«Ніколи музики не навчався, а вступив у музичне училище»
Переможець Міжнародного конкурсу пам’яті Мусліма Магомаєва Ангел Георгієв має унікальний голос, пише пісні і є дворазовим чемпіоном України з тайського боксу
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/381717/kl-1.jpg)
Коли на першому Міжнародному пісенному конкурсі пам’яті Мусліма Магомаєва, інформаційним партнером якого стала газета «Високий Замок», мені треба було визначити співака, який згодом стане персонажем нашої постійної рубрики «Гість», я розгубилася. І поспівчувала членам журі, бо всі учасники заслуговували на звання найкращого виконавця. Але у другому турі, коли почула у виконанні Ангела Георгієва неаполітанську пісню, сумніви відпали. Про цього 27-річного хлопця варто розповісти світові. І не лише тому, що Всевишній наділив його рідкісним голосом. Ангел — приклад для тих, хто, долаючи життєві бар’єри, не опускає руки. Його дитинство і юність — це суцільна смуга перешкод, але він довів: маючи талант, треба йти до Олімпу.
— Ангеле, ви перемогли у конкурсі пам’яті Мусліма Магомаєва. Чому вирішили брати участь саме у цьому конкурсі?
— У консерваторії побачив афішу про конкурс і з перших рядків зрозумів, що треба їхати до Трускавця. Насамперед, через привабливі умови конкурсу. Мало який захід може похвалитися такою турботою про учасників, як цей. Так, це конкурс нового формату, бо має багато переваг для учасників. За умовами, особа, яка хотіла взяти участь у конкурсі, повинна або мати вищу музичну освіту, або навчатися у консерваторії, бо це конкурс професіоналів. Потішило те, що не треба платити за участь у ньому, а також організатори подбали і про безкоштовне проживання-харчування для нас. А які чудові екскурсії нам влаштовували! За чотири дні перебування у Трускавці я і відпочив, і знайшов нових друзів.
— За словами організаторів, на конкурс було подано понад сто заявок. Чи сподівалися на перемогу?
— Коли подавав на конкурс записи з моїм виконанням, вірив, що мене відберуть для участі. А коли нас залишилося лише 15 і у перший день я почув, наскільки сильні голоси у конкурсантів, закралися сумніви. Але мій бійцівський дух додає мені особливої впевненості у собі. Завжди роблю те, що повинен робити. Голос — дар Божий, тож маю виконати свою місію найкраще.
— У вас незвичне ім’я — Ангел. Хто вас так назвав?
— Батьки. Мама розповідала, що у неї в Болгарії був друг Ангел, їй це ім’я дуже сподобалося.
— То ви болгарин?
— Мама українка, тато — болгарин. У Болгарії я ходив у дитячий садочок чотири роки, а потім ми переїхали на Полтавщину.
— Перед конкурсом Мусліма Магомаєва були інші випробування: 2016 року ви взяли участь у «Голосі країни». До вас тоді розвернулися зіркові тренери?
— Ні, не повернулися. Як мені потім сказав Святослав Вакарчук, «ми не знаємо, що робити з такими голосами, як у вас». Це для них складний формат. Їм легше взяти рок-виконавців, зробити якийсь кавер і піти шляхом найменшого опору.
— А потім був «Х-фактор». У жовтні цього року усі чотири тренери сказали вам «так». Як поєднуєте навчання, роботу і підготовку до творчих змагань у тренувальному таборі?
— Я не лише співаю, а й пишу музику. Тому й вирішив взяти участь в «Х-факторі», щоб показати свої авторські пісні. Бо на «Голосі країни» цього, на жаль, не можна зробити, бо там треба співати тільки пісні відомих виконавців. Хоча на першому етапі прослуховування на «Х-факторі» я виконав відому неаполітанську пісню. Мені підказали режисери, щоб я не ризикував, а спочатку показав свій голос, а вже потім демонстрував авторський талант. Мені чотири тренери сказали: «Так», але у мене так склалося життя, що не міг далі з ними співпрацювати. Бо маю бути і в консерваторії на навчанні, і на роботі, та й від сім’ї у тренувальний табір на довгі тижні їхати не хотілося. Я пройшов усі три етапи у тренувальному таборі, однак змушений був відмовитися від подальшої участі. Але пообіцяв організаторам ще до них повернутися.
— А коли ви вперше заспівали?
— У першому класі. Першою вчителькою з вокалу була моя бабуся. Вона мені показала одну пісеньку, яку ми разом вивчили. Я займався у театральному гуртку, де я цю пісню вперше і заспівав.
— То вас з дитинства виховували майбутнім артистом?
— Моє дитинство було не таким райдужним, як я би цього хотів. Ми не розкошували. Іноді не було за що хліба купити. Мама не мала роботи. Тато поїхав за кордон на заробітки, але і там не знайшов роботи. Бабусиної пенсії на нас трьох не вистачало. Але я вже тоді уявляв себе справжнім чоловіком і хотів хоч чимось допомогти мамі — збирав пляшки і металобрухт, а виручені копійки їй віддавав. Життя іноді било дуже боляче…
— Та, попри скруту, ви мали змогу навчатися у музичній школі?
— Ніхто мене не віддавав до музичної школи, бо на це у нас не було коштів. Я не навчався музики, хоча й дуже хотів. Тому пішов у театральний гурток.
— А яку маєте музичну освіту?
— У мене не було музичної освіти. Коли я навчався у Полтавському кооперативному технікумі на юридичному відділенні, багато виступав перед студентами, брав участь у конкурсах й інших заходах. Розумів, що юриспруденція — не моє, бо я хочу співати. Тому вступив у Полтавське музичне училище імені Лисенка.
— А як вас прийняли в училище, якщо у вас не було початкової музичної освіти?
— У мене був голос! А це — головне. А нотної грамоти можна навчитися. На жаль, болонська система, що домінує у вищій школі, не зовсім підходить до музичної освіти. Бо насамперед у людини має бути талант.
— А потім стали студентом музичної академії?
— На останньому іспиті з вокалу в училищі мене почула професор Київської національної консерваторії Тамара Гнатів. Тамара Франківна сказала, що у мене рідкісний голос — драматичний тенор. Мені пощастило — вступив за першим разом.
— Як ставляться ваші однокурсники і викладачі до того, що берете участь у конкурсах і перемагаєте?
— Навчаюся у відомого співака, професора, народного артиста України Олександра Вострякова. Можливо, він і не особливо довіряє конкурсам, які відбуваються в Україні, але завжди прихильно ставиться до мого вибору. Допомагає готуватися, вболіває за мене. Без його допомоги, звісно, я би не досяг того рівня, яким зараз можу похвалитися.
— У вас є ще одне захоплення, яке, можливо, згодом стане вашою основною професією. Окрім того, що співаєте, ще й пишете пісні. Коли написали свою першу пісню, і що вас на це надихнуло?
— Кохання. Не розкрию таємниці фразою, що кохання окрилює. Але той, хто хоч раз кохав, мене зрозуміє. Моя перша пісня називається «Кохана», я присвятив її своїй дружині. Надихнувшись почуттями, почав грати на роялі, і перші акорди моєї музики народилися приблизно три роки тому. Писати музику — це щось вище, ніж писати формули з математики (сміється. — Г. Я.).
— Ви не лише навчаєтеся, а й ходите на роботу. Де працюєте?
— У Національній опері, співаю у хорі. Як запрошений соліст працював у Львівському оперному театрі імені Соломії Крушельницької. Зараз — магістратура, то треба більше часу приділити навчанню.
— Ви не лише співак і композитор, а й серйозний спортсмен. У вашій біографії є той факт, що ви — дворазовий чемпіон України з тайського боксу. Таке трохи дивне поєднання — співак з рідкісним голосом, композитор і боксер. Що було швидше — музика чи бокс?
— Боксом почав займатися у 16 років, коли приїхав у Полтаву вступати у кооперативний технікум, мало не на наступний день пішов записатися у секцію тайського боксу. Чому? Мені набридло, коли хлопці домінують над слабшими, а я підпадав під категорію слабших. Довелося пройти ще одну чорну смугу у житті. Але я вистояв.
— То тепер можете дати відсіч тому, хто ображає?
— Можу. Але у мене ніколи не було злості, не тримаю у собі ненависті і злоби. Коли мене ображали, сприймав це як урок. Не міг постояти за себе — значить, отримував. Це закономірність: виживає сильніший. Тайський бокс дав мені більше, бо я познайомився з чудовою людиною, буддистом — своїм тренером Олександром Кришенем.
— Доводилося застосовувати прийоми?
— Намагаюся обходити такі речі, бо ж можна комусь відібрати здоров’я. Але коли бачу чорну несправедливість, роблю зауваження. От недавно був випадок, коли хлопець бив якогось дідуся. Я йому зробив зауваження, але він не заспокоївся. Довелося застосувати легенький удар, після якого хлопець зрозумів, що так робити не можна, і навіть попросив пробачення.
— Ваша дружина також співає?
— Ми з Аліною навчалися у кооперативному технікумі, але вона на відділенні ресторанного бізнесу. Зараз дружина доглядає нашого сина Микиту. Право вибору імені належало їй.
— Микита успадкував талант до співу від батька?
— Має чудовий слух, а голос, сподіваюся, ще «проріжеться» (сміється. — Г. Я.).
— Репетиції, виступи, робота, навчання, заняття спортом… Як випадає вільний день, як любите відпочивати?
— Забираю дружину зі сином, і ми йдемо гуляти. Якщо навіть випадає кілька вільних годин, я намагаюся їх віддати сім’ї.
— Зараз на вулиці сира і холодна погода. Чого не можна роботи і їсти співакам, щоб не нашкодити голосу?
— Не стежу за цим і ніколи не брав собі до голови того, що можна, а чого — ні. Як спортсмен маю правильно харчуватися — невеликими порціями і часто, не вживати алкоголю. А спеціального рецепта для голосу у мене нема.