«У перші дні багато пасажирів залишались в аеропорту, бо не мали усіх документів»
Директорка львівського аеропорту Тетяна Романовська — про відновлення авіаперельотів та нові вимоги до тих, хто вилітає за кордон
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/415247/romanovska.jpg)
Майже тиждень, як львівський аеропорт відновив польоти. Однак біля самого аеропорту немає звичного скупчення таксі, а на платній стоянці взагалі почала пробиватись трава. На вході у термінал чергує працівник аеропорту: заміряє температуру, просить продезінфікувати руки. Табло не світиться, біля стійок реєстрації ні душі… Нині аеропорт приймає-відправляє усього 3−4 рейси на день, але вони наразі не заповнені.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/06/aeroport.jpg)
— Завантаження на перших рейсах є надзвичайно низьким. Буває навіть, із запланованих 90 пасажирів прилітає 40, заплановано 45 — відлітає 20. Тобто навіть пасажири з купленими квитками не завжди з’являються на рейс, — каже директорка Львівського аеропорту ім. Данила Галицького Тетяна Романовська. — Перші рейси були з Німеччини. Прийняли ми також перший рейс з Будапешта. Попри таку складну ситуацію, Wizz Air ризикнула відкрити новий напрямок. З липня ця авіакомпанія відкриває ще п’ять нових напрямків. Загалом Wizz Air літатиме зі Львова у 17 напрямках. Хоча частотність рейсів низька, тож багато рейсів не буде. Другим перевізником, який відновив польоти, стала «Роза вітрів». Літає щодня за напрямком Київ-Львів-Київ. У п’ятницю очікуємо рейсу «Белавіа» з Мінська. Українська компанія SkyUp анонсувала відкриття чотирьох рейсів по Україні (Київ, Одеса, Харків, Херсон). Тарифи будуть досить дешевими, адже ці напрямки треба прорекламувати. Фактично, через обмеження за кордоном є можливість розвивати внутрішній пасажиропотік. З іншого боку, з внутрішніх рейсів ми дуже мало заробляємо. Внутрішні ставки дешевші, хоча для авіакомпаній це все одно тяжко. Оплачують дорогу навігацію, мають багато податків… Просимо уряд знизити податки для аеропортів та авіакомпаній. Сподіваємось, нас почують.
— Які є обмеження на виліт за кордон для українців?
— Звичайний турист регулярним рейсом поки що полетіти за кордон не може. Насамперед вилетіти з країни можуть ті, хто має відкриті робочі візи, запрошення від родичів. Потрібно мати з собою чимало супровідних документів. При цьому перелік може відрізнятись, залежно від країни призначення. Тому у перші дні багато пасажирів залишались в аеропорту, оскільки не мали належного переліку документів. Усі ці документи (їх може бути до п’яти) перевіряють наші працівники під час реєстрації на рейс. Буває, навіть зв’язуємось з авіакомпанією, аби уточнити, підходить такий документ чи ні. Якщо відправимо пасажира без потрібних документів, то потім нам виставлять штраф. У нас на сайті є інформація про усі ці додаткові документи, підтвердження, запрошення роботодавців тощо. Бачимо, зараз люди вже уважніше почали ставитись до переліку документів.
— Чи роблять тести в аеропорту тим, хто прилетів?
— Поки що такого не робимо. Наразі ведемо переговори з лабораторними центрами, яким чином це можна робити в аеропорту. Скажімо, у Борисполі МАУ почали робити тести для своїх екіпажів. Вивчаємо можливість, як це зробити для наших працівників та вибірково для пасажирів, які вилітають чи прилітають. Обов’язкових вимог щодо таких тестів нема, але було б добре мати можливість їх робити.
— Чи підніматимуть авіакомпанії ціни на квитки, аби компенсувати збитки?
— Більш ніж упевнена, що ціни залишаться на нинішньому рівні, або й знизяться. Авіакомпанії інвестують у майбутнє. Так, зараз літають «у мінус». Але це спосіб показати, що польоти здійснюються. Ми сподіваємось, що за два-три тижні пасажир «піде». Так, рейсів буде менше. На тих напрямках, де було по чотири рейси на тиждень, буде два, але вони будуть завантажені. Насамперед більша надія на заробітчан, які їдуть на роботу за кордон чи, навпаки, повертаються в Україну, і на тих, хто полетить у липні на чартерах відпочивати.
— Авіакомпанія Ernest, яка здійснювала основні «заробітчанські» рейси, збанкрутувала ще взимку. Можливо, це й на краще, адже якби було стільки рейсів з Італії, у нас вже до Великодня був би величезний рівень захворюваності. Але хто зараз літатиме на цих напрямках?
— В Італію хоче літати Ryan Air. З липня якраз отримали право літати зі Львова у трьох напрямках: Болонья, Рим та Мілан. SkyUp мають дозвіл на Бергамо та Рим.
— Куди можна буде полетіти на відпочинок зі Львова?
— Ринок чартерних рейсів оживився. Є плани на Анталью, Шарм-ель-Шейх, Хургаду. «Роза вітрів» планує відкрити чартери на острів Родос та в Іракліон. Тобто до Туреччини, Греції та Єгипту можна буде летіти уже на днях. Багато хто цікавиться Хорватією. Але Хорватія щоразу на тиждень відтерміновує польоти, встановлює нові правила. За кордоном дивляться не лише на ситуацію у своїй країні, а й у нашій. Наприклад, польська авіакомпанія LOT перенесла відкриття рейсів з 1 на 15 липня — саме через високу захворюваність у нас. Шкода, що ті нові напрямки, які планувались на початку року, перенесли на невизначений час. AirSerbia планувала чотири рази на тиждень літати на Бухарест з хорошими стиковками. Вони були би конкурентами не лише «класикам», а й лоукостам. AirBaltic, який мав здійснювати рейс у Ригу, також пішов. Сподіваємось, повернуться на наступний рік.
— У які збитки обійшовся тримісячний карантин для аеропорту?
— Ми планували доходи аеропорту на рівні 45−50 мільйонів гривень, а у літній період навіть 55 млн, а витрати 20 млн. Але доходів немає, а витрати залишились. Це витрати на зарплату за простій, є операційні витрати аеропорту. Це і електроенергія, утримання смуги тощо. У нас 1100 працівників. Від минулої п’ятниці ми перейшли з режиму простою на пів ставки. Люди працюють половину робочого часу, нічних змін нема. Якщо є на день три-чотири рейси, то у нас одна зміна приходить на два рейси, інша — на ще один.
— Чи усі підприємці, які орендували приміщення в аеропорту, залишились?
— Уже два орендарі, які орендували приміщення на третьому поверсі, повідомили, що з’їжджають. Підприємці розуміють, що такого пасажиропотоку, як був раніше, не буде ще щонайменше пів року, а то й рік. Відповідно, у них не буде продажів. Свого часу в аеропорту було одне кафе і два магазини duty free. Зараз, можливо, буде два магазини і два кафе. Ми досить швидко могли повернутись до двох мільйонів пасажирів на рік. Але ж усе залежить від того, як зніматимуть чи, навпаки, посилюватимуть карантинні обмеження. І в нас, і в тих країнах, до яких здійснюються рейси.