як мій персонаж Микола, бути максимально корисним. Написав своїм колегам, які мені допомагали готуватися до фільму «Снайпер», а це — професійні військові, попросив поради, що мені тепер робити, щоб бути корисним для своєї країни? Насамперед залагодив усі питання щодо безпеки своєї родини. І 27 лютого я прибув у розпорядження своїх колег-військових. Мені допомогли знайти команду, до якої я міг долучитися, підібрати амуніцію. Мене залишили у Київській області, оскільки тоді там було дуже гаряче. Так почався мій шлях до лав ЗСУ.
— Що для вас найважче на службі?
— Втрата своїх. Неймовірно тяжко переживати, перебувати в цьому, тому це породжує певну відстань. Якщо не хочеш, щоб було боляче, не зближуйся з людьми максимально. Водночас ми всі стоїмо один за одного, тому тримати дистанцію дуже важко. Усе решту можна пережити — це час, кров і ресурс.
— Війна — не знімальний майданчик, де можна перезняти кадр. Це — небезпека, де мало не за кожним кущем чатує ворожа куля, звісно, це і страх за життя. Як вас особисто змінила війна?
— Повномасштабне вторгнення росії в Україну мені особисто дало усвідомлення того, що війна була, вона є і вона буде. Це як колись мені сказав мій театральний учитель: «Театр буде завжди. Питання — де будеш ти?». От для мене ця формула існує зараз і стосовно війни, тому що війна в Україні, безперечно, закінчиться перемогою України, але війна, як явище, нікуди не дінеться. Наявність війни на планеті буде завжди «свербіти» небезпекою. Це явище дало мені усвідомлення того, що війна — поряд, і до війни треба бути готовим, наскільки це можливо. Війна — це наша реальність, на жаль. Вважав, що коли не думати про війну, вона мене не торкнеться, я дуже і дуже помилявся, як і мільйони українців, які з 2014 року, як і я (за що мені дуже соромно), таким чином у собі «поховали» думку, що війна — десь там. І поки нас особисто це не торкнулося, не треба про війну думати. Так влаштований мозок. Та я навіть не купував своєму шестирічному синові іграшок — символів війни. У нього не було пістолетів, танків чи іншої мілітаристики. Чому? Бо я не хотів, щоб мій син навіть іграшками мав дотичність до війни.
А тепер я розумію, що війна — особливо для чоловіка, це його буття. Бо чоловік — це воїн. Так було, так є і з нашою цивілізацією так буде. Тож тепер я би дуже хотів передати свій досвід своїм синові й донечці. Хочу, щоб моя чотирирічна донька знала, як таблицю множення, тактичну медицину. Щоб навіть із заплющеними очима могла надати допомогу собі і комусь, хто цього потребує. А сина хочу навчити, щоб він знав, що таке зброя, основні принципи ведення війни, а також перебування на лінії фронту і в тилу. Усі ці знання необхідні кожній людині. Щоб війна нас і наших дітей не застала зненацька.
— Ви не з акторської родини. То чому вирішили стати актором?
— З дитинства я про це не мріяв. Бо понад усе хотів працювати на молокозаводі.
— Чому?
— Страшенно люблю молоко! І все, що з нього роблять. Тому й думав, що молокозавод — це моє покликання (сміється. — Г. Я.). Коли я їхав вступати, навіть не знав, хто такий Станіславський. У поїзді вчив байку Глібова. І до вступу у навчальний заклад жодного разу не був у театрі! Просто серцем відчув, що маю вчитися саме у цьому навчальному закладі.
— Дивно — не були у театрі і не знали, хто такий Станіславський… То чого ж тоді подались до Києва вступати?
— Київ був пізніше. Я поїхав з Генічеська до Харкова вступати в Академію культури, бо Київ — столиця, і там дуже дорого. Коли закінчував 11-й клас, приніс довідник українських вузів. Показав мамі цей довідник і сказав, що хочу вступати у театральний. Що я у той час думав, не можу сказати. Просто відчував, що зможу…
— Мама не відмовляла?
— Моя мама — свята жінка. Її найбільший внесок у моє виховання — це те, що вона мені не заважала. І коли ми обговорювали мій вступ в Академію культури, мама сказала так: «Ну, дивися, синку, сам».
— Ви жили на березі моря у Генічеську. Не хотілося стати капітаном далекого плавання?
— Це моя перша дружина мріяла, щоб її чоловік був капітаном далекого плавання. А потім, коли зрозуміла, що я хоч і не капітан, але приблизно так само не буваю вдома по два місяці через гастрольний графік, жартувала, що її мрія майже здійснилася.
— Окрім українських фільмів, ви знімалися ще й у кінематографістів Ізраїлю та Німеччини. Якого досвіду набули за кордоном, якого немає в Україні?
— Їхня модель виробництва суттєво відрізняється від української своєю точністю. В українців така ментальність: якщо бачиш, що комусь важко, до прикладу, нести костюми на знімальному майданчику, ти підходиш, забираєш ті костюми і допомагаєш нести. У Німеччині та Ізраїлі чогось подібного нема. У них є люди, які виконують конкретні функції. Якщо щось у когось не виходить, то це лише його проблеми, і на ньому лежить ця відповідальність. А з відповідальності починається ось ця злагодженість процесу. Бо коли людина конкретно за щось відповідає, а не є одночасно гримером, якщо треба бути костюмером чи зробити комусь кави, як це є у нас, тоді є відповідальність за конкретну роботу. Тягар відповідальності примушує людину виконувати свою роботу дуже добре. І бути на «своєму місці». І не заважати при цьому іншим. Ці речі я побачив на зарубіжних знімальних майданчиках. На щастя, ми вже наближаємося до цього процесу. Бо українське кіно активно росте.
— Чи не пропонували вам кінематографісти зарубіжних країн залишитися у них і там працювати?
— Таких пропозицій не було. А якби навіть були, я б не погодився, бо мій дім — Україна. Моя рідна земля. Якщо я пів року не буваю на своїй малій Батьківщині, у мене починаються психологічні колапси. Бо моя мала Батьківщина — моє місце сили, місце мого коріння. І коли у мене нема можливості бути там фізично, мені дуже боляче і сумно. Зараз мені також тяжко, бо я не був на рідній землі понад дев’ять місяців…