«Все, що нас не вбиває, робить сильнішими. Тому я питаю в Бога не «за що?», а «для чого?»
Відверта розмова з актором театру і кіно заньківчанином Олесем Федорченком про життя «до» і «після» аварії, про улюблений театр, ролі в кіно, друзів і титанічну роботу над собою
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/384142/fedorchenko.jpg)
Коли за свої тридцять «з хвостиком» працею й талантом ти здобуваєш улюблену роботу, затишний дім, родину, друзів, хобі, коли можеш дозволити собі сісти на вірного залізного коня — мотоцикл — і помчати назустріч вітру, життя може зробити крутий віраж, зупинивши тебе на злеті.
Олесь Федорченко — молодий, вродливий, талановитий актор Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької, півроку тому опинився на межі життя і смерті, потрапивши в жахливу автокатастрофу на улюбленому байку. Завдяки лікарям і підтримці небайдужих життя актору врятували, але… довелося ампутувати ліву ногу. Тривалий час Олесь перебував у стані штучної коми, адже біль, який довелося б переносити, був нестерпним. Його і зараз болить, але хлопець навчився з ним жити і тепер знає про нього все. «Я знаю, що таке біль, тепер я не збрешу», — час від часу любить повторювати Олесь Федорченко, маючи на увазі свої ролі на сцені театру, куди сподівається повернутися після реабілітації. У його повернення вірять усі, хто його знає й любить. І ця віра допомагає не здаватися. Наша розмова з Олесем Федорченком відбулася у військовому госпіталі, де він зараз проходить лікування.
— Той день, 15 липня, примусив тебе почати життя, фактично, з чистого аркуша. Як ти після цього будеш ставитися до екстриму?
— Абсолютно нормально, адекватно. Так сталося — це життя. Ніхто від цього не застрахований. Когось звинувачувати у цій трагедії не можу, як і себе, адже на розлитому на асфальті мастилі важко впоратися з керуванням. Я однозначно тепер знаю, що життя має смак. І він такий смачний! Коли восени виїжджав на вулицю, тішився від того, що світить сонце, пахне листя, білочка пробігла, з настанням зими тішуся снігом… І з огляду на мою професію, теж не все так погано: голова ціла, обличчя ціле, торс цілий, руки цілі… Ну, немає однієї ноги… Вдягнув шаровари — та й не видно (усміхається. — Л. П.).
— На мотоцикл сядеш?
— Провокаційне запитання. Чи я розлюбив мотоцикл? Ні! А чи сяду… Не скажу. Я зараз абсолютно інакше дивлюся на життя.
— А на людей?
— І на людей дивлюся інакше. Іноді докоряю собі, що раніше я не надто звертав увагу на людей, які на милицях. Чому не підійшов до когось? Може, когось треба кудись підвезти? А зараз, через те, що досить довго лежу, важко запрошувати в голову позитивні думки…
— Люди проявляються, на жаль, у горі, в екстремальних ситуаціях. Чи є люди, про яких ти змінив свою думку після аварії?
— Є люди, які мене неймовірно здивували в позитивному сенсі. Кажуть, чужих дітей не буває. Тепер я це зрозумів. Заньківчани — велика родина: усі приходять, підтримують. І однокласник, який живе у Клівленді, хвилюється, телефонує, пише. Здивували люди, від яких я і не сподівався такої участі, допомоги, підтримки. Хочеться подякувати людям, які до мене приходять, бо зазвичай вони дякують мені за те, що я живий. Звісно, підбадьорює й підтримує сім’я, але коли чужі люди тобі кажуть: «Спасибі, що живий!», — це круто! З’являється віра, що я все зможу, все здолаю. В руках я востаннє такий сильний, як зараз, був, коли готувався до чемпіонату Європи з кікбоксингу років 17 тому. Тоді здавалося, що «дайте мені точку опори, і я переверну світ», от і зараз можу так сказати. Дайте мені точку опори, і я автомобіль переверну. Уся сила в руках, адже все роблю на них.
— Голова, руки — не так і мало. Знаю, що працюєш над роллю молодого Івана Мазепи у новій постановці Федора Стригуна. Прем’єра вистави «Мазепа» відбулася, але твоє прізвище поряд із ще двома виконавцями цієї ролі в афіші є. Як вчиш роль?
— Хлопці принесли мені роздрук п’єси, то я перебуваю в процесі. Але наразі не знаю, що змінили, що дописали, і як воно є на сцені. Через те, що я вже у житті бачив, для мене вивчити не буде важко. Та й часу багато не маю, бо з 9-ї ранку починаються процедури. Фактично, вільний тільки вечір. Я вчуся заново жити. Скажу по секрету: з реабілітологом я вправлявся, аби переконатися, що зможу шаблею махати.
— З «Мазепою» зрозуміло. Знаю, що вперше на сцену після свого повернення хочеш вийти в ролі Михайла Гурмана у виставі «Украдене щастя». Як ти це бачиш?
— Це не буде просто. Сама по собі п’єса — важка. Це все треба пропустити через себе. Тепер я знаю, що таке болить. У Михайла є такий текст: «Хіба як чоловіка у війську промуштрували та по Боснянських горах прогнали, та на шандарській службі загартували, то куди йому вже давні любощі згадувати?». Він, по суті, пройшов крізь вогонь. Тепер і я знаю, що це таке. Дуже шкода, що за таких обставин це сталося, але… Все, що нас не вбиває, робить сильнішими. Тому я питаю в Бога не «за що?», а «для чого?».
— Ти знаєш, як болить не тільки фізично, а й душевно. А душевний біль іноді важче зносити, ніж фізичний…
— Однозначно. Я промальовую собі всі мізансцени, реакції — це все буде зовсім інакше, бо я тепер знаю, як воно по суті є, як воно правдиво має бути.
— Найскладніше буде на початку вистави злізти з копиці сіна?
— Не думаю. Я вже вигадав, як це має бути. Я багато дивлюся мотиваційних відео. Якщо люди на одній нозі зі штангою присідають, то чому я не зможу?.. Люди на протезах на Еверест піднімаються. То чому ні? Тут просто потрібні сила духу, сила волі. Все буде гаразд! У дитинстві я найбільше чекав свято Миколая і свого дня народження, а зараз я найбільше чекаю чергового рентгену, щоб почути, що все гаразд. Однозначно, що ще один день народження я буду святкувати ще й у липні.
— Коли сталася ця автокатастрофа і тебе, фактично, витягнули з того світу, а потім ще якийсь час тримали у штучній комі, чи пригадуєш свої відчуття і почуття, коли ти нарешті отямився і зрозумів, що вижив, але втратив ногу?
— Отямившись, я усім розповідав, що балакав з Богом і просив мене не забирати, казав, що у мене на землі ще багато справ, які я не встиг зробити. Напевно, я Його переконав — Господь повірив і відпустив. Пригадую, боявся дивитися Йому в очі. Мабуть, я маю ще зробити тут, на землі, щось неймовірно важливе…
— По-перше, ти вже зробив дуже важливе: ти також будеш мотиватором для багатьох. По-друге, ти допоміг багатьом людям проявити їхні найкращі якості.
— Так, напевно. Коли я остаточно прийшов до тями і почав розуміти, що нема ноги, були думки: «Шкода. Але я живий!».
— Поговоримо про сьогодення. Знаю, що тут, у військовому госпіталі, в тебе з’явилися нові знайомства, ти заприятелював з багатьма хлопцями, які пройшли горнило війни на сході України…
— Я дякую Богу, що опинився тут. Треба завжди пам’ятати, що когось зараз набагато важче, ніж тобі. Все пізнається у порівнянні. Не кажи, що болить, тому що когось болить набагато більше, ніж тебе. Це неймовірна мотивація! Є хлопці з дуже важкими пораненнями — навіть у голову, і вижили! І ампутації кінцівок… Тут є з чим порівнювати і є з кого брати приклад. Вони сильні! Вони не зламались, гордо ідуть вперед!
— На початку грудня минулого року народний артист України Тарас Жирко організував і привіз до Львова свою моновиставу «Момент кохання» з Євгеном Нищуком у головній ролі, зібрані кошти від якої були скеровані на твоє лікування. Розкажи трохи про це.
— Неймовірне спасибі Тарасові Жирку! Колишніх заньківчан не буває. Він мене дуже підбадьорив і морально неймовірно сильно підтримав. Благодійна вистава — це одне, а от моральна підтримка, коли розумієш, що ти не сам у своїй біді, що твій біль намагаються розділити, — це дуже круто! Я завжди дуже поважав Тараса. Мама мені завжди його ставила у приклад: «Ти маєш бути таким артистом, як Тарас Жирко!». Я завжди з нього брав приклад, адже я виріс у театрі.
— За кілька годин перед виставою тебе відвідали губернатор Львівщини Олег Синютка і міністр культури України Євген Нищук. Тебе попередили, що прийдуть такі високі гості?
— Попередили. А от про що ми з міністром говорили наодинці, розголошувати не хотілось би. Я відчув величезну моральну підтримку як з боку Олега Михайловича, так і з боку Євгена Нищука, який приїхав до Львова не як міністр культури, а як побратим по акторському цеху. «Я приїхав тебе підтримати як актор, а не як міністр культури», — сказав він мені. Відчуваю, що всі намагаються мені допомогти, і я повинен на сто відсотків виправдати сподівання. І я ще всіх здивую! Ви ще будете казати: «Як він це робить?!». Нема дороги назад, тільки вперед!
Довідка «ВЗ»
Олесь Федорченко — артист Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької, кіноактор. Народився 29 березня 1984 року у Львові. У 2001−2006 роках навчався у Львівському національному університеті ім. Івана Франка на факультеті журналістики. Працював ведучим на радіо, а потім отримав запрошення на посаду актора Львівського драматичного театру ім. Лесі Українки. Згодом вступає на акторське відділення факультету мистецтвознавства та акторської майстерності ЛНУ ім. Івана Франка (курс Таїсії Литвиненко). З третього курсу був задіяний у виставах Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької. У творчому доробку понад двадцять ролей. У 2017 році отримав головну чоловічу роль у серіалі «Догори дриґом».
15 липня 2018 року Олесь Федорченко потрапив у ДТП. Поблизу села Тухольки Львівської області на мотоциклі не впорався з керуванням та зіткнувся із зустрічним автобусом. Внаслідок аварії він отримав важку політравму та травматичну ампутацію ноги.
Допомога актору потрібна і зараз. Тож можна перераховувати кошти на картку «ПриватБанку» мами Олеся — Ніни Андріївни Федорченко: 5168 7573 7393 7616.