«Після нашої перемоги до України буде великий інтерес європейських країн»
Голова Львівської обласної ради розповіла «ВЗ», як працює «обласний парламент» у цей нелегкий час
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/469484/hrymak.jpg)
Уже з перших днів повномасштабної війни Львівська обласна рада стала на «військові рейки» і швидко налагодила активну роботу у незвично напруженому режимі. Воєнний стан ще більше загартував і депутатів, і керівництво облради. Ми розпиталися у голови Львівської обласної ради Ірини Гримак про нинішні особливості функціонування «обласного парламенту» Львівщини.
«Зараз робота дуже специфічна, функціонально не зовсім така, як була у мирний час, — розповідає Ірина Гримак. — Повномасштабне вторгнення поламало всі плани, весь функціонал. Багато депутатів на фронті. Хто не воює, працює у волонтерських штабах або із внутрішньо переміщеними особами. Частина комунальних закладів працює як гуманітарні штаби — Палац мистецтв, Будинок воїна.
Підтримуємо комунальні підприємства, які забезпечують життєдіяльність області. Медичні заклади лікують як поранених на війні, так і усіх українців, які потрапляють на Львівщину. Перед нашими медиками постали нові виклики. Ще вчора ми говорили про превентивну роботу, новітні методи діагностики та профілактики, а сьогодні лікарям цивільних лікарень доводиться акцентувати роботу на лікуванні воєнних поранень. Найбільш боляче — це дитячі лікарні, куди поступають поранені дітки, і лікарі мусять давати собі раду".
— Як обласній раді вдалося швидко перебудуватися з 24 лютого і налагодити активну роботу?
— Війна для Львівщини почалася не 24 лютого, а ще вісім років тому. Від 2014 року, під час цієї гібридної війни, Львівська обласна рада системно працювала та реагувала на всі виклики. Діє наша програма «Безпечна Львівщина», яка виявилася далекоглядною і дуже правильною. За останні роки ми оновили та розвинули систему цивільного оповіщення населення, наші сирени, і були готові до повітряних тривог. Регулярно виділяли приміщення і кошти на засоби зв’язку, автомобілі для військових частин та правоохоронців.
Усі вісім років гібридної війни ми підтримували наші військові підрозділи, які тримали лінію розмежування на східних теренах, та підтримували їхні родини тут. Ми підготувалися також у медичній і освітній галузях. Обласні програми були спрямовані на закупівлю вартісної медичної техніки, генераторів для лікарень, підтримку військового шпиталю, центру крові, вузькопрофільних лікарень. В освіті створювали умови для дистанційного навчання, функціонування профтехосвіти, яка зараз має вийти на новий рівень. Бо у часи війни і для відбудови країни потрібні професіонали робітничих професій.
— Нещодавно ви з робочим візитом були у Німеччині і Польщі. Про що вдалося домовитися?
— Величезна подяка нашим партнерам, що вони включилися в допомогу з початком агресивної фази війни. Зараз, коли фінансові ресурси в Україні обмежені, бо все йде на оборону і підтримку війська, важливо правильно використовувати підтримку наших партнерів. Щоб вона була ефективною, треба пояснювати, що саме нам потрібно. Бо потреби тилу — інакші, ніж потреби фронту. Наші медзаклади потребують обладнання для проведення операцій у бомбосховищах, для роботи з важкими пораненими, виявлення осколків у тілі, подальшої реабілітації поранених. Уже налагоджено співпрацю з іншими медичними закладами на поставку нам високоточного медичного обладнання для діагностики і техобладнання (ліжка, різні засоби, аби розширити місткість лікарень).
Важливо, що наші міжнародні партнери розуміють наші потреби. Це гуманітарна короткотермінова допомога — продукти харчування, одяг, медикаменти тощо. І довготермінова спеціалізована допомога, — а це потреби на зимовий період, на випадок надзвичайних ситуацій (відключення світла, перебої з газом тощо). Потрібні електрогенератори, теплові насоси, інші системи, які допоможуть громадам перебути цю зиму.
Торік ми завершили придбання шкільних автобусів «Школярик» для всіх громад області. Але почалася війна, і ми із Львівщини передали 82 «Школярики» на допомогу ЗСУ. Тож потрібен транспорт для довезення дітей до шкіл. У цьому нам допомагає польська фундація «Маленькі люди — великі справи». Ми звернулися до громад-партнерів, державних і регіональних влад — допомогти нам у виділенні або коштів, або транспортних засобів, які б могли замінити «Школярики». І вже є перші відгуки від міст-партнерів Польщі, які готові виділити такий транспорт.
— Рашистські пропагандисти розганяють наратив, що Польща нібито хоче «анексувати» Львів. І хоча українські політики неодноразово спростовували цю тезу, прості люди про це говорять… Ви щойно були у Польщі — що говорить на цю тему польська влада?
— Ми в першу чергу — добрі сусіди, які мають підтримувати одне одного у мирному житті, не кажучи вже про воєнний час. Нині поляки себе сприймають як нація, яка має підтримувати українців, забезпечити нам безпеку і пришвидшити нашу перемогу. Поляки усвідомлюють: чим ближча наша перемога, тим безпечніше їм буде жити на своїй території.
Польські посадовці радо відгукуються на створення українських товариств у Польщі, прагнуть налагоджувати комунікації, щоб поляки знали більше про нашу культуру, історію, традиції. Нещодавно ми відкрили у Кракові сквер «Вільної України». Це також приклад того, що поляки говорять про Україну як про окрему державу, яка має бути вільною, демократичною і частиною європейської спільноти. Тому нема таких побоювань, що Польща зазіхає на якусь частину України. Навпаки — Польща зацікавлена, щоб Україна у своїх історичних географічних межах залишилася такою, як була, мала всі повноцінні права як член Європейської спільноти. Бо в цьому також буде і успіх Польщі.
— Львівська обласна рада працює над концепцією розвитку Львівщини в час війни і після перемоги…
— Ми завжди говорили про важливість довгострокового планування, і війна — не причина щось змінювати. Сьогодні думаємо, як зробити так, щоб працювала економіка, щоб були речі й товари для армії, щоб люди мали можливість працювати та отримувати за це гроші і жити.
Ми всі з нетерпінням чекаємо переможного дня, коли Україна перестане здригатися від повітряних тривог і почнеться період нашого відновлення, відбудови, стабілізації економіки. Бо після нашої перемоги до нас буде великий інтерес європейських країн. Україна отримає шанс стати платформою для вкладення міжнародних інвестицій. Тому нова концепція розвитку Львівщини вже опрацьована з експертними середовищами. Зараз документ розглядають депутатські комісії з залученням експертів. Найближчим часом ми зможемо представити цю концепцію громадськості для обговорення.