«Люблю одягати розумних дівчат, які будують кар’єру і ведуть активний спосіб життя»
Український дизайнер Євгенія Франковська пошиє брючний костюм для герцогині Меган Маркл
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/380653/img4352.jpg)
Лише два роки тому український дизайнер Євгенія Франковська організувала свою першу виставку. Хоча бренд Frankovska заявив про себе ще 2002 року. А нещодавно здійснилася мрія дизайнерки: вона шитиме костюм для однієї з найвідоміших модниць — герцогині Меган Маркл. Як вдалося отримати таке замовлення, Євгенія Франковська розповіла журналісту «ВЗ».
— Євгеніє, нещодавно прочитала новину, що саме вам довірили пошити брючний костюм для Меган Маркл. Чому вибрали саме вас?
— Мені подобається вислів: «Хто стукає, тому відчиняють двері». Річ у тім, що я з дитинства захоплююся королівською родиною з Великої Британії. Принцеса Діана, її діти, Її Величність Королева
— Писали листа від руки?
— Так, від руки. І у конверт поклала кілька ескізів своїх робіт.
— І вам відповіли?
— Аякже! Написали, що можуть прийняти подарунок, але щоб він не був надто дорогим, — не перевищував однієї тисячі доларів.
— Тобто за тканину і за роботу вам не повертатимуть грошей?
— Ні. Я ж запропонувала костюм скульптурного крою у подарунок. Чекаю на мірки. Але все одно роботу доведеться відкласти, оскільки Меган Маркл при надії. Тому до роботи над брючним костюмом я зможу приступити лише навесні, коли у Гаррі і Меган народиться первісток.
— Чи вже знаєте, з якої тканини будете шити цей костюм?
— Усе у цьому світі відносно. От, скажімо, що таке «багато»? Наприклад, одна волосина — це багато чи мало? Якщо на голові — мало, у тарілці — багато. Чи багато 1000 доларів для такого костюма? Попри те, що замірів ще не маю, тканину я вже замовила. І не одну. Звісно, це буде вовна зі шовком. Шовк надає вовні особливої якості. Шовк на підкладку замовила в Індії. Я була в Індії, бачила, як виготовляють ці тканини, тому можу їм довіряти. Планку, яку взяла, маю не лише втримати, а й перестрибнути цю «висоту». І ґудзики на костюмі будуть ручної роботи. Я їх сама не роблю, тому до їх вибору також маю поставитися з особливою прискіпливістю. Це буде горіх або залиті емаллю, акрил чи виточені з рогу, ще не знаю. Це буде ручна робота. У кожному ґудзику також має бути душа.
/wz.lviv.ua/images/IMG_4338.jpg)
— Чи будете мати таке щастя особисто познайомитися з членами королівської родини?
— Не можна казати «гоп», поки не перескочиш… Але якщо у мене буде така можливість, полечу туди на власних крилах (сміється. — Г. Я.). Навіть якщо не вдасться поспілкуватися з Меган чи з кимось іншим, а лише з фрейліною, все одно туди поїду. Це моя найбільша мрія.
— Лише два роки тому ви вперше виставили свою колекцію у стилі smart cosual. На моделях переважали шовк, кашемір, мереживо, але це були речі, в яких можна піти і до ресторану, до театру і навіть на роботу. Такий стиль ваша основна фішка — максимум зручності для жінки?
— Так. Це правда. Моя основна фішка — «носибельність і комбінаторність». Моя мета — не лише зробити жінку красивішою, а й пошити такий одяг, щоб їй у ньому було зручно. Роблю речі такі, щоб будь-який комплект можна було розділити і поєднати з іншою річчю. Скажімо, якщо це брюки, вони ззаду мають ґумку. Тобто їх можна носити з «лодочками», а можна й із кросівками. А якщо це сукня, то з іншими прикрасами чи взуттям вона виглядатиме, як зовсім інша річ.
— Не за горами зима. Що у своєму гардеробі повинна мати сучасна жінка для цієї пори року?
— Шифонову сукню! Це тренд: під високі чоботи одягнути шифонову сукню на штапельній підкладці. Такі сукні гарно комбінуються зі шубами, з дутими куртками. А ще пропоную вкорочені брюки-кулоти. Це — спідниця-брюки, які ми вже колись носили, але мода на них повертається. У чому зручність? У брюках не холодно, але це і спідниця, що додає дівчині певного шарму. Тобто комфортно і тепло. Стильно виглядають такі брюки під високі чоботи і черевики. Довгі штани можна легко забруднити за дощової погоди, а брюки-кулоти завжди будуть чистими. Якщо ви носите піджак, рукав має бути не довгим, а таким, щоб було видно зап’ястя, і можна було одягнути браслет.
/wz.lviv.ua/images/IMG_4057.jpg)
— А коли ви вперше взяли до рук голку і пошили щось для себе?
— У моїй родині шили всі. Мені було 5 років, коли я на лоскуток тканини почала пришивати ґудзики. Мама мене вчила, як правильно це робити, бо ж ґудзики є з дірочками, на ніжці. Причому я їх пришивала так, що виходили ще й візерунки. У тому ж віці я навчилася в’язати. Поки мама стояла у черзі за якимись дефіцитними продуктами, я у цей час десь в куточку плела на спицях. Люди звертали на мене увагу і дивувалися. А перші вироби, які могла носити, почала шити у школі.
— З малої дитини знали, що будете дизайнером?
— Ні. У мене торговельна освіта. Але я шила завжди. Ще у школі з мене могли «стягнути» якусь гарну річ, яку я пошила сама. Просили продати. Першим був сарафан з «крильцями». Це був час тотального дефіциту. Чомусь усі думали, що гарні речі, в яких я приходжу до школи, нам присилають у посилці з Америки. Я обшивала сусідів і не брала за це грошей. Це були старші жінки, яких я поважала, бо жили ми зі сусідами дуже дружно. Перешити комусь блузку чи переробити спідницю для мене було задоволенням. У 2002 році створила свій бренд.
/wz.lviv.ua/images/IMG_4033.jpg)
— Людина, яка вміє тримати у руках голку, вже господиня. Може, ви ще й вмієте готувати?
— Український борщ — одна з моїх коронних страв, смачно запікаю печеню, ліплю вареники. Мені це також перейшло у спадок від бабусь і мами, як і вміння шити. Якщо у мене є вільна хвилина, йду на кухню і там «чарую» щось для своєї родини. Люблю переймати рецепти інших народів і готувати нові страви.
Розмовляла Галина ЯРЕМА. Фото з альбому Євгенії Франковської.