«Найсолодший період свого медового місяця з українськими виборцями Зеленський витратив на імітацію бурхливої діяльності…»
На роботі президента позначається брак політичного досвіду, вважає експерт
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/396033/magdaewgencytata.jpg)
Володимир Зеленський незабаром відзначатиме першу круглу дату на новій посаді — 100 днів у ранзі президента. У суспільстві оцінки його роботи кардинального різняться: від цілковитої підтримки, захоплення, — до розчарування і цілковитого несприйняття. Своїми враженнями від діяльності шостого президента у розмові з кореспондентом «Високого Замку» поділився автор однойменної книжки, виконавчий директор Інституту світової політики Євген Магда.
— Які кроки, вчинені за перші 100 днів перебування на посаді, чи озвучені ідеї може записати собі в актив президент України Володимир Зеленський?
— Головний успіх Зеленського за ці 100 днів у тому, що відбулися дочасні парламентські вибори. У тому, що Конституційний Суд, по суті, прогнувся під волею шостого президента, санкціонувавши ці вибори. І у тому, що на цих виборах партія «Слуга народу», до якої Зеленський не приховує своїх симпатій, здобула вражаючу перемогу, отримала більшість у Верховній Раді дев’ятого скликання. Можна сказати, що за цих 100 днів Зеленський забезпечив можливість консолідації влади у своїх руках. З одного боку, для нього це успіх. З іншого — серйозний виклик. Бо йому доведеться цю відповідальність на собі нести. А у нього мало політичного досвіду.
— Ви з іронією говорите про досягнення новоспеченого президента…
— Жодної іронії! Це справді серйозний успіх: людина отримала всю повноту влади! Таких владних можливостей не мав у часи президентської республіки ні Леонід Кучма, ні Віктор Янукович, ні жоден інший з попередників Зеленського.
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/08/stoZ-2.jpg)
— Кілька тижнів тому президент почав практикувати поїздки у регіони, де на камери, не добираючи слів, сварив чиновників, погрожував їм, змушував писати заяви про відставку. Виборцям біля екранів подобався такий «справедливий, безкомпромісний, рішучий» керівник держави. Як ви оцінюєте оці «ходіння у народ»?
— Як четвертий сезон серіалу «Слуга народу». Бо щоб бути безкомпромісним, треба мати чітку політичну позицію. Наразі говорити про її наявність у Зеленського не доводиться. Він раніше не вів жодної політичної діяльності, а стати політиком просто так, за власним миттєвим бажанням, немовби за помахом чарівної палички, неможливо. У тих випадках, про які ви казали, Зеленський грає роль, яку йому написали. Можна сперечатися щодо того, наскільки талановито це робить, але багатьом людям це подобається. У такий спосіб бореться з падінням власного рейтингу. Але у шоу-бізнесі не проходять одні і ті ж прийоми. Люди не ходять повторно на одну і ту ж програму. Якщо вони не є затятими фанатами «95 кварталу», то не ходять на один і той же його концерт. Точно так само ці прийоми не спрацьовують у політиці. Коли Зеленський матиме більшість у Верховній Раді, матиме свій уряд і все одно продовжуватиме подібні популістські речі, то я не впевнений, що це знайде схвальний відгук у багатьох наших співвітчизників. Хоча очікувати, що його захмарний рейтинг відразу скотиться до 1−2%, звичайно, не варто.
— Оцініть міжнародну діяльність президента Зеленського. Він мав уже зустрічі з Меркель, Макроном, Варфоломієм, Нетаньягу, розмовляв по телефону з Трампом, Путіним…
— У своїй міжнародній діяльності Зеленський перебуває на стадії оглядин. Та обставина, що він робить візити за кордон, а в Україну приїжджають зовсім не ключові політичні фігури, свідчить про те, що Зеленського світові політичні лідери продовжують сканувати. Тому йому достатньо не просто. Його помилка у тому, що у цій сфері взяв на озброєння підкреслено миролюбну риторику. Україна на сході продовжує дотримуватися перемир’я в умовах, коли бойовики його ігнорують. Гинуть наші захисники. У зовнішній політиці Зеленський намагається довести, що він — не Порошенко. Наскільки це йому вдасться? У мене скептичні прогнози з огляду на його мінімальний політичний досвід і відсутність ефективної зовнішньополітичної команди.
— Чи побачили ви грубі помилки, які за перші три місяці встигла зробити перша особа країни?
— Я не побачив жодної ініціативи, яка б викликала суспільне захоплення і була б реально реалізована. Зеленський витратив найсолодший період свого медового місяця з українськими виборцями на імітацію бурхливої діяльності, що зумовлено його низькою професійною підготовкою. І тим, що у Зеленського немає стратегії, бачення того, як треба рухатися далі. Як на мене, він і не знає, куди треба вести країну. Хоча і має всю демократично сформовану повноту влади у нашій державі.
— Як сприймаєте стиль поведінки президента, його розв’язну манеру спілкування, не типову для державного діяча, напівнормативну лексику?
— Зеленський — не 500-єврова купюра, щоб усім подобатися. Наскільки я розумію, такий стиль відповідає запиту його виборців. Зеленський — медійно дуже чутливий персонаж, буде намагатися відповідати запитові своїх виборців постійно. Але я не впевнений, що це триватиме достатньо довго. Хоча, з іншого боку, у нашому консервативному і патерналістському суспільстві такі штучні відмінності від інших політиків якийсь час дозволять триматися на плаву.
— Що вас як аналітика насторожує у діяльності теперішнього глави держави і його команди? Можливо, побачили якусь шкідливу системність/безсистемність, тренди? Якщо так, до чого це може призвести?
— Мене насторожило те, що надзвичайна активність глави канцелярії Андрія Богдана виходить за межі його повноважень. Заради збереження цього чиновника на його нинішній посаді змінили навіть назву установи — із Адміністрації на Офіс президента. Рейдерські манери, які застосовуються у суспільно-політичному житті, — це не те, на що заслуговує Україна після Революції гідності. Повторюю: у Володимира Зеленського немає чіткого бачення того, куди він хоче вести Україну. Думаю, що, незважаючи на штучну моду на «нові обличчя», він буде змушений брати на себе зобов’язання і виконувати їх. Весь час «знімати вершки» йому не вдасться. Не вдасться не через позицію наших громадян, а радше через світову кон’юнктуру.
— Як зміниться життя українців після того, як тон у законодавчій владі задаватиме домінуюча Зе! фракція зі Зе! спікером? А у виконавчій владі з’явиться Зе! уряд, на чолі якого стоятиме Зе! прем'єр?
— Не очікую швидких кардинальних змін на краще — тому що ресурсу для них немає. Українська економіка не має зараз зайвих грошей, які можна використати для різкого поліпшення життя громадян. У Зеленського кажуть про перспективу продажу землі, яка начебто повинна збільшити ріст ВВП. Але тут є один нюанс: цей крок не має бути дискримінаційним для всіх майбутніх учасників ринку. А такі умови забезпечити буде вкрай складно. Викликів, які в економіці стоятимуть перед командою Зеленського, — і у президентському офісі, і у парламенті, і в уряді, — набагато більше, ніж їх бачить ця команда. І це стане серйозною проблемою.