«Назарій Яремчук піснею завжди буде жити поміж нас»
Ексклюзивне інтерв’ю з відомим українським співаком Орестом Цимбалою — про гала-концерт Вижницького фестивалю імені Назарія Яремчука, що відбудеться у місті Лева
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/400818/2.jpg)
Уже чотири роки поспіль у Вижниці проходить відкритий фестиваль-конкурс української естрадної пісні імені Назарія Яремчука «Пісня буде поміж нас», який дає путівку на велику сцену найкращим виконавцям. Вперше у Львові 19 листопада у залі Національної філармонії відбудеться великий гала-концерт переможців та членів журі фестивалю. Метою проведення заходу є вшанування видатного українського співака Назарія Яремчука та популяризація і розвиток національного мистецтва, а також підтримка творчих ініціатив талановитої співочої молоді. Чому гала-концерт вирішили провести у Львові, про учасників концерту журналісту «ВЗ» розповів автор ідеї концерту, відомий український співак Орест Цимбала.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/11/Cymbala.jpg)
— Пане Оресте, ви і далі фонтануєте ідеями, знову новий фестиваль організовуєте.
— Насправді це гала-концерт фестивалю імені Назарія Яремчука. Але спочатку я би хотів сказати про людину, чиїй пам’яті присвячений цей концерт, — про Назарія Яремчука. Це колосальна постать в українській культурі. А чому гала-концерт відбувається саме у Львові? 2017 року мене запросила на фестиваль у Вижницю тодішня його директорка Антоніна Клоцька у склад журі, оскільки у рамках фестивалю проходив конкурс молодих виконавців. У 2016 році був відроджений задум Левка Дутковського — засновника «Смерічки», який у 1996 році (Назарій Яремчук відійшов у вічність 30 червня 1995 р.) організував перший фестиваль, що був присвячений Назарієві. Адже у Вижниці його коріння, батьківська хата. Потім була довга перерва. Через 20 років, у 2016 році, начальник управління культури Вижницької райдержадміністрації Наталія Додяк стала і є досі головним двигуном і рушійною силою цього новітнього фестивалю. Він відбувається щороку у жовтні, і я вже три роки поспіль їжджу туди як член журі. Два роки тому я сам собі сказав, що такий фестиваль треба показати у Львові, бо це такий колосальний ресурс — голосовий, цікаві персоналії, бо ж приїжджають на нього з усіх куточків України. Цікаво, що на гала-концерті у Львові заспівають усі чотири володарі Гран-прі цього фестивалю — Вадим Завада з Ірпіня, Христина Юрчило з Надвірної, уродженець Донецька Данило Карачевський та правдивий йорданець з українською душею Білал Ісхак Джад.
— Що, приїде з Йорданії?
— Цей хлопець навчається у Буковинському медичному університеті. Я завжди кажу, що медики — найкращі музиканти (сміється. — Г. Я.). Білал заспівав «Я піду в далекі гори». Він настільки відчув українську пісню власне у стилі Квітки Цісик, що отримав Гран-прі.
— То географія учасників концерту — широка…
— Так, участь беруть виконавці з Львівщини, Прикарпаття, Тернопілля, Волині, Київщини, Черкащини і, зокрема, Буковини. Також з Румунії та, як ви вже знаєте, з Йорданії.
— Бачу, заявлені і маститі співаки, як-от Назар Савко.
— Назар Савко був лауреатом цього фестивалю у Вижниці ще у 1996 році. Тоді це був молодий хлопчина, але він вже тоді заявив голосно про себе. Якщо чесно, я був за те, аби у гала-концерті взяли участь лише володарі Гран-прі і так звані імениті гості. Але коли склали список з понад 20-ти учасників, зрозумів, що будемо бавитися у філармонії до ранку (сміється. — Г. Я.). Оскільки програма величезна, то захід розпочнеться о 18-й. Слово про Назарія виголосить дослідник його життя і творчості Юрій Кривий. У фойє філармонії відбудеться презентація книжки Віри Середи «Пісня Назарія — як море широка». Пані Віра — журналістка із Запоріжжя, яка знала Назарія, спілкувалася з ним. Книжка побудована на основі інтерв’ю з його родиною, колегами. Це — прекрасний подарунок для усіх шанувальників української естради. Також відбудеться виставка робіт студентів кафедри декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
— На фестивалі, конкурси імені Назарія Яремчука запрошують і його рідню?
— Сини Назарія завжди знають про такі заходи, але не завжди виходить їм брати участь, оскільки мають щільно розписаний творчий графік. Дружина Назарія — Дарина зараз за кордоном, вона знає про цей гала-концерт, щиро радіє, як і донька Марія, що пісні Назарія звучатимуть у Львові. Наступного року буде 25-ліття відходу співака у вічність, а ще через рік, у 2021-му, Яремчуку мало би виповнитися 70 років. Я переконаний, що Назарій піснею завжди буде жити поміж нас. І це правда, бо його життя було — як пісня. Він є втіленням пісні. Це подиву гідне явище, бо за 43 роки земного життя Назарій Яремчук записав понад 150 пісень. І це я кажу лише про відомі. А скільки є таких речей, що сховані, або таких, що він записав, але не встиг їх оприлюднити. І я вже чув не одну таку пісню. Назарій усе своє життя присвятив пісні. Я багато слухаю його пісень і знаю напам’ять кожну з них. Вражає те, що Яремчук був надзвичайно щирим у виконанні. Щирість тембру у нього просто неймовірна. Він не бавився у красивість, був настільки гранично відвертий, навіть жартував, що «упівноги не співає ніколи». Навіть коли прощався з цим білим світом, є багато записів, де видно силу його духу.
— Знаю, що Назарій Яремчук часто виступав у Львові.
— Так, це правда. Я бував на його концертах. Він казав, що виступати у Львові — це завжди дуже відповідально. У підборі сценічних костюмів, у поведінці, в усьому прагнув бути досконалим і щирим перед собою та слухачами.
— Яремчук дозволяв собі виступати «під фанеру»?
— Боже борони! Попри те, що він застав вже той час, коли деякі співаки цим грішили, Яремчук виступав проти так званого «мертвого» звуку. Казав: «Як може виконавець виходити і просто відкривати рота?!». Нервував страшенно, коли хтось обманював слухачів. Багато можна говорити про Назарія. Я особисто вражений його висловами, наприклад, «Червива і черства душа не заспіває, якими б не були голосові зв’язки», або «Мене не цікавлять автографи і популярність. Мене цікавить, що буде з українською піснею завтра». Він співпрацював з визначними українськими композиторами і поетами, такими як Володимир Івасюк, Левко Дутковський, Ігор Поклад, Олександр Злотник, Павло Дворський, Остап Гавриш, Вадим Крищенко, Михайло Ткач, Юрій Рибчинський та ін.
— Знаю, ви були у хаті, де народився і жив Назарій.
— Так. 2012 року я з дружиною і донькою приїхав у Вижницю. Дуже хотів знайти ту «смерекову хату», про яку так гарно співав Назарій. Коли вийшли з автівки, побачили, що на подвір’ї порається жінка. Це була рідна сестра Назарія — Катерина. Запросила нас до хати, нагодувала смаколиками, показала речі, які колись належали її братові. А потім зненацька запитала: «Хочете поміряти піджак, у якому виступав Назарчик? Бо у вас така фігура, як у нього». Як я одягнув цей концертний піджак Назарія Яремчука авторства Алли Дутковської, можливо, це самонавіювання, але було відчуття, що по мені пройшов електричний струм. Цей піджак по ґудзиках, рукавах такий, наче на мене шитий. Для мене це було таким потрясінням, що я вже пізніше, коли дізнався, що у Вижниці є такий фестиваль, зрозумів, що не їздити на нього не маю права. Це унікальний пісенний фестиваль в Україні, що триває чотири дні, а учасники жодних грошових внесків не вносять. І завжди відвідую таку мені вже близьку «смерекову хату»…
— Кажете, що Яремчук дуже любив виступати у Львові. Тому ви і вирішили саме у Львові провести концерт його пам’яті?
— Був такий період в ансамблю «Смерічка», у складі якого були лише львів’яни. Львів фактично сотворив Назарія. Згадаємо світлої пам’яті Мирослава Скочиляса, Марту Кінасевич, музичний фільм «Червона рута» у 1971 році та недільну концертну програму на Львівському телебаченні, на яку так чекали львів’яни, бо там мав виступати Назарій Яремчук. На його піснях «Батько і мати», «Стожари» ми росли, ними захоплювалися. Ці твори нас виховували. Знаю, що ми 19 листопада у філармонії зберемо повний зал під час цього гала-концерту у Львові, бо люди люблять і пам’ятають Яремчука. Концерт, який ми організовуємо, проводиться ще й для того, аби молодь бачила, чула і розуміла, що таке мелодія, що таке слово. Львів’яни і гості міста будуть приємно вражені, коли почують, як феноменально звучать голоси учасників концерту. І кожен учасник трактує пісню, яку співав Назарій, по-своєму.
— І співатимуть вони, як і Назарій, без «фанери»?
— Аякже! Тільки наживо. Назар також буде співати на цьому концерті. Правда, лише у запису, на жаль… Прозвучить і пісня «Родина, родина…». Ми віримо, що гала-концерт зміцнить українську родину і запалить кожне українське серце незрадливою любов’ю до України, вірним і справжнім сином якої був великий українець Назарій Яремчук.
— А що будете співати ви?
— Вже тривалий час співаю «Смерекову хату». Павло Дворський дав мені «добро» на виконання цієї пісні. Пригадую, наприкінці 80-х «Смерекова хата» викликала трохи дивні емоції у мене. Думаю, та ми давно живемо не у смерекових хатах, а у кам’яницях, то кому потрібна та етнографія. Тепер я маю іншу думку і усім кажу: слова цієї пісні написав Микола Бакай, який 1947 року був вивезений разом з батьками до далекого Сибіру. Згодом він написав з Павлом Дворським багато гарних пісень. Отож, це не була штучно написана пісня. І для мене зараз «Смерекова хата» — символ України. Як написала Леся Українка:
«Хоч би була вона стара,
сумна, змарніла, бідна,
для сина вірного вона
єдина, люба, рідна".
Яка би не була наша хата — це наша рідна хата. І коли ми повертаємося до батьківського порога, це означає, що ми — не перекотиполе на цій землі.