«Важливо навчитися делегувати справи та забути вислів «Хочеш зробити щось добре — зроби все сам»
Розмова з Людмилою Барбір — першою в Україні телезіркою, яка захистила чорний пояс з айки-дзюцу
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/383862/dsc0402-1.jpg)
У сучасному світі жінки прагнуть встигати все, знаходять час і для родини, і для кар’єри, і для хобі. Та як цього досягти? Своїми правилами насиченого життя з журналістом «ВЗ» поділилася акторка та ведуча ранкового телешоу «Сніданок з 1+1» Людмила Барбір. Нещодавно вона стала першою в Україні телезіркою, яка захистила чорний пояс із айки-дзюцу (японської бойової техніки).
— Людмило, аби встигати на ранковий ефір, вам доводиться прокидатися о 4-й годині ранку. Як витримуєте такий графік?
— Аби комфортно почуватися вранці, треба дотримуватись графіка й спати не менше 7−8 годин. Не завжди це вдається. Тоді намагаюся ще вдень півтори годинки поспати — це трохи полегшує ситуацію. Крім того, активно займаюся спортом: бойовими мистецтвами і бігом. Це бадьорить і приводить тіло й дух у тонус. Плюс — з маленькою дитиною просто не можна не почуватися бадьорою (сміється. — Г. Я.). Ну і ще дуже важливо, що робота, якою займаюся, приносить задоволення.
— Поділіться секретом, як швидко прокинутись та приховати сліди недосипляння?
— Секрет № 1 — класний гример (сміється. — Г. Я.). А якщо серйозно — допомагає душ, іноді контрастний. А також тепла вода з медом, м’ятою та лимоном. Це тонізує і одразу «заводить» організм до роботи. Звісно, після цього було би добре поснідати, але я не можу змусити себе їсти о такій ранній порі, тому тільки п’ю каву з молоком. Повноцінно поснідати вдається вже після ефіру, приблизно о 10-й ранку.
— Чи дотримуєтеся спеціальної дієти?
— Після багатьох років випробування різних систем харчування зрозуміла, що не треба жодних дієт, якщо, звісно, немає для цього медичних показань. Намагалася себе обмежувати, а потім зрозуміла, що просто має бути золота середина. Дієтологи кажуть, потрібно їсти маленькими порціями. Загалом, не більше 300−350 грамів за один прийом їжі. Але у ці грами входять і перше, і друге, і салат, і навіть вода або кава. Не обмежую себе у хлібі та солодощах, хоча не дуже їх люблю, але намагаюся не їсти за три години до сну. Якщо вже зовсім пізно лягаю спати, можу випити кефір або з’їсти легенький салат. У моєму раціоні обов’язково мають бути овочі, м’ясо, риба і сир.
— Людмило, ви перша в Україні телезірка, яка захистила чорний пояс з айки-дзюцу. Скільки зусиль довелося докласти, аби досягти цього?
— Я почала займатися японською бойовою технікою вісім років тому, і захистити чорний пояс могла вже давно. Але через щільний і напружений графік роботи не мала змоги приділити навчанню достатньо часу і систематично займатися. Тому справа затягнулася. Але минулого року вирішила, що доведу справу до кінця. Ходжу на тренування три-чотири рази на тиждень. Для мене отримання чорного пояса — підбиття підсумків роботи над собою, чергова сходинка. Займатимуся айки-дзюцу й надалі.
— Чи доводилося застосовувати прийоми айки-дзюцу поза тренувальним залом?
— Богу дякувати, ні. Але за потреби захистити себе зможу.
— Як вдається поєднувати виховання дитини, кар’єру і професійний спорт?
— Насамперед це чітко прописаний графік. Ми з Ігорем (чоловік Людмили Барбір. — Г. Я.) поділили обов’язки, і завжди готові підстрахувати одне одного. Якщо у мене завантажений тиждень, Ігор водить нашого сина Тарасика на гуртки. Якщо в обох багато роботи — просимо бабусю. Нещодавно прочитала цікаву книжку «Я знаю, як їй усе вдається. Тайм-менеджмент успішних жінок». Там знайшла корисну пораду: аби правильно сформувати свій графік. Для початку треба певний час за собою стежити і кожні півгодини записувати, чим займаєшся. Через три тижні або місяць можна зрозуміти, скільки часу і на що витрачаєш. Мене особливо вразило, коли побачила, що багато часу витрачала на неефективні для мого розвитку речі. Наприклад, забагато дивилася фільмів або забагато часу проводила у соцмережах. Важливо вимірювати не кількість, а якість витраченого вами часу.
— Людмило, плануєте ще народити дитину?
— Хотілося б, звичайно, навіть трьох і чотирьох, але з моїм графіком роботи, з великою кількістю проектів — не знаю, як вийде. Наразі, щоб не забігати далеко і більш реально оцінювати ситуацію, у планах — друга дитина. Тарасик долучився до арт-марафону #МояДитячаМрія від проекту «Здійсни мрію» і зізнався, що дуже хоче сестричку. Тоді я йому пообіцяла, що здійснимо цю мрію. А пізніше він мені сказав, що хоче і сестричку, і братика, і бажано, щоб це були двійнята, як у моєї сестри. Тарасик уже придумав, де будуть ліжечка для них стояти, і каже, що готовий ділитися іграшками, допомагати мені, заспокоювати, заколисувати, — аби тільки я скоріше вже їх народила.
— Часто жінки, які ведуть активний спосіб життя, мають родину й цікаву роботу, відчувають провину, що не можуть повністю присвятити себе дітям. Що б ви їм порадили?
— Колись докоряла собі за те, що мало часу проводжу з Тарасиком. А потім зрозуміла: не важливо, скільки часу проводиш з дитиною, важливо — як саме. Можна цілий день дитину не бачити, але прийти ввечері та встигнути з нею і почитати, і поспілкуватися. Тобто зробити набагато більше, ніж якби я сиділа вдома і дитина займалася своїми справами, а я — своїми. Я би порадила кожній жінці якісно і продуктивно використовувати свій час. А ще — навчитися делегувати дрібні справи. Іноді потрібно забувати про вислів «Хочеш зробити щось добре — зроби все сам». Не перевантажуйте себе неважливими другорядними справами, які може виконати хтось інший. Вчіться довіряти — і водночас, коли у чоловіка є бажання і час приготувати вечерю, не контролюйте його, вирушайте займатися важливішими для вас справами. Наприклад — спілкуватися з дитиною.
— Знаю, любите подорожувати. Які маєте улюблені місця для відпочинку в Україні?
— Напевно, не буду оригінальною, але мені дуже подобається приїжджати до Львова і Одеси. Ми часто з друзями їздимо в Одесу на вихідні. Там у мене багато друзів, які можуть поводити не по туристичних, але дуже класних місцях, порекомендувати цікаві заклади, або просто привести на базар, де можна хоч цілий день слухати неповторну одеську говірку. Дуже люблю Крим… Сподіваюся, колись усе зміниться, і мені вдасться ще там побувати.
— Мабуть, любите подорожувати не лише Україною. Чи багато країн уже відвідали?
— О, у мене ще довгий список країн, які планую відвідати, бо наразі мало де була. З командою «Сніданку» тричі відвідувала Грузію, і кожна подорож була не схожа на попередню. Думаю, це тому, що в Грузії поєднуються три кліматичні пояси. Наприклад, піднімаєшся у сванську громаду Ушгулі — і відчуваєш весь спектр екстремальних відчуттів. Туди потрібно їхати вузенькою дорогою над прірвою. Коли їхали, постійно думала, що ось-ось зісковзне колесо, і ми зірвемося… Діставшись Ушгулі, розумієш, що опинилася в закритому, окремому світі, який ні з чим не можна порівняти! Це ідеальне місце для тих, хто хоче ізолюватися від зовнішнього світу, від суспільства, там можна зайнятися медитацією… А спустившись у тій же Сванетії трохи нижче, бачиш зовсім іншу Грузію. Тут можна милуватися замками, вежами і старовинними містами. Кахетія — знову інший світ, інша Грузія. Центр виноробства, Алазанська долина і десятки винних заводів. Батумі — суперсучасне місто з неперевершеними курортами — ідеальне місце для розслабленого відпочинку. Ще я була в Чехії, у Празі. Вона нагадує наш Львів, приємно просто прогулюватися вуличками і заходити в місцеві кав’ярні та ресторанчики… Нещодавно побувала у Франції, в Парижі. Перед подорожжю друзі розповідали, що Париж — брудне галасливе місто, де дуже багато туристів, але я все одно поїхала. І мені сподобалося! Монументальна архітектура, Монмартр, величезні блошині ринки, багата історія — дивовижне місто… Одна з останніх моїх подорожей за кордон — Італія (Рим і Неаполь). Мені здається, кожен повинен хоч раз у житті побувати у цій країні. Ми самі визначили собі маршрут, зупинилися в чудовому готелі, метрдотель у якому виявився українцем. Підказав нам, куди піти, які ресторани відвідати, як краще добиратися до історичних пам’яток… Я все планую полетіти в Америку, а ще просто мрію про Велику Британію, Лондон…