«Здійснити мрію дитини — це наче вставити батарейки з новим зарядом надії і стремління до перемоги»
Розмова з Лідією Таран — феєю, яка здійснює мрії сотень маленьких українців
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/382827/dsc6718-taran.jpg)
Настав найказковіший час року — час Новорічних свят. У ці дні особливо хочеться вірити в диво, писати, малювати, загадувати великі бажання, ставити цілі на новий рік і долучатися до добрих справ. Напередодні Нового року журналіст «ВЗ» поспілкувалася з благодійницею, феєю — як її називають, — Лідією Таран, куратором проекту «Здійсни мрію», телеведучою «1+1». Серед новин, які вона розповідає у ТСН, є двосерійні історії здійснення мрій дітей, які борються за життя.
— Лідіє, ми звикли бачити вас у діловому образі ведучої новин на каналі «1+1». Але дедалі частіше зустрічаємо вас з чарівною паличкою, яка здійснює мрії. Що спонукало вас ініціювати благодійний проект?
— Два з половиною роки тому, у квітні, у Всесвітній день бажань, я поїхала в гості до дітей в ОХМАТДИТ, щоб дізнатися, про що вони мріють. Це був просто дружній візит, але я вже не змогла зупинитися. Після історій тих дітей ми з командою розпочали величезну справу. Життя хворих дітей — це не тільки медичні процедури, біль та сльози, це може бути і радість кожного дня. З усвідомленням цього і з’явився рух «Здійсни мрію». Бути поруч з дитиною, заповітна, фантастична, нереальна мрія якої здійснюється, — це щось незабутнє, ці емоції змінюють атмосферу навколо. Вони цілющі для дитинки та їі родини. Це наче батарейки з новим зарядом надії і стремління до перемоги.
— Якщо ми вже заговорили про мрії, чи можете пригадати свою, дитячу?
— Коли я ініціювала проект «Здійсни мрію», довго намагалась пригадати, про що ж я мріяла сама, коли була маленькою. Але так і не пригадала. Та влітку ми з Українською Маркетинговою Групою провели перше унікальне дослідження «Про що мріють українські діти?». Воно вразило і підтвердило мої хвилювання. Діти в Україні не вміють мріяти! Лише 5% мають безмежні мрії, ті, які спонукають до розвитку, відкриттів, а інші 95% - мають лише бажання, здебільшого матеріальні! 38% батьків навіть не здогадуються, про що мріють їхні діти… Навіть коли соціологи проводили дослідження, спілкувалися з родинами, ми ще раз переконалися, що батьки не підтримують дітей. Хлопчик з ентузіазмом розповідав, що мріє поїхати в Китай, побачити панд. Але мама зупинила його і сказала: «Який Китай?! Ми влітку в Затоку їдемо, мрій про Затоку!». Тоді я зрозуміла, що і сама була в тих 95%, які мали матеріальні бажання. Ба більше, у моєму дитинстві мріяти було не модно і навіть соромно. Пам’ятаєте: «Розмріявся, злазь з рожевих хмар!»?Так ось, це єдине, що асоціювалося у мого покоління зі словом «мріяти». Тепер я розумію, мрії — це рушійна сила, яка допомагає дітям боротися з хворобами, стимулює навчатися, займатися творчістю. Мріяти — це круто! Зараз ми намагаємось змінити ставлення суспільства до мрій і показати, що мріяти — модно! І навіть найзаповітніша мрія — досяжна! Зустріч з Роналдо, листування і подарунки від Майкла Джордана, поїздка в Діснейленд; у Прагу на шаховий турнір на зустріч з гросмейстером Пономарьовим; вихід на сцену до Ніка Вуйчича; заспівати у прямому ефірі з «Время и Стекло» — коли ми показуємо в ТСН сюжети про такі мрії, у сотень і тисяч дітей з’являється віра, — якщо дуже-дуже мріяти і прагнути до мрії — все обов’язково здійсниться.
— Лідо, ви розпочали тур #моядитячамрія містами України і нещодавно відвідали Львів, аби надихнути маленьких львів’ян мріяти. Чим найбільше запам’ятався приїзд у місто Лева?
— Зазвичай ми відвідуємо місцеві школи і лікарні, але у Львові вирішили запросити мріяти усе місто! У самому центрі, на площі Ринок, ми встановили величезну стіну 2,5 метра заввишки і 12 метрів завдовжки. Упродовж всього дня маленькі львів’яни мали змогу зобразити свої мрії, але так, щоб їх побачив цілий Всесвіт! Допомагали їм професійні художники-ілюстратори, відома львів’янка, блогерка Аня Ломакіна, а надихав мріяти всесвітньо відомий мотиваційний спікер Нік Вуйчич. Всі малюнки, які діти намалювали у Львові, будуть перетворені на пікселі і стануть частиною дивовижного кольорового Променя зі 100 000 мрій, який навесні полетить у небо до зірок!
— Ваша донька Василина вже вкотре провела разом з вами благодійний марафон «Здійсни мрію». Як ви зважилися залучити Василину до такої непростої теми допомоги важко хворим дітям? Адже багато дорослих людей не хочуть нічого знати про цей бік життя, тому що бояться, чи вистачить у них душевних сил для співпереживання, для участі.
— Василині не байдужа тема допомоги дітям. У неї своя глибина сприйняття цього. Вона справді бажає, щоб всі мрії дітей здійснилися. Я часто запитую доньку про її мрії. Але вона чітко розуміє, що у неї є все необхідне для щастя. А у підопічних проекту «Здійсни мрію» абсолютно інша історія — і хвороба, і дуже обмежені ресурси, і часто — повна зневіра близьких людей. Василина це все розуміє. І розуміє, наскільки важливо допомагати таким дітям. Тому їй дуже подобається проект, яким я займаюся. Часто навіть засмучується, коли ми їдемо здійснювати мрію, а вона не може з нами через уроки…
— Розкажіть про свою методику виховання дитини.
— Сьогоднішнє покоління — перше в Україні, якому батьки на радощах дають навіть забагато, бо у них самих у дитинстві того не було. Я навіть неусвідомлено роблю для Василини більше, ніж потрібно, хоча розумію, що донька має більше робити і досягати сама. У такий спосіб я, мабуть, компенсую своє радянське дитинство. Багато теперішніх дітей отримують дуже багато всього просто так. У нас була мотивація на виживання, досягнення чогось, а у них цього майже немає. Тому Василина цього року перейшла у звичайну державну школу. Аби вона розуміла, що, крім дітей, яких привозять у школу машиною, є багато дітей, які трамваєм виїжджають о сьомій ранку з іншої частини міста, аби дістатися на навчання, а є діти, у яких немає зимового одягу. І у Василинки поступово відбувається переосмислення — вона почала більше цінувати те, що у неї є, до більшого прагнути і докладати більше зусиль, аби щось отримати.
— А свої шкільні роки пам’ятаєте? Що мотивувало вас до навчання?
— Я ходила у звичайну районну школу, де навчалося тисячі три дітей. Але мені було страшенно нудно, тому що я у свої шість років давно вміла читати і писати — навчилася у старшого брата, а мої однокласники цілий рік вчилися креслити палички і освоювали буквар. Наш клас вважався «класом вирівнювання». Це відома київська історія: українська мова вважалася непрестижною і непотрібною. У моєму класі було двадцять учнів, у той час як російськомовні були переповненими. Мої подружки з двору, які навчалися в російських класах, навіть соромилися мене — ми виходили з одного під’їзду, але йшли в школу різними шляхами. У нашому класі ніхто не виявляв особливої жаги до знань, а вчителі ставили низькі вимоги. Настільки низькі, що я легко справлялася із завданнями, хоча пропускала багато занять. У школі почувалася дискомфортно. Однокласники зі мною не розмовляли, думаю, я була і одягнена якось бідно, та й взагалі не дуже їм цікава. У нас було мало точок дотику: те, навколо чого дружать діти, пройшло якось повз мене. Діти відчувають «своїх». Але я не засмучувалася через це — я багато читала, обговорювала книги з друзями брата. Багато часу присвячувала гурткам і студіям: після школи летіла додому, щоб закинути портфель, їхала на плавання або до Палацу піонерів на хор, пізніше — на заняття з французької, на дзюдо. Мені було чим себе зайняти.
— Уже вирішили, як і де будете святкувати Новий рік?
— Уже традиційно Новий рік я буду відзначати біля головної ялинки на Софіївській площі у Києві, бо вестиму святковий випуск ТСН. Цього року, як ніколи, чекала відкриття головної ялинки, бо вона особлива для мене. На сферичному екрані, встановленому навколо неї, з’являтимуться малюнки дитячих мрій! Ті, які створювали дітки для нашого арт-марафону #моядитячамрія! А допомогла нам у цьому команда Folk Ukraine, яка і займалася встановленням головної ялинки. Я впевнена, що ці малюнки мрій надихнуть кожного на великі досягнення у новому році, і мрійників — великих і маленьких, стане ще більше!
— Які подарунки зазвичай купуєте вашій донечці, близьким?
— Вважаю, що найкращий подарунок для близьких — це здійснення їхньої мрії. Впевнилася в цьому не раз! І я зараз не про матеріальні речі, а швидше, про емоції і враження. Дуже важливо постійно цікавитись, про що мріють ваші близькі і друзі, а не лише напередодні Новорічних свят. Тоді точно не доведеться ламати голову над подарунком!
— А про що мріє Василина, знаєте?
— Постійно цікавлюся мріями Василини. Вона часто зі мною, коли ми здійснюємо мрії підопічних проекту. Коли Василина бачить цих дітей, їхні історії, у неї трансформується ставлення до мрій. Вона розуміє — аби щось отримати, потрібно старатися. Вже декілька років Василинка марить песиком — зараз це її головна мрія. Але усвідомлює, що це величезна щоденна відповідальність. До такого кроку потрібно серйозно підготуватись. Тому ми з Василиною домовилися, що на Новорічні свята у нас гостюватиме Вінчі — песик наших друзів, які полетіли на відпочинок. Якщо донечка підійде до цього експерименту з відповідальністю і буде турбуватися про песика, то стане на крок або навіть на два-три кроки ближче до мрії. Дива трапляються! Особливо, коли увімкнути уяву і йти до своєї мрії!