«Ковідних пацієнтів менше, але вони стали важчими. Реанімація заповнена»
Завідувачка пульмонологічного відділення 5-ї міської лікарні Львова Юлія Кулітка — від початку пандемії на передовій боротьби з коронавірусом
Минає рік з того часу, як в Україні з’явилися перші хворі на ковід. Завідувачка пульмонологічного відділення 5-ї міської клінічної лікарні м. Львова, кандидат медичних наук, доктор-пульмонолог Юлія Кулітка — від початків пандемії на передовій боротьби з коронавірусом. Щодня з хворими. На вході у пульмонологію вдячні пацієнти, яким вдалося побороти вірус і піти додому, розвісили плакати з подякою Юлії Едуардівні та іншим лікарям відділення. Кореспондентка «ВЗ» поговорила з пані Юлією.
— На початку березня минулого року, коли в Україні ще не оголосили карантину й пандемії, — почала розмову Юлія Кулітка, — ми обслуговували у нашому медичному закладі, як і зазвичай, львів’ян з хронічними захворюваннями легень. Найчастіше у наших пацієнтів загострення бронхітів, бронхіальної астми, пневмонії. Якось поступила у відділення 54-річна жінка, яка повернулася з Італії і через три тижні чи місяць захворіла. Інкубаційний період був задовгий як для ковіду, тому не можемо стверджувати, що інфікувалася в Італії. Поступила з важкою пневмонією, експрес-тест виявив коронавірусну інфекцію. Це була перша пацієнтка у нашій лікарні з ковідом. Ми її відразу перевели в інфекційну лікарню, а десятьох осіб медперсоналу, які були на зміні, закрили на ізоляцію у відділенні. Доктори, медсестри, санітарки сиділи тут у відділенні упродовж 12 днів. Усі були розгублені, бо не знали, чого чекати і що з того може вийти. Нас боялися усі, як вогню, бо ми були контактні з коронавірусною хворою. У двір, під двері відділення, нам приносили передачі… Коли результати ПЛР-тестів показали, що ми не захворіли (в усіх результати були негативними), нас випустили з ізоляції.
— Ви контактували, але не інфікувалися?
— Саме так. Медики таких спеціалізованих медичних закладів, як наш, звикли до масок і засобів індивідуального захисту, оскільки у нас завжди є хворі, які можуть інфікувати.
— Кажуть, медики таких лікарень мають імунітет на все респіраторне…
— Ні, потім ми усі перехворіли. Я була дуже хвора. Лежала у Центрі легеневого здоров’я. Чотири дні була під маскою, бо дуже падала сатурація, але вдалося впоратися з вірусом. Коли вийшли з карантину, наші троє лікарів їздили у 8-му міську клінічну лікарню, яку визначили опорною для лікування ковідних хворих. Хворі у них вже були, але пульмонологів не було, ми поїхали туди консультувати і лікувати — щодня, з вихідними включно. У зону, де перебувають ковідні хворі, заходили у повному захисті. Наше відділення на вул. Коновальця було на той час так званою чистою пульмонологією, тобто ми забирали пацієнтів з лікарні швидкої медичної допомоги, з 8-ї міської клінічної лікарні та з 1-ї міської лікарні, — тих, у яких ПЛР-обстеження було негативне. Також до нас госпіталізували пацієнтів з міста, які мали імуноглобулін М негативний, тобто тих, у кого не було ковіду. На той час всі ліжка у нашому відділенні були зайняті, — це було до листопада 2020 року.
А з листопада наше відділення, що на вул. Коновальця, 22, визначили опорним для лікування ковідних хворих. А Центр терапії на вул. Чупринки, 48, продовжує обслуговувати «чистих» пацієнтів — із від’ємним ПЛР-тестом. Хворих багато. Хоча зараз пішла тенденція на спад, але вони стали значно важчі. Реанімація заповнена. Звичайні палати ми переобладнуємо на філії реанімації.
— Кажуть, перебіг ковіду в організмі — як лотерея: як кому пощастить…
— Люди, які мають супутні патології, хворіють важче: цукровий діабет, серцево-судинні недуги, після інфарктів. Кардіоцентр нам часто переводить хворих — тих, які стентовані. Особливо важко переносять ковід гематологічні хворі: з лімфолейкозами, анеміями. Була 32-річна пацієнтка. Ми тут усі плакали… Гострий лейкоз їй поставили, як діагноз, кілька місяців тому. Молода, мама двох маленьких дітей… Померла від того, що ковід посилив ситуацію, яка була і так важкою. Водночас є й позитивні випадки. Була жінка 56 років, лежала у нашому відділенні чотири тижні. Не могла навіть повернутися — сатурація падала мало не до показника 30. Була у «памперсі», але вийшла з недуги і своїми ногами пішла додому. Була бабця 82 роки. Думали, не вийде від нас, але благополучно, з ходунками, видужала і пішла додому. Дідусь 86 років теж видужав і вже вдома. Вік не має такого визначального значення, як, наприклад, опірність і сила організму. Це — основне. Старшого віку люди інколи бувають стійкіші у цій боротьбі з коронавірусною інфекцією.
— А хто вам подяки порозвішував на паркані?
— Навіть точно не знаю, хто з пацієнтів писав ці плакати, бо там не від одного хворого подяка. Один чоловік довго лежав у нас у реанімації, потім з концентратором ми його відпустили додому. Це був старший пан, після інфаркту, стентований. Думаю, він написав один із плакатів. Нам це дуже приємно!
— Зараз ситуація з поширеністю коронавірусу стала кращою?
— Сімейні лікарі почали ефективно лікувати вдома, вже мають досвід, практику, і пацієнти не панікують, лікуються вдома. На початках люди були налякані й швидше йшли у лікарню.
— А треба йти швидше у лікарню?
— Якщо за три дні не знижується висока температура, якщо наростає задишка, то краще лягти у стаціонар, щоб бути під контролем. Якщо бачимо, що людина може перебувати вдома, виписуємо, але засиджуватися до важких станів вдома не варто, бо потім гірше лікувати. Тому зараз багато хворих у дуже важких станах. Якщо упродовж 10 днів температура до 38−39 градусів, то чого сидіти в хаті, якщо поліпшення нема? Треба звертатися у стаціонар.
Наше відділення зараз мають вакцинувати першочергово, як персонал медзакладу, що лікує ковідних хворих. Але у нас є працівники, які мають антитіла до ковіду. Утім, коли саме вони хворіли, не знають, тобто перенесли коронавірус на ногах. Відповідно, виникає питання — вакцинуватися чи ні? Бо люди не знають, який термін минув від перенесеної хвороби… Але багато працівників погодилися на вакцинування, тому що вдруге хворіти не хочеться. Звісно, ніхто не знає, як буде, але, наприклад, від грипу все наше відділення вакцинується вже, певно, років шість-сім, щороку.
— Читаю часом у Фейсбуку, як у коментарях людині, хворій на ковід, радять, що приймати з ліків…
— Люди самі купують ліки, сидять вдома до останнього, потім у важких станах потрапляють у стаціонари. Необхідно ввести рецепти на антибіотики, щоб їх виписував лікар, а не продавали, як продукти у магазині. Ми вчимося сім років у вищому медичному навчальному закладі, потім бачимо хворих на практиці, відповідно, треба слухати лікарів. КТ робити теж відразу не треба, бо оте «матове скло», про яке всі пишуть, теж не завжди каже про пневмонію. Це може бути така реакція бронхів, альвеол на сам вірус. КТ можна робити десь на сьомий-десятий день хвороби, а не відразу бігти на КТ з переляку чи тому, що у Фейсбуку порадили.
— Кажуть, навіть не завжди аналізи на імуноглобуліни показують, що є гострий період чи антитіла після хвороби…
— Цей аналіз треба чітко у термінах витримати. М — гостра стадія, на J треба здавати через місяць-півтора після хвороби, швидше може антитіл не показати. За легкого перебігу взагалі може не показати антитіл J, бо вони не встигають виробитися. Хто хворів важче, то антитіл більше.
— Усі чекають, коли вже буде колективний імунітет…
— На день до п’яти нових хворих госпіталізуємо. Думаю, ще рік все це триватиме.