«Їхав зніматися в рекламі, а грошей у кишені — нуль. Навіть на зворотну дорогу не мав»
Ексклюзивне інтерв’ю з народним артистом України Віктором Сарайкіним
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/389370/saraykin.jpg)
Про долю цього знаменитого актора я вперше дізналася з програми «Зірковий шлях», що йде на каналі «Україна». Про нього можна писати сагу, або й знімати багатосерійний фільм. У дитинстві у житті Віктора Сарайкіна були переважно чорні смуги. Віктор народився у кримінальному районі Магнітогорська (РФ), де абсолютними авторитетами для місцевої дітвори були злочинці. Його батьки були неписемними, мама втратила голос і слух у п’ятирічному віці після важкої хвороби. Батько втратив слух, коли Віктору було 11 років… Попри труднощі, Сарайкін не опустив рук. Тепер у його творчому портфелі понад 100 ролей (акторові 6 квітня виповнилося 60 років). Він грає у театрі імені Лесі Українки і знімається у кіно.
— Пане Вікторе, вас не дратує, що у кіно вас найчастіше показують або «поганим мєнтом», або начальником зони?
— Ніколи. Бо у театрі я граю зовсім інші ролі — гострохарактерні і яскраві.
— Маєте акторські табу? Ролі, на які ніколи не погодитеся?
— Зараз уже не маю. Хоча раніше були. Боявся сісти в інвалідний візок. Мій герой, за сюжетом, потрапляв в аварію і ставав інвалідом. А я у той час лише отримав права і сів за кермо. Режисер тоді на мене образився. Знаю акторів, які бояться помирати у фільмі. Я цього не боюся. Якщо зібрати усі картини, в яких моїх героїв вбивають, ціла фільмотека вийде.
— То правда, що ваш батько почав працювати з малої дитини, щоб не померти з голоду?
— Моєму батькові було 11 років, він залишився у сім’ї годувальником, коли дідуся репресували. Був багатий чоловік, у якого батько працював… собакою на осінньому полюванні. Це не вигадка — мій тато замість собак плавав за підстреленими качками. Застудився. Запалення легень дало ускладнення на вуха.
— Ви, дитина з бідної нечуючої родини, стали актором. Як вам це вдалося?
— Я з дитинства марив кінематографом. Можливо, це мене і врятувало. Бо було би так, як колись казала моя бабуся: «З тюрми — у тюрму». У нас там майже всі пройшли «тюремний вишкіл». Одних садили за ґрати, інші виходили. Вони були для нас героями, нам хотілося бути схожими на них — такими ж сміливими, як нам тоді здавалося, сильними і незалежними… Поруч з моїм будинком був кінотеатр «Родіна». Ми з товаришем прилаштувалися туди допомагати художникові, який малював афіші. Змивали з полотен старі анонси, сушили і ґрунтували. А нас за це пускали в кіно. На всі фільми ми ходили стільки разів, скільки їх показували. Я знав усі тексти напам’ять. А коли подивився картину «Шельменко-денщик», точніше, сцену з фільму, де головний герой катає свою пасію на човні і співає їй пісеньку, подумав: «Боже, як гарно! Помру, але стану артистом!». А у школі заявив: «От побачите — жити буду за кордоном, зніматися — в іншій країні, та ще й одружуся з іноземкою». Так воно й вийшло. Живу в Україні, одружений з іноземкою Ніжерадзе, та й кіностудія імені Олександра Довженка — теж для мене тоді була «заграніца» (сміється. — Г. Я.).
— Батьки підтримували ваш вибір?
— Мама плакала, бо вона мріяла, щоб я вступив у педінститут. На її думку, це був кращий варіант.
— Мама не боялася відпускати єдиного сина на навчання так далеко від дому?
— Мама мене завжди жаліла. Коли я став студентом ГІТІСу, пригадую, пішли ми з хлопцями поїсти. Коли я побачив, скільки їжі мені поклали у тарілку, подумав: «Мабуть, я тут помру з голоду». Бо вдома мене годували хоч і просто, зате об’ємно. А потім я приїхав на літні канікули додому. Мама, за звичкою, дала мені величезну миску. Я заперечив, мовляв, це багато. І мама знову заплакала…
— Ваша дружина також актриса? Як познайомилися з Ніною Ніжерадзе?
— Я відразу почав облизуватися, як тільки її побачив. Був студентом третього курсу, коли Ніна вступила у ГІТІС. Вона була на чотири роки старшою за мене, але мене це не бентежило. Ніна приїхала з Київського театру ім. Лесі Українки, де працювала костюмером. Це було кохання з першого погляду. Я тоді втратив дар мови.
— І ви відразу одружилися?
— Ну, не зовсім відразу. Але я знав, що Ніна стане моєю дружиною. Після весілля у нас народився син Матвій. Через три місяці Ніна відлучила його від грудей і відвезла до Києва. Ми вирішили закінчити навчання, а потім забрати сина до Москви. Після закінчення театрального нас з Ніною запросили будувати новий театр «Табакерку». Однак мене без столичної прописки призвали на військову службу. Тоді ми вирішили поїхати до Києва, де батько Ніни, колишній військовий, повинен був «відмазати» мене від армії.
— То ви, зять військового, не служили?
— Як це не служив? Щоб мужчина не пішов в армію? «Нє положено!». Батько вирішив, що він робить для мене добру справу, і я потрапив на півтора року до війська. От там мені і став у пригоді Магнітогорськ. Мене так били, що… Могли і забити. Головне, що обличчя не зіпсували. Був маленький шрам, але з роками він зарубцювався.
— А потім повернулися до Києва?
— Так, ми вісім років жили з батьками Ніни. У прохідній кімнаті (сміється. — Г. Я.).
— У Театрі на Лівому березі Дніпра ви працювали з дружиною 16 років. Знаю, ваша перша головна роль у фільмі «Останній гейм» на кіностудії ім. Олександра Довженка мало не поставила крапку на роботі у цій картині. Що там трапилося?
— Через мій, як тоді казали, складний характер, картину мало не поклали на полицю, а мене надовго викреслили зі списків претендентів на інші зйомки. Ніна у той час грала 12 головних ролей, у мене ж були лише масовки. Я бачив людей, які отримували задоволення від того, що бачили мене у масовці. Протягом п’яти років жодної ролі! От тоді й настав той час, коли я пошкодував, що залишився у Києві. І почав пити. Моя дружина знімається, а я — незатребуваний. У період мого кар’єрного застою алкоголь для мене був єдиним засобом, аби почуватися комфортно. Знаю багато сімей, які через це розпадаються. А от Ніна мене витягнула з цієї ями. Дружина мені пояснювала, що цього робити не треба, і благала. Мудра жінка. Розуміла мене і підтримувала навіть у найважчі і безглузді моменти мого життя.
— Важко було жити лише на зарплату дружини…
— Також старався якось крутитися. У центрі Києва була фірма «Світанок» — служба побуту. Я влаштувався туди і мив людям вікна у помешканнях. Для мене манною небесною було, коли запрошували зніматися у рекламу! За свою першу рекламу, ролик про якусь газету, отримав 30 доларів. Ціле багатство! Потім ще машини рекламував: підіймав великий палець вгору, мовляв, машина — во! А ще пригадую, їхав на рекламу, а грошей у кишені — нуль, навіть на зворотну дорогу не мав. Але мені обіцяли заплатити. Позичив у театрі костюм, бо свого не мав. Я на цю зйомку наче на крилах летів. А після зйомки мені сказали: «Супер! Всім дякуємо. Через тиждень заплатимо». Було враження, що щось просто відірвалося. Кажу їм: «Хлопці, ви мене хоч додому довезіть». Підходжу до свого будинку, а там Ніна на балконі. Подивилася на мене, і без слів усе зрозуміла.
— Дружина нервувала через це?
— Ні, стосовно грошей у нас була тема закрита. Тільки за пиятику не лише пояснювала, а й діставала, доводила мене, як кажуть, «до білої гарячки». Якби вона мене відматюкала, було би легше. А вона терпеливо повертала мене до нормального життя.
— Але важкі часи минули, і ви не п’єте?
— У мене було два заходи на боротьбу з любов’ю до алкоголю. Зараз не вживаю вже два роки. Можу, але не хочу. Мені алкоголь заважає. Це не моє. Є море інших задоволень — спортивний зал, відпочинок на морі, гарна музика, цікава книжка…
— Цього місяця вам виповнилося 60. Цього року виповниться 40 років шлюбу з Ніною. Син не ображається, що тоді, таким маленьким, ви відвезли його до бабусі?
— Діти завжди на щось ображаються.
— А ви своїх батьків, коли востаннє провідували?
— Знаєте, коли ти працюєш, або й не працюєш, завжди знаходиться багато причин, щоб відкласти поїздку чи зустріч. І завжди знаходиш собі виправдання. Тепер би я дуже хотів, щоб батьки були поруч, але, на жаль, таке життя. Добре, що, попри складність перельоту, я був на похороні мами і тата.