«На одну вакансію — дев’ять претендентів»
У Центрі зайнятості Львівщини зареєстровано понад 28 тисяч безробітних. Удвічі більше, ніж торік
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/428279/f-ivancuk.jpg)
Ситуація з повторним локдауном загострила ситуацію на ринку праці. Крім того, з 1 січня 2021 року зросла мінімальна зарплата — до 6 тисяч грн на місяць. Імовірно, через підвищення «мінімалки» на «біржі праці» побільшає висококваліфікованих працівників. Адже заробітна плата технічного персоналу й кваліфікованих спеціалістів може зрівнятися. Тобто прибиральники і бухгалтери матимуть приблизно однакові зарплати. Тому не дивно, якщо останні попрощаються зі своїм роботодавцем…
Журналістка «ВЗ» поспілкувалась з заступницею директора обласного Центру зайнятості Оксаною Іванчук.
— У серпні ЗМІ писали, що за час карантину безробіття на Львівщині збільшилося у два рази. Якою є зараз ситуація?
— Якщо говорити виключно за період карантину, то зростання безробіття відбулося в 1,8 раза. На жаль, безробіття продовжує зростати. Ми щоденно реєструємо 200−300 осіб як безробітних. Це пов’язано з тим, що розпочався черговий локдаун і пішло скорочення працівників у багатьох сферах. Зараз отримуємо багато інформації про вивільнення працівників, яке буде в органах державного управління, зокрема в райдержадміністраціях. Частина будуть працевлаштовані в новоутворені РДА, частина — в об’єднані територіальні громади. Але, напевно, якась невелика частина цих працівників звернеться за послугами до Центрів зайнятості.
— Ці люди, які зараз до вас приходять, де працювали?
— 17% безробітних — ті, які не працювали понад рік. Це люди, які перебували в неофіційній сфері зайнятості, тобто працювали «начорно». Або ті, що повернулися з-за кордону і зареєструвалися в Центрі зайнятості. Ясна річ, вони у нас отримують мінімальну виплату допомоги з безробіття. Але все ж таки отримують. Мінімальна виплата — це тисяча грн, а максимальна — близько 9 тисяч грн.
— Скільки зараз у Центрі зайнятості вакансій і скільки є охочих працювати?
— Станом на 1 січня 2021 року було зареєстровано 28 тисяч 234 безробітних. Це у два рази більше, ніж на 1 січня 2020 року. Відповідно кількість отримувачів допомоги з безробіття була у два рази більшою. Кількість вакансій, які були на 1 січня цього року у Центрах зайнятості, — 3159 (Кількість звернень від роботодавців впродовж року суттєво скоротилась — з 12,9 тисячі до 9,8 тисячі, або на 25%. — Авт.). А на 1 січня 2020 року вакансій було 4841. Навантаження на вільні робочі місця зросло в три рази. Зараз це дев’ять претендентів на одну вакансію. У той час як торік це було три претенденти на одну вакансію. Звичайно, конкурувати стало складніше. Але ті люди, які мають хороші професійні навички, і сьогодні можуть знайти роботу, і знаходять її. Тому що в Центрах зайнятості середня заробітна плата по вакансіях, які нам подані, — 8,5 тисячі грн. Майже 30% вакансій — це вакансії з заробітною платою понад 10 тисяч грн. Є вакансії із зарплатою 15−20 тисяч грн. До прикладу, «Львівелектротранс» розшукує водіїв трамваїв-тролейбусів. Заробітна плата на цьому підприємстві — 15−16 тисяч грн. Є вакансії для електрогазозварювальників з зарплатою 20 тисяч грн, є вакансії для швачок із заробітною платою 12 тисяч грн, 14 тисяч грн, 17 тисяч грн.
— Людей яких спеціальностей потребує ринок праці найбільше?
— Технічні професії — одні з найбільш актуальних сьогодні. Найбільше вакансій, поданих до Центру зайнятості, — патрульні поліцейські, швачки, оператори автоматичних і напівавтоматичних установок, монтери кабельного виробництва. Робітничі професії переважають.
— Зараз бачимо, що багато людей виїжджає за кордон. Шукають роботу у європейських країнах, бо там більше можливостей. А колись ви пропонували не випускати людей за кордон, якщо вони стоять на обліку в Центрі зайнятості…
— Ніхто не може людині заборонити вільно пересуватися. І ясна річ, якщо людина тут не прив’язана до робочого місця, не прив’язана до родини і має можливість поїхати, то вона поїде… До речі, у період карантину Служба зайнятості надавала допомогу малому та середньому бізнесу в підтримці найманих працівників. Ми виплачували допомогу з часткового безробіття. Починаючи з квітня і до кінця грудня. Ми переказували кошти на рахунки роботодавців і самозайнятих фізичних осіб. А роботодавець вже переказував своїм найманим працівникам. Допомогу з часткового безробіття в нас отримало 40,5 тисячі громадян. Загалом було виплачено майже 376 мільйонів грн. Крім того, у грудні ми виплачували одноразову матеріальну допомогу на період зимового локдауну. У такий спосіб ми підтримали понад 5 тисяч найманих працівників. І було виплачено майже 24 мільйони грн.
— Скільки реально «карантинної» допомоги отримували працівники?
— За законом можна отримати до 8 тисяч грн. Але все залежить від заробітної плати працівників. Наймані працівники отримували і 4,5 тисячі грн, і 6 тисяч, і 7 тисяч грн. Найбільше постраждав готельно-ресторанний бізнес. Сьогодні працівники цих професій найбільше представлені на ринку праці.
— Чи багато безробітних з вищою освітою?
— Здебільшого безробітні з вищою освітою зареєстровані у великих містах, зокрема у Львові. Ясна річ, їм складніше підібрати вакансію, бо у нас переважають вакансії робітничого спрямування. Пропонуємо курси перекваліфікації. Здобуття актуальних на ринку праці професій. А також пропонуємо започаткувати власну справу. Відомий випадок: львів’янин Микола Стецьків став фермером. Це людина з вищою юридичною освітою. Повернувся з зони АТО, пройшов у нас перепідготовку на короткострокових курсах підприємців-початківців. Зараз є успішним фермером, радником з питань агропромислового комплексу в обласній раді.
Ця програма, із започаткування підприємницької діяльності, на період карантину була призупинена. Але наприкінці грудня її розблокували. І знову розпочинаємо підготовку підприємців-початківців. Найбільш популярною є сфера послуг — перукарні, торгівля, аудиторські, консалтингові послуги. Менше займаються виробництвом. Фермерство — не настільки актуальне, чомусь люди бояться ним займатися, особливо в сільській місцевості. Фермерство — досить ризикована галузь, яка прив’язана до погодних умов… Є багато програм з підтримки сільгоспвиробників, де можна за кошти різноманітних позик, безвідсоткових кредитів купувати насіння, дерева, сільгосптехніку для обробки ґрунту.
— Буває, що люди і працюють «начорно», і у вас отримують допомогу з безробіття?
— Ми відстежуємо такі випадки. І попереджаємо про це кожного безробітного. Основний обов’язок безробітного — активно самостійно шукати роботу. Люди інколи замовчують, що десь виконують якісь роботи чи за цивільно-правовими договорами, чи підпрацьовують. Коли у нас здійснюється обмін інформацією з Пенсійним фондом, усі ці факти спливають. І люди повертають усі кошти, які вони отримують. Є такі, що повертають добровільно. Ось нещодавно один безробітний повернув міському Центру зайнятості 75 тисяч грн допомоги з безробіття, яка була отримана у незаконний спосіб. Власне через те, що був встановлений факт його працевлаштування. Якщо добровільно кошти не повертаються, йдемо до суду і стягуємо ці кошти примусово.