«Між першим і наступними фільмами, у яких я зіграв, була перерва у 30 років»
Відверта розмова з Петром Микитюком — про письменницьку творчість, літературно-мистецькі кола Львова 70−90-х років минулого століття, а також про театр і зйомки у фільмах
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/427957/mykytiuk-hist.jpg)
Живе проста скромна людина — сумлінно виконує свою місію на землі: грає ролі на сцені театру і в кіно, любить, дружить, радіє, сумує, розчаровується, а поміж тим — пише… Пише вірші, прозові роздуми про сенс буття та сенс гри, у якій нема переможця і переможеного. І от нарешті, через майже чотири десятки літ з того часу, коли почалася ця письменницька творчість, виходять одразу дві книжки — поезія «Веремія» і проза «Гра». Їх автор — актор театру «Воскресіння», заслужений артист України Петро Микитюк.
— Ці книжки — данина пам’яті одній людині, яка спонукала мене до того, що я почав писати вірші, — розповідає Петро Микитюк. — Це Ігор Бурєнін — представник львівської поетичної школи 70−80-х років. Це маловідома сьогодні група, яка існувала з кінця 70-х до 90-х років минулого століття. То були російськомовні молоді поети. Навіть є ґрунтовне дослідження про них, яке видано у Гданському університеті. Справа навіть не в цих поетах, а в особистості Ігоря Бурєніна, або, як його називали, Гоші Бурєніна. То був яскравий чоловік — феноменальний архітектор, такого рівня фахівця після нього я не зустрічав. Його дипломна робота у 1981 році зчинила фурор у Львівській політехніці, тому що він зробив проєкт реконструкції центральної частини нашого міста. Виявляється, по цьому проєкту щойно тепер починають все робити. Гоша був унікальний чоловік, який знав напам’ять всього Данте! На жаль, майже всі представники цієї поетичної групи уже пішли з цього життя. Ігор Бурєнін помер у 1995 році, найяскравіший представник цієї групи Сергій Дмитровський помер 2006 року в Єрусалимі, Артур Волошин помер у 1991-му, Леонід Швець — у 1993-му. Живим лишився тільки Олексій Євтушенко, мешкає зараз у Дрездені.
— Як ви познайомилися з цими людьми?
— У 1982 році, після закінчення служби в лавах Радянської Армії, я потрапив до театру Бориса Озерова. А ще до армії закінчив режисерський курс Львівського училища культури. Саме в цьому театрі працював художником Гоша Бурєнін, робив неймовірні декорації. Нас звів театр. І поштовх до поезії мені дала саме ця дружба.
— Ви почали спочатку писати поезію, а потім прозу?
— Так, спочатку була поезія. Іноді прокидався серед ночі і писав. Зараз я не пишу. Ці книжки — данина пам’яті Гоші й тим людям, про яких уже говорив.
— Читаючи вашу прозу, розумієш, що це писав актор. Ти наче дивишся виставу. Вона майже автобіографічна. Згадано прізвище знаного львівського поета і громадського діяча Ігоря Калинця. Як ви з ним познайомилися?
— Ще коли я працював у Театрі ім. Леся Курбаса. Ігор Калинець приходив до нас на читання поезій Василя Стуса, Ліни Костенко, та й взагалі був частим гостем у нашому театрі. Ми з ним дуже здружилися, а також з Богданом Волошиним, який свого часу, коли працював у «Ратуші», то видавав мої твори — прозу, вірші. То було єдине місце, де я публікувався.
— Ще одне ваше оповідання присвячене Григорію Сковороді…
— Ми тоді в Театрі ім. Леся Курбаса працювали над виставою «Благодарний Еродій» за Сковородою. Сковорода сучасною українською мовою зазвучав у моєму перекладі.
— Ви згадували читання у театрі творів Василя Стуса…
— Після перепоховання тіла поета в Києві його син Дмитро запросив мене до себе додому і виніс мені зошити — оригінали творів Сковороди. Дружина Дмитра працювала тоді в Інституті літератури. Ви не уявляєте, яке це відчуття, коли бачиш цю каліграфію, цей почерк! Це також вплинуло на написання оцього всього…
— Крім роботи у львівських театрах, у вас є досвід роботи на знімальному майданчику. Перший фільм, у якому ви знялися, вийшов у далекому 1989 році. Розкажіть, як усе починалося.
— Це був 1988 рік, я саме пішов з тодішнього Театру юного глядача. Товаришував з актором Степаном Мерцалом, який з моїм двоюрідним братом Романом Іваницьким і з Григорієм Гладієм разом вчилися на одному курсі. Степан сказав мені, що вони хочуть створити кіностудію у Львові. Це були початки «Галфільму» тоді. Василь Босович, Федір Стригун, Степан Мерцало і режисер-постановник фільму «Поза межами болю» Ярослав Лупій вирішили створити таку кіностудію. І ця кіностудія таки була створена, мала офіс неподалік церкви Святого Антонія. Ще півтора року тому там була вивіска «Галфільм». Я був причетний до цього гурту. Лупій сказав, що буде знімати фільм «Поза межами болю», і дав мені почитати сценарій, запропонував попробуватися. Я поїхав до Києва, поговорив. Проб як таких не було, тільки фотографії зробили. Зрештою, Юрій Глущук мав грати ту роль, яку зіграв я, але в нього щось не виходило. І тут мене викликають на Кавказ, де відбувалися зйомки. Це був кінець 1988 — початок 1989 року. Фільм знімали два з половиною місяці. Там я познайомився із нині вже покійним Вадимом Трочаком, з Костем Петровичем Степанковим, з яким ми дуже тісно співпрацювали, тому що він був сліпим скрипалем у цьому фільмі, а я — його поводирем, і весь фільм ми були разом. Загалом було дуже складно — почалася війна у Грузії, ми звідти втікали… Як нам вдалося з Владикавказа долетіти до Києва — це просто фантастика!
— То ви ще не завершили зйомки?
— Ні, через війну ми їх не завершили. Фінальні сцени ми робили в павільйоні «Укртелефільму» зі штучним снігом. Це було жахливо! Але фільм ми таки дозняли, і були прем’єри в Києві, у Львові та в багатьох інших містах України, потім — у Канаді, в Америці. Це був 1989 рік — практично кінець Радянського Союзу. Такі були початки мого кінематографа. А потім була перерва тридцять років.
— Проте, після цієї перерви, з 2018 року ви знялися у чотирьох фільмах!
— Так. Першим був «Таємний щоденник Симона Петлюри», потім «Шляхетні волоцюги» і «Наші котики», після них — «Я, „Побєда“ і Берлін», який скоро має вийти на екрани.
— Кого ви граєте у фільмі за книжкою Кузьми Скрябіна?
— Я там зображаю того художника, який Кузьмі продав «Побєду». Невеликий епізод, але знаковий.
— Розкажіть детальніше про зйомки стрічки «Наші котики», де ви зіграли Професора, у смерть якого не хотілося вірити до кінця фільму.
— Володимир Тихий — автор сценарію і режисер цього фільму — навмисне так придумав, але ніхто не очікував, що буде така реакція публіки, — діти плакали і питали, чому Професор помер. Тому є вже сценарій другої частини «Наших котиків», у якій Професор братиме участь, але вже на небесах. Це буде фантасмагорія, в якій Професор потрапляє на небеса і з небес допомагає «котикам», які далі продовжують боротися з москалями на Донбасі. Вже мали початися зйомки другої частини, але у зв’язку з тими конкурсами — наш сценарій взяв перше місце! — його відкинули. Був великий скандал, який продовжується й досі. Хоча ми виграли конкурс, нам не дали грошей. Але, думаю, ми все це подолаємо і гроші знайдуться. Адже на початок зйомок фільму «Наші котики» гроші дали Уляна Супрун з чоловіком і Стефко Бандера — онук Степана Бандери, а вже потім долучилася держава. Думаю, що друга частина «Наших котиків» буде попри все.
— Ваша дружина — актриса Першого театру Леся Шкап’як — не лише талановита акторка, а й прекрасна співачка і авторка пісень, зокрема, на ваші тексти. Як живеться під одним дахом двом творчим особистостям?
— Звичайно, вдома ми обговорюємо все — і ролі, і виступи, допомагаємо одне одному, щось підказуємо: як би я це зробив, як би я хотів, щоб звучала та чи інша пісня… Але ми не втручаємося в речі дуже приватного характеру, що стосується самовираження. Митець все одно творить інтуїтивно, як би йому хтось не підказував збоку, тобто він все одно покладається на свою внутрішню мистецьку інтуїцію. Нас разом тримає любов до мистецтва, відчуття того, що поруч є хороший товариш, друг, кохана людина, — це найголовніше, тому що без цього ми б просто розчинилися. А так — ми є такими, якими є, ми разом, і це дуже добре…
Довідка «ВЗ»
Петро Микитюк — актор театру та кіно, заслужений артист України. Народився 4 липня 1960 року у Львові.