«У театр потрапити — як під поїзд. Це назавжди»
Відверта розмова з актором театру і кіно Олексієм Нагрудним
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/387561/may2806-1.jpg)
Соліст відомої колись поп-групи «Іграшки», телеведучий ранкового шоу, а тепер — відомий український актор театру і кіно. Таке враження, що Олексій Нагрудний спробував себе ледь не у всіх творчих професіях. Та вже скоро Олексій проміняє сцену на об’єктив фотоапарата. 1 квітня на телеканалі «2+2» стартує прем’єра детективного серіалу «Звонар», в якому актор зіграє фотографа і за сумісництвом кращого друга головного героя — опера Звонцова, який поза роботою береться за приватні справи. На що готовий заради ефектної сцени, за що був виключений з піонерів у дитинстві, чому відмовився переїхати до Німеччини та чому хотів би повернутися на телеекрани, Олексій Нагрудний розповів в ексклюзивному інтерв’ю журналістові «ВЗ».
— Олексію, вам часто доводиться грати у серіалах негідників. Як ви до цього ставитесь?
— Усе залежить від якості матеріалу. Сьогодні немає ні героїв, ні антигероїв, немає поганих чи добрих людей. Іноді те, що людина думає, робить і відчуває, — абсолютно різні речі. Часом герої не йдуть на вбивство через побут, існують соціальні аспекти, і їх варто враховувати. Тому навіть у негативних персонажах я намагаюсь відшукувати щось людяне. Напевно, через це моїх героїв, навіть останніх негідників, іноді стає шкода.
— У новому детективному серіалі «Звонар» ви також зіграєте головного антагоніста?
— Мій персонаж — неоднозначна особа. Сергій — фотограф, творча людина. Він кращий друг головного героя, опера Антона Звонцова, і ця дружба для нього цінна. Але йому не дає спокою вся слава та нагороди, які отримує Звонар. Він вважає це несправедливим. Це спонукає його йти на необдумані, емоційні вчинки. Він залежний від бажання бути кращим за товариша, котрого він вважав за брата. Але розкривати інтриги не буду. Скажу, що у цьому серіалі достатньо конфліктів і суперечок, тому варто дивитися.
Моє головне завдання — дістати всю правду зі свого персонажа. Ніде не збрехати. Я живу життям персонажа, яке, звісно, спочатку було вигадане та створене у найдрібніших деталях. Якщо мій герой за сценарієм падає обличчям у сніг, то я маю пережити це відчуття по-справжньому, емпірично.
— Справжня чоловіча дружба — одна з головних ліній у «Звонарі». У чому для вас цінність цих взаємостосунків?
— Нещодавно відкрив підручник свого сина, а там написані жахливі речі: «Дитина повинна говорити своїм друзям лише хороше, аби вони не ображались». Пам’ятаю, як нас вчили, що дружба полягає у тому, що я завжди можу сказати товаришу правду. Справжній друг — той, хто скаже тобі правду про тебе і твої недоліки, незважаючи на образи. Адже йому не все одно. Дружба — це активна зацікавленість у житті та розвитку об’єкта дружби.
— Припускаємо, у серіалі ваш герой не раз зіткнеться з поліцією…
— Звісно, адже його кращий друг — опер (сміється. — Г. Я.).
— А вас колись затримувала поліція?
— Школярем я був ще за радянських часів, тоді була міліція. У мене не було конфліктів із законом, але зі системою я був на штиках. Був бунтарем, але при цьому достатньо романтичним, ходив до музичної школи, активно брав участь у міських творчих заходах. З піонерської організації мене виключили за те, що створив «банду», яку сам і очолив. За формою це була неформальна молодіжна організація, а за суттю протест проти радянської системи. Але це вже політика, а не кримінал.
— Згадуючи себе у дитинстві, змінюєте підхід до виховання 11-річного сина?
— У моєму дитинстві було багато заборон — нам не дозволяли читати якісь книжки чи ходити на фільми з нібито важким сюжетом, слухати музику західних рок-гуртів. Можливо, через це я протестував. Ми вирішили з дружиною, що не будемо аж надто оберігати сина. Якщо він хоче побачити фільм з жорстоким, складним сюжетом, не будемо заперечувати. Краще підемо з ним у кіно разом, пояснимо йому певні моменти, навчимо відрізняти чорне від білого. Але у жодному разі не будемо обмежувати. Зараз ми забрали його зі школи, він навчається вдома.
— Чому вирішили перейти на дистанційне навчання?
— Бо система освіти вмирає. Чого може навчити вчитель з інформатики, коли перша і остання операційна система, яку він бачив, — Windows ХР? Багато вчителів застаріли, як і система освіти, але страшне не це, а те, що вони самі не бажають навчатися і розвиватися. Мій син хоче знімати кіно, монтувати відео, створювати контент, так би мовити. Хоче поїхати до Лос-Анджелеса. Я його розумію й підтримую. Голлівуд — центр кіноіндустрії, і технології там вражають. Але шкода, коли молодь не їде навчатися, щоб потім повернутися в Україну, а мріє покинути батьківщину назавжди. Щодо освіти — то її можна отримати, не виходячи з дому, маючи Інтернет, ноутбук та куратора, який спрямує енергію навчання у корисному напрямі. Навчити не можна, а навчитися можна.
— А у вас не виникало думки переїхати за кордон? Можливо, були пропозиції?
— Колись була можливість вивчити німецьку та поїхати до Німеччини. Міг би працювати в Рейтарському театрі у Берліні. Але я залишився. Працював у Московському музичному театрі під керівництвом Стаса Наміна, але повернувся в Україну.
— Чому?
— Бо я потрібен тут. Дуже багато аматорів на українському телебаченні, багато неякісного продукту. Допоки ця ситуація не зміниться, буду протистояти армії ремісників-аматорів та різного роду непрофесіоналів.
— Крім кіно, ви граєте в театрі…
— Так, і це вагома частина мого життя. Я граю у двох театрах — Молодому та «Золотих воротах». Колись служив також в Театрі на Лівому березі. До речі, саме театр «Золоті ворота» — рекордсмен за кількістю гастролей, і це при тому, що це не національний заклад. Це сучасний український театр, вистави якого з радістю приймають за кордоном і який задає тренди у розвитку українського театрального мистецтва.
— Яке місто за кордоном найбільше вразило під час гастролей?
— Мюнхен вразив! Як місто дизайнерів, художників, митців, творчих людей. Я був приємно здивований їхнім ставленням до своєї роботи, а також до сексизму. Там дуже розвинута рівноправність. Також приємне враження залишилось після дитячого шкільного театру. Спочатку я жахнувся — як ми будемо грати на їхній сцені, це ж самодіяльність! Але потім з’ясувалось, що театр розташований навіть не у школі, а в окремій будівлі зі своїм декоративним цехом та дуже дорогим проектором. Також сподобався Театр Шекспіра у Ґданську, побудований на державні кошти. Там італійський дизайн, за лаштунками чистота, лаунж-зона для акторів, гримерки на електронних ключах. При цьому немає трупи театру, аби не було художніх керівників, закулісних інтриг, конфліктів. Трупи завжди запрошуються з різних країн.
— Як вам вдається знаходити час і на театральні гастролі, і на зйомки в телепроектах?
— Іноді доводиться обирати щось одне. Я зараз залишив лише чотири вистави, по дві в Молодому театрі та Театрі «Золоті ворота». Але не грати на сцені я не можу. Це як тренажерний зал. Це те, що тримає тебе в тонусі. Якщо говорити простими словами, театр — це процес, а кіно — результат. Це різні речі. Якби у мене був свій курс, я б говорив про це зі самого початку. В театрі у тебе є дві години загального плану віч-на-віч з глядачем, а в кіно інші засоби виразності, кінематографічні: крупні плани, ракурси, прийоми, акценти, аби висловити те, що відчуває персонаж, передати його природу почуттів. Саме тому викладачі часом не відпускають студентів зніматися, бо, не маючи бази, так званої театральної абетки, неможливо говорити складнопідрядними реченням. І я погоджуюсь з такою позицією.
— А ви ніколи не думали про те, аби зайнятися викладанням чи відкрити свої акторські курси?
— Хотів би. Мені у свої 45 є що передати молодому поколінню. Але є система, чиновники, Міністерство освіти. Робота в цій системі для мене неможлива. Я знаю, що або це мене зломить, і я перетворюсь у чергового чиновника, або просто не зможу існувати за таких умов. Якщо колись викладатиму, то це буде заклад приватної форми власності.
— У вас за плечима багато проектів як комедійних, так і драматичних. Чи залишились ролі, про які ви досі мрієте?
— Останнім часом мені пропонують ролі, а я розумію, що все це вже було. Але в мене завжди була мрія зіграти психічно неврівноважену людину. Можливо, найближчим часом вона здійсниться.
— Не можу не запитати вас про музику, адже саме з музичної школи, а пізніше коледжу розпочалась ваша творча кар’єра. Ви тоді здогадувались, що саме вона приведе вас на телебачення?
— У мене до музики особливе ставлення. Це найемоційніший вид мистецтва. Не використовуючи ні слів, ні рухів, ні пластики, музика передає сильні почуття — ми плачемо, усміхаємось, згадуємо свої життєві моменти, слухаючи композицію. Я був впевнений, що моє життя буде пов’язане з музикою. Але під час навчання у коледжі потрапив до театральної студії у Сєвєродонецьку. Знаєте, як кажуть, у театр потрапити — як під поїзд. Це назавжди. З дитинства я був впевнений, що буду музичним виконавцем. Але ж у театрі я можу бути і тим, і іншим, а ще лікарем, вбивцею, правоохоронцем, ким завгодно. І це мені подобається.
— Пізніше ви все ж таки зупинились на музиці і стали учасником гурту «Іграшки»…
— Так, цей гурт був дуже популярним в Україні наприкінці ХХ століття. На той момент я навчався на четвертому курсі університету, намагався заробити собі на життя. «Іграшки» — це був компроміс із самим собою. Коли рівень внутрішніх амбіцій вже не відповідав грошовому еквіваленту, я пішов з гурту і поїхав у Пітер, де закінчив вищі акторські курси, при СпбАТІ. Це була моя друга вища освіта. Повернувся до Києва і продовжив вже як актор, не пов’язуючи себе з естрадою. І паралельно з цим був ведучим на різних телеканалах, на УТ-1 вів «Студію 5», пізніше «Національну лотерею» на «1+1» — «Сніданок з 1+1», грав у київських театрах, знімався у серіалах.
— Хотіли б повернутися на телебачення?
— Я б з радістю вів освітню програму, не розважальну. Телебачення — це, як кажуть, друга влада, і, окрім розважальної функції, формує суспільну думку та керує масами. Про це слід пам’ятати і з великою відповідальністю створювати будь-який контент, що виходитиме на ТБ.