«На Донбасі мене рятували майданівська безстрашність і паспорт з донецькою пропискою»
Розмова з журналісткою і волонтеркою Оленою Ластівкою-Мокренчук, яку війна зробила офіцером ЗСУ і письменницею
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/432635/gist504806923685804773018127922566072283168768o.jpg)
Олена Мокренчук — учасниця ІІІ Всеукраїнського форуму військових письменників, що проходив у березні у Львові. З перших днів Майдану вона висвітлювала події Революції Гідності, жила у прес-центрі Майдану на другому поверсі Будинку профспілок, а коли почалася війна на Донбасі, опинилася там у вирі подій. Про все побачене і пережите написала дві книжки для дітей, а зараз працює над третьою — уже для дорослих.
— Я родом із Донеччини, журналістикою почала займатися саме там, тож хто такий Янукович, я знала набагато краще за пересічних донеччан, — розпочала розмову Олена Мокренчук. — Зрештою, нам довелося виїхати з Донбасу: як там тоді казали, «хто багато знає, той довго не живе».
— Коли і куди ви переїхали?
— До Києва у 2009 році, хоча вже з 2004-го я працювала позаштатним кореспондентом у київському журналі. Тоді була дуже болючою релігійна тематика в журналістиці. Люди плуталися в поняттях — не розрізняли, хто такий архімандрит, хто архієрей… Цим питанням займалися в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Згодом у Львові відкрився Український католицький університет, а в Києві, у 2006 році, — факультет релігійної журналістики в Християнському університеті за моєю авторською програмою.
— У чому була його особливість?
— В індивідуальному підході до кожного студента та програмі, розрахованій на два роки навчання в університеті і три роки інтерактивних способів отримання фахових знань у ході практичної діяльності. Простіше кажучи, у світських вишах навчання триває 5 років. У нас не було такої розкоші, бо релігійні журналісти були потрібні негайно. Тож ми за два роки готували фахівців і далі працювали з ними через наукові конференції та самоосвіту. У нас в житті все було добре, ми орієнтувалися на Європу, як раптом восени 2013 року уряд Януковича-Азарова почав дивні коливання: буде чи не буде Україна інтегруватися в Євросоюз, а може, підемо в Митний союз Путіна…
— І почався Майдан…
— 21 листопада я працювала за комп’ютером, коли побачила заяву Азарова, що євроінтеграції не буде. На той час уже всі зрозуміли, хто такий Янукович, і знали: якщо його не стримати, він наробить багато біди. І тоді ми вийшли на Майдан. Розуміли — наші діти в «совку» не приживуться, ми їх зовсім інакше виховували! Коли хтось ностальгує за Радянським Союзом і смачним морозивом, я кажу: «Ви розумієте, що це морозиво з присмаком крові?». Наші діти, тобто студенти, прагнули у вільну Європу, а не в радянський ГУЛАГ. На Майдані ми з молодшою донькою фактично жили — я в прес-центрі, у профспілках, а вона — в палатці зі своєю сотнею самооборони. Найстарша донька і старший син на той час уже мали свої сім’ї, тож третій син вчився і жив у цей час зі сім’єю старшої доньки.
— То у вас четверо дітей?
— Четверо дітей і четверо онуків. Та лише Крістінка, найменша, зі мною пройшла весь Майдан і фронт. На Майдані їй було 16. Закінчивши школу, у 2015 році вона приїхала до мене на фронт волонтеркою, а коли їй виповнилося 18-ть, пішла служити в армію, в артилерійський дивізіон моєї 72-ї окремої механізованої бригади.
— З Майдану ви відразу поїхали на фронт?
— Ні, моя війна починалася з журналістики і активного волонтерства. Перед тим ще був Крим. 28 лютого 2014 року ми поїхали в Крим і, об’їздивши його, зрозуміли: тут щось не те відбувається. Було чітко видно, як чужі люди агітували за Росію. Їх було небагато, не більше півсотні, тож неважко було їх запам’ятати. Коли ми переїжджали з місця на місце, ті люди нас теж помітили і почали вітатися. Потім тих самих людей я зустрічала і в Миколаєві, і в Одесі, і в Харкові, і в Донецьку, і в Луганську… Вони «гастролювали» по всій Україні і розхитували ситуацію скрізь, де вдавалося її розхитати.
— Ті «гастролери» говорили, що вони за Росію?
— Так, запевняли, ніби вони тут «мєстноє насєлєніє», але палилися щоразу. Наприклад, одну й ту саму жінку я бачила в Криму, де вона кричала: «Крим — Расія!», і вона ж у Маріуполі 8 травня кричала: «Донбас — Расія!». І скрізь на Донбасі нам говорили, що ті, хто кричав за Росію, це не наші, а привезені. Варто лише послухати, як вони говорять, — з воронезьким чи ростовським акцентом. Вони приїжджали вранці о шостій годині, 10−15 автобусів, виходили десь близько 9-ї і робили мітинги на камери, потім сідали в автобуси і їхали геть. Я переконалася, що місцеві розповідали нам правду, коли мене арештували в Донецьку в захопленій ворогом будівлі облдержадміністрації, і водили на допити всіма 11 поверхами. Ті, хто мене допитував, навіть не соромилися говорити, з яких областей Росії вони приїхали, то вже потім вони почали приховувати це.
— Вас арештовували як журналістку?
— Так. Я ж тоді скрізь пхала свого носа, ми не розуміли, що відбувається. То вже потім, коли мене в підвал кидали, я почала трохи остерігатися. А попервах навіть по Криму ходила з синьо-жовтою стрічкою. На Донбасі мене рятувало те, що мій паспорт досі залишався з донецькою пропискою. Я на той час уже 10 років жила в Києві, але не переробила прописку, — все було ніколи, та й потреби не було. А тепер майданівська відвага і донецька прописка буквально рятували мені життя і допомагали виконувати важливі завдання. Навіть через окуповані території спокійно проїжджала — показувала паспорт, де прописка «Волноваха», місце народження — Сніжне, і їхала далі.
— Чому ви почали писати книжки про війну, та ще й для дітей?
— Це арт-терапія, лікування словом, коли ти всі свої проблеми виписуєш на папері і потім тобі самій вже з ними легше розбиратися. Мені хотілося зберегти кожну мить цих подій, кожне ім’я моїх майданівських друзів і фронтових побратимів, закарбувати в історії кожну особистість, яка траплялася мені на цьому шляху, — бо випадковості невипадкові, і кожна зустріч мала наслідки в майбутніх подіях. Цих людей я зустрічаю й зараз, і починаю розуміти, що світ патріотів таки доволі тісний. Нам здавалося, що вся Україна така ж патріотична, як ми, — але, виявляється, що не так уже й дуже.
— У книжках ви пишете, що вам доводилось втрачати друзів…
— Коли загинув мій близький друг Андрій Жук «Мауглі», його смерть для мене стала великим особистим потрясінням. Я й досі пам’ятаю кожну мить: як мчала степовими дорогами з поля у Волноваху; як приїхала в госпіталь, де його оперували; як вийшов лікар, зняв рукавички і сказав: «Він пішов…». Я запізнилася буквально на дві хвилини. Ці миті треба зберігати, — якщо не для себе, то для рідних тих людей, не заради мертвих, а заради живих.
— Про все пережите пишете, коли повертаєтеся додому, чи безпосередньо на фронті?
— На фронті нема часу. Коли ми були на Майдані, про все писала на своїй сторінці у Фейсбуці. Але, на жаль, ця соцмережа «вбиває» акаунти час від часу. І мій акаунт з подіями Майдану вони ліквідували. Тому почала фіксувати на папері, коли поверталася додому. Коли стала прес-офіцером бригади, писати стало важче, бо завдань додалося, територія збільшилася, а ще ж треба було щодня водити окопами по 5−6 команд репортерів, які приїжджали висвітлювати події на фронті.
— Про що ваші книжки?
— Перша книжка — розмальовка «Україна-мрія» — була створена після того, як на Майдані ми з львівським художником Володимиром Свачієм провели однойменну арт-акцію «Україна мрії». Ця акція була задумана ще на початку Революції Гідності, але реалізувалась уже аж після кривавих розстрілів на Майдані, 22−25 лютого 2014 року. Люди були у дуже пригніченому стані. Коли у грудні 2013-го побили перший раз студентів, ми всі вийшли, тому що ми нікому не давали права доторкатися до наших дітей. А коли сталися розстріли — у нас був просто шок. Наших дітей, громадян України, цинічно розстріляли на головній площі нашої країни! Мозок відмовлявся у це вірити. Люди були настільки розгублені і пригнічені, що треба було з цим щось робити, — особливо з огляду на події, які, користуючись нашим станом, росіяни розгортали в Криму.
Того дня на Майдані прощалися з Небесною Сотнею. Горіли шини, все навколо було чорне, як наше горе… Навіть дощ падав з неба, просякнутий чорною гіркою сажею… І ми розгорнули полотна, дали людям фарби, і люди малювали Україну своєї мрії яскравими фарбами. Жоден не взяв чорної чи коричневої фарби, всі малювали Україну нашої мрії жовтим, синім, червоним — яскравим! І поки не вималювали усі 10 полотен, не заспокоїлися. Потім такі самі акції ми робили в Донецьку та Луганську. А вже у розпал війни я вирішила зробити дитячу книжечку «Україна-мрія», щоб дати дітям можливість намалювати і змоделювати, запрограмувати у своїй свідомості ту країну, до якої вони прагнуть. І, що цікаво, жодна дитина не малювала «хрущовок» чи радянські символи; жодна дитина не малювала Україну як хатку-мазанку зі солом’яною стріхою. Вони малювали європейську Україну — красиву, сильну, потужну державу. Саме в цьому була мета цієї книжки, і вона була досягнена.
«Аліска — фронтова лисичка» — книжка про життя справжнього лисенятка, яке залишилося сиротою через війну. Фронтова собака Лана притягнула ледь живе маля в бліндаж, вигодувала власним молоком, і воно прижилося серед військових. Маленьке крихітне створіння, через яке було дуже добре показати різні моменти, які трапляються на фронті… Книжка про Аліску ілюстрована оригінальними фотографіями, щоб було зрозуміло, що лисенятко справжнє, і що ця історія не вигадана.
«Афінка з «Куби» — теж правдива книжка, але вже про фронтову собаку і про події 2014−2016 років під Волновахою.
— Важко, напевно, описувати реальні фронтові події, адже ви наново все переживаєте?
— Дуже важко. Саме через це я ніяк не можу дописати свою основну книжку, яку почала ще на Майдані, — «Вітер зі сходу». Я досі її пишу. Коли починаєш усе згадувати, доводиться робити перерви і брати час на відновлення.
— Чула, що ментальність чоловіків Донбасу відрізняється від, скажімо, ментальності галицьких мужчин.
— Це правда. На Донбасі чоловіки здебільшого пасивні. Їх або забирають у банди, або відстрілюють — тих, які більш-менш активні, — або вони живуть за принципом «навіщо мені це треба» — і все лягає на плечі жінки. Хлопці зі Львова, Тернополя дивувалися: стукають у двері місцевих, виходить жінка — завжди! Навіть якщо чоловік вдома. Усі питання вирішує жінка. А донецькі дівчата, познайомившись з нашими хлопцями, зрозуміли, що існують інші чоловіки — ті, які можуть щось вирішувати, брати на себе відповідальність, турбуватися про жінку. Багато хлопців з нашої 72-ї бригади одружилися з тамтешніми дівчатами, які побачили справжніх чоловіків, а хлопці зустріли дівчат, які не чекають, що їм хтось щось принесе на блюдечку, а беруть і роблять самі, — справжні бойові подруги.
Довідка «ВЗ»
Олена Мокренчук — журналіст, волонтер, офіцер Збройних сил України, військова письменниця. Народилася 19 серпня 1967 року у м. Сніжне Донецької області. З 21 листопада 2013 року брала участь у Революції Гідності і з Майдану поїхала на фронт. З 3 серпня 2015 року і досі — військовослужбовець ЗСУ, старший лейтенант, т.в.о. начальника прес-служби оперативного командування «Північ». Автор трьох дитячих книжок про війну, співавтор збірок про Голодомор та інших історико-публіцистичних проєктів.