«Портретація» Бориса Фірцака
У Львівській галереї мистецтв відкрилася виставка відомого художника із Закарпаття, який живе й працює у Києві
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/429141/pulyaevaimg20210129173643.jpg)
Борис Фірцак — уродженець Іршавського району Закарпатської області. Закінчив Львівський поліграфічний інститут ім. Івана Федорова (тепер — Львівська академія друкарства). Працює у живописі, графіці, сценографії, архітектурному дизайні. Експозиція робіт Фірцака під назвою «Портретація» відкрила виставковий рік у Львівській галереї мистецтв.
— Кажуть, кожен художник у своїх роботах пише свій автопортрет. Погоджуєтеся з цим твердженням?
— Точніше буде сказати, що це діалог між моделлю й своїм внутрішнім баченням, між своїм «я» художнім і «я» особистісним. Скажімо, я можу знати людину особисто, і в мене про неї уже є якісь уявлення. Але, пишучи портрет, запитуєш себе: чи варто це все показувати? Цей морально-етично-художній відбір є, мабуть, основною трудністю у портреті.
— Важче писати тих, кого знаєте, чи незнайомих?
— Мабуть, немає різниці. Є люди, яких знаю з дитинства і все життя, але не можу відважитися до цього часу їх написати, тому що не знаю, як це зробити. Якщо напишеш несхоже дерево, то пейзаж і дерево тобі нічого не скажуть, а глядач, людина портретована, це відразу помічає. Та й сам художник це бачить… Треба зробити, щоб була подібність не тільки фізична, а й внутрішня, і при цьому не зраджувати себе як художника. Кожен митець має свої напрацьовані естетичні прийоми, свою стилістику. І це теж іноді заважає. Простіше написати портрет, як колись студентами в академії писали… А коли треба поєднати багато завдань і задумів, все ускладнюється. Але від цього стає шалено цікаво.
— Скільки картин представлено на цій виставці? Який був критерій відбору?
— Відбирав не лише я, а й куратори та керівник Галереї мистецтв Тарас Возняк. Власне йому належить ідея цієї виставки, яку ми виношували багато років. На виставці представлено близько 90 картин. Мені хотілося показати трошки ретроспекцію — свої студентські роботи і роботи пізніші, які вже публіка бачила, знає. Є портрети відомих людей, є дуже інтимні портрети друзів. Важко було зосередитися на балансі — яка має бути пропорція старих і нових робіт. На одній стіні можуть бути портрети, написані в різні періоди… Це не традиційна ретроспективна виставка, а трошки легковажна, так би мовити. Її назва, «Портретація», говорить, що це не тільки портрет, а й усе, що до нього дотичне. Є також трохи натюрморту й пейзажу…
/wz.lviv.ua/images/interview/2021/02/Pulyaeva_IMG_20210129_173704.jpg)
Виставка «Портретація» триватиме до 1 березня.
/wz.lviv.ua/images/interview/2021/02/Pulyaeva_IMG_20210129_161232.jpg)
/wz.lviv.ua/images/interview/2021/02/Pulyaeva_IMG_20210129_161412.jpg)