«Я давала такі дворові „концерти“, що сусіди просили маму віддати мене у музичну школу»
Відверта розмова з Наталією Кудряшовою — актрисою, співачкою і «грозою» усіх магазинів
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/380905/kudriashova.jpg)
Із відомою співачкою і актрисою Наталією Кудряшовою я познайомилася кілька років тому на Міжнародному кінофестивалі «Корона Карпат» у Трускавці. Наталя, як запрошений гість, співала на відкритті й закритті фестивалю. Лише потім я довідалася, що ця мила дівчина є також «грозою» усіх крамниць: на одному з українських телеканалів Кудряшова веде програму «Ревізор. Магазини». А нещодавно я Наталку не впізнала, склалося враження, що ця висока дівчина ще додала у зрості. Насправді, не виросла, а схудла — аж на 16 кілограмів. Цього разу ми з Наталею зустрілися на І Міжнародному конкурсі вокалістів «Пам'яті Мусліма Магомаєва», інформаційним партнером якого стала газета «Високий Замок».
— Наталю, ви актриса і співачка. Зіграли у понад десяти фільмах, однак тепер віддаєте перевагу вокалу. Чому?
— Бо я з дитинства співаю. Заспівала раніше, ніж заговорила. Завжди захоплювалася Аллою Пугачовою, можливо, не до кінця розуміла, який у неї голос і про що вона співає, але ті візуальні ефекти, копиця рудого волосся і туман на сцені, коли вона співала про айсберг, що такий холодний, мене просто зачаровували. Я виходила у дворі на сходи, на голові мала руду «мочалку», а діти сипали борошном, щоб створювати ефект туману. І я співала: «А ты такой холодный, как айсберг в океане…». Це були концерти для всіх дворів! Кінець 80-х, діти тоді не сиділи вдома перед моніторами комп’ютерів і телевізорів, а гуляли на вулиці. Ми як вранці виходили на подвір’я, то ввечері нас годі було докликатися додому.
— Талант вокальний успадкували від мами чи бабусі?
— Гарно співає мама, але не професійно. Її чомусь бабуся не віддавала у музичну школу. Те саме могло бути і зі мною. Але тут втрутилися сусіди, яким доводилося щодня слухати «дворові» концерти. Просили, щоб мене мама вже хоч кудись відвела, аби я навчалася співу. Так я потрапила у музичну школу міста Хмельницького. Мені купили піаніно. На заняття їздила сама, хоча мала лише шість років. Мої ровесники у неділю дивилися діснеївські мультики по телевізору, а я їхала на додаткові заняття хору і співала по 4−5 годин. Ми потім усі «пакетом» вступили у музичне училище, яке дало Україні солістів оперних театрів.
— Мама вас підтримувала у цьому чи мріяла про іншу професію для доньки — щоб вміла шити-в'язати або була вчителем?
— А я і шила, і в’язала, і паралельно працювала вчителем. А працювала я взагалі з дев’яти років, бо була з бідної родини. Навіть яйце для нас іноді було делікатесом. Були важкі 90-ті. Ми харчувалися переважно картоплею, яку садили на маленькому городі. Мама — інженер, батька нема. Мама по півроку не отримувала зарплати. Жили на бабусину пенсію. Я у свої дев’ять років перед школою йшла на вокзал і збирала порожні пляшки, щоб мати хоч якусь живу копійку. Мама не могла на це спокійно дивитися — звільнилася з заводу і пішла працювати у котельню. Через рік ми пережили страшне горе: цеглина пошкодила мамі хребет, і це прикувало її до ліжка. А потім у неї стався інсульт. Здавалося, світ перестав існувати, але ми з цього вийшли. Навіть не вийшли, а видряпалися. Мама така молодчина, працювала над собою. І зараз навіть ходить на танці, хоча це їй дається дуже важко.
— Знаю, ваш трудовий стаж розпочався з 14 років…
— Так, у Хмельницькому започаткували міське підприємство «Хмельницький муніципальний камерний хор». Був огляд співаків з усієї області, на якому вибрали 20 дівчат. Серед них була і я. Це була офіційна робота, і мій перший запис у трудовій книжці про те, що я — солістка хору. Паралельно я займалася репетиторством: «підтягувала» англійську з дітьми і математику. Ще співала у ресторанах, бо це теж давало дохід. Роботи не боюся з дитинства — головне, правильно розпланувати час і усе встигнути.
— Але потім ви стали актрисою?
— Мені акторство завжди було близьким. У школі займалася у театральному гуртку. До нас приїхала вчителька, яка організувала такий гурток у школі. Замість того, щоб битися, хлопці з дівчатами із задоволенням відвідували його. Коли ми ставили виставу «Попелюшка», усі дівчата мріяли зіграти роль Попелюшки. А я сказала, що хочу бути «злою мачухою». Конкуренток у мене не було, тож я успішно пройшла кастинг (сміється. — Г. Я.). Однак коли настав час вступу у вищий навчальний заклад, не було можливості потрапити на бюджет у театральний. Лише у 18 років, коли перебралася до Києва, змогла ходити у театри, насолоджуватися грою акторів, читала відгуки критиків, спілкувалася з акторами… А потім і сама вступила, вже у дорослому віці, в Інститут кіно та телебачення у Києві. Театральна освіта мені допомагає в усьому — коли я співаю чи коли граю у кіно, навіть тоді, коли йду з ревізією у магазин.
— В якому театрі працюєте офіційно?
— Працюю у трьох — театрі «Київ», театрі «Браво» та «Іншому театрі» (антрепризному). Без театру я вже не можу, бо у театрі актор може утримувати свій внутрішній багаж. Кіно трохи розхолоджує. Якщо постійно працювати в кіно, а не грати у театрі, всередині щось втрачається.
— Слова забували?
— На сцені? Ми граємо так звані зелені концерти, коли дозволено імпровізацію. От з Андрієм Джеджулою граємо у виставі «За двома зайцями». Андрій ще той жартівник! Ми з ним, не домовляючись, «підколюємо» одне одного на сцені. І спостерігаємо, як викрутиться партнер… Слова можна іноді забути у пісні, коли емоції переповнюють і перехоплює подих. Це відбувається не лише зі мною, а й з моїм колегою Гурбаном Аббасовим. Але це лише доказ того, що працюємо «наживо».
— Ви згадали Аббасова. Недавно відбувся І Міжнародний конкурс вокалістів «Пам'яті Мусліма Магомаєва», який ви з ним організували у Трускавці. Що вас звело з цим співаком?
— Ми знайомі дуже давно, коли він працював сольно і запрошував мене у свої проекти. Після сотні концертів, гастролей зрозуміли, що маємо спільну мету. Знаєте, багато артистів працюють заради грошей. Це — продавці від шоу-бізнесу. Я ж побачила у Гурбана Аббасова глибокий внутрішній світ і глибоку мету. Гурбан давно мріяв про такий конкурс, бо Магомаєв — його кумир. 2013 року мав відбутися грандіозний концерт пам’яті Магомаєва, але через сумні події в Україні його довелося відмінити. Тепер ми з Гурбаном повернулися до цієї теми. Цим конкурсом, я переконана, зможемо багато дати державі, Україну треба рекламувати у світі. Я знаю, як це зробити, про це також знає Гурбан. Цим конкурсом ми зробили і будемо далі робити гарну промоцію нашій країні. А взагалі я би хотіла бути президентом України (сміється. — Г. Я.). Україною має керувати успішний менеджер, якому не буде цікаво набивати власні кишені, а цікаво буде залишати гарний і цікавий слід в історії після себе. Щоб це була людина, яка зможе робити проект на результат. Саме такою я й є. Мені цікаво спостерігати, як було на початку, а як стало потім. І працювати на результат.
— А чому обрали для конкурсу Трускавець?
— Сюди з’їжджаються люди з різних країн. Це ж Європа! Ви ж бачили, скільки різних облич сиділо на фестивальних концертах у залі. Хочеться перетворити Трускавець не лише на найкращий курортний центр, а й на культурний.
— Найбільшої популярності і впізнаваності вам приніс проект «Ревізор. Магазини» на одному з телеканалів. Не всім, звісно, це подобається. Глядачам — так, власникам магазинів і ресторанів — ні. Чи не погрожували вам? І чи не намагалися з вами наперед домовитися, щоб ви «не бачили» усіх недоліків?
— Ні, мені не погрожували, що поламають руки-ноги. Українці — люди справи. Вони відразу бралися ламати. Були випадки, коли мене зачиняли у морозильній камері під час ревізії. Коли мені у моєму рідному Хмельницькому затиснули руку так, що я думала, що мені її відірвуть залізними дверима. Трапляються випадки, що телефонують, погрожують, але я не беру цього до уваги. А підкупити мене неможливо. Тому що ніхто не знає, в який саме магазин сьогодні їдемо. З великою мірою відповідальності кажу: усе те, що показують зі мною у кадрі, усі програми, де я є, усі чесні. Там нема підстави, брехні і постановки.
— А коли монтується матеріал, хіба з вами не можуть «домовитися», щоб деякі моменти вирізати?
— Я би ніколи не погодилася продати своє чесне ім’я за якихось три копійки. За всі проекти вболіваю серцем.
— Дата вашого народження — 13 серпня. Забобонні люди кажуть, що це число — чортова дюжина. Ніколи не думали, чому не 12 чи 14?
— Дуже радію, що мене взагалі народили (сміється. — Г. Я.). Мама планувала розлучатися з батьком, а потім з’явилася я, і цей процес вони трошки відтягнули. І дякую мамі, що я з’явилася у цьому світі і саме у цієї мами, бо вона у мене — найкраща. Я її дуже люблю і поважаю як професіонала, як чудову людину. Вона гарно в’яже, вишиває… У нас вдома стільки серветок, сплетених гачком… Маю намір усе це зібрати і організувати виставку. Щодо цифри, якої бояться люди. Я часто їжджу у 13 вагоні на 13 місці… А ще розкажу цікаву історію. У мене немає рідної сестри. Але я завжди її хотіла мати. Коли була зовсім маленькою, просила, щоб мама мені її купила і щоб вона називалася Олею. На що мама відповідала: «Мені самій у пологовому сестрички не дадуть. Щоб мені її дали, туди треба йти з якимось дядьком». У нас був прохідний двір, через який люди поверталися додому з заводу. Я підбігала до чоловіка, який мені сподобався, і просила: «Дядьку, а ви би не хотіли піти з моєю мамою у пологовий за сестричкою?». Це були мамині співробітники, і вона, бідна, червоніла через мене… Коли я вступала в інститут, мені дали кімнатку у гуртожитку консерваторії на час вступу. Там познайомилася з дівчинкою. Стали подругами. Говорили на різні теми, згадували дитинство. А потім з’ясувалося, що вона народилася у той самий день, що й я, і у тому ж році. Тож 13 число для мене — дуже щасливе. Олександра стала для мене найріднішою подругою. Наша дружба триває 20 років.
— Ще донедавна ви були з дещо заокругленими формами. Але одного разу з’явилися у кадрі іншою — значно худішою. З’ясувалося, що скинули 11 кілограмів за місяць, а потім ще шість. Як ви цього досягли?
— Поставила собі таку мету. Одного разу я скинула 30 кілограмів. Колись я важила майже центнер. У 2010 році стрілка на вазі майже добігала до сотні кілограмів. Тоді я подивилася на себе у дзеркало і зрозуміла, що це не просто некрасиво, а й шкодить здоров’ю. І за три місяці позбулася тридцяти кілограмів. Потім 5−6 кг гуляли туди-сюди. І тоді мені захотілося ще трішечки скинути. Перейшла повністю на корисні продукти — не їм солодкого, не вживаю цукру до чаю чи кави. Практикую повне голодування протягом двох днів. П’ю лише воду, каву і чай. В інші дні моє меню складається зі салатів, нежирного м’яса, яєць. Ретельно рахую кілокалорії і вуглеводи. Солодке, жирне, смажене, оброблене — це не для мене.
— Ви багато працюєте — репетиції, концерти, гастролі… Коли повертаєтеся додому, хто на вас чекає?
— Мама, киця і мої кохані люди.
— А коханий?
— Коханий є. Бо ж як можна жити без кохання! Але ще не час представляти його широкій публіці.