«Англійська дитяча лікар-психіатр дивувалася: невже в Україні епідемія шизофренії?»
Відомий лікар-психіатр і правозахисник дав ексклюзивне інтерв’ю «Високому Замку»
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/379106/gluzman.jpg)
Через психлікарні України за рік проходить близько 200 тисяч пацієнтів. «Це багато», — каже відомий лікар-психіатр і правозахисник, колишній дисидент та політв’язень, президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман. Але він також зазначає, що в нашій державі немає епідемії шизофренії. Так само, як немає у нас точної статистики, скільки насправді психічно хворих людей. На цих та інших тезах наголосив в ексклюзивному інтерв’ю кореспондентові «ВЗ» Семен Глузман під час перебування у Львові.
— Пане Семене, чи в Україні більше психічно хворих, ніж за кордоном?
— У нас людей, хворих на такі серйозні недуги, як шизофренія, депресії тощо, стільки ж, скільки і за кордоном. Вважається, що у світі одна людина на тисячу в будь-якому поколінні хворіє на шизофренію. Це не залежить від того, хто керує країною — диктатор чи демократичний президент, як харчуються люди, як вони сплять.
Відомий навіть такий страшний приклад з історії. Гітлер, як будь-який інший диктатор, оточував себе не найкращими спеціалістами. І генетик, який давав йому поради, сказав, що треба ліквідувати людей, психічно хворих від народження, тоді в Німеччині не буде психічно хворих. І їх умертвляли. Насправді нічого не допомогло. Така ситуація — від Господа Бога. Звідки виникає ця хвороба? Точно не знаємо. Хоча мільярди витрачаються на те, аби це дослідити. Те саме — із аутизмом. Кількість аутистів зростає, і ми не знаємо, чому. Над цим питанням працюють вчені — біохіміки, генетики і нейрофізіологи. Але ж бачите — ніхто не отримав Нобелівську премію за ліки від аутизму. Якщо знайшли б, то отримав би. Однак це не означає, що ми, лікарі, повинні опускати руки. Ми не можемо лікувати таких хворих так, як лікують терапевти — антибіотиками. Вилікували — і назавжди.
Але є й особливості, пов’язані з нашою культурою, швидше з безкультур’ям. Алкоголізм і наркозалежність. Вони є у всіх країнах, але у нас особливо багато. А звідси, до речі, і СНІД. У нас є особливості: це велика кількість випадків туберкульозу, який, до речі, перемогла радянська влада. Тоді десятиліттями боролися і зуміли мінімізувати. Коли був студентом, нас, щоб показати приклад екзотики, повезли під Київ, у спеціальну туберкульозну лікарню, і показували людину з відкритою формою туберкульозу. Це було щось особливе. Тепер цього багато.
— Які причини такої ситуації?
— Причина в тому, що ми погано живемо, брудно живемо. Брудно живемо не тільки в сенсі бруду, а в тому, що ми нерентабельно живемо, витрачаємо гроші на те, на що гроші витрачати не треба.
— Зараз багато учасників воєнних дій на сході повертаються додому і отримують діагноз посттравматичний розлад…
— Посттравматичний розлад бував і раніше. Але такого діагнозу фактично не ставили, хоч у світовій класифікації він є. Зараз іде міфологізація цього діагнозу. Один із провідних спеціалістів, воєнний психіатр Великобританії Саймон Веслі, який брав участь у всіх війнах, які вела Великобританія в останні десятиліття, який є світовим авторитетом, переконує, що кількість справжнього посттравматичного стресу — теж один на тисячу, не більше. Боєць прийшов із війни, і у нього депресія, бо побачив, як погано живе його сім’я, що жінка і мати його не розуміють. Бо він став іншим, змінився. Це не посттравматичний стрес, а такий стан, реакція на суспільство, яке не цікавиться воїном, який проливав кров, бачив, як його друзі гинули. Таке саме було після Афганістану.
Але це тимчасові розлади, а не посттравматичний стрес, який є психіатричним діагнозом. Просто багато наших малограмотних лікарів-психологів, які паразитують на цьому, говорять, що у воїна посттравматичний стрес, тому він вдарив і вбив. Ні, посттравматичний стрес виникає не одразу після повернення, а через певний час. Тому треба змінювати програми підготовки насамперед психологів. Саме психологи більше від лікарів повинні займатися цим діагнозом. Окрім того, у нас немає соціальних служб, які повинні цим займатися.
Якось на запрошення одного з телеканалів я виступав по телевізору кілька разів на тиждень зранку. Розповідав, що відбувається в нормальних країнах, коли чоловік, батько чи брат повертається з фронту. Це ж завчасно відомо, коли він повертається, він же не втікає. І вже заздалегідь соціальний працівник починає працювати зі сім’єю. Жінці пояснюють, що чоловік повернеться не таким, як пішов. Не мучте його, якщо він вечорами біжить до своїх колишніх дру
зів по фронту, тому що у них склалися братерські стосунки. Поплескайте його по плечу і скажіть: «Так, ти маєш право». Не примушуйте його наступного дня після повернення з війни йти шукати роботу, тому що треба годувати дітей. Він змінився, йому треба повернутися до вас. Людина повернулася — вона відвикла від сім’ї, суспільства. Але для цього не потрібно зачиняти санаторії і відкривати спеціальні санаторії для колишніх фронтовиків. Це безумство. Я вже не говорю про гроші, витрачені на це. Це ж гроші українського платника податків. Що відбувається? Бійця відправляють у санаторій, до таких самих, як він. І вони «квасять» від ранку до вечора горілку. Держава повинна до цього готуватися.
Соціальні служби є, але їх дуже мало. Це не проблема великої психіатрії, це проблема відсутності соціально-психологічної участі. Люди повинні відчувати, що вони повернулися у свою, а не в нашу країну. А як їм це відчути, якщо він приходить, а мама повинна платити за електрику та інші послуги непідйомні гроші? Якщо він нікому не потрібен? А деякі сусіди пошепки говорять, мовляв, чого повернувся, не треба було з Путіним воювати. Є люди не тільки негідники, а просто нерозумні. Як атовцю це чути? Потім він іде на вулицю і бачить (особливо у великих містах) велику кількість ресторанів, у яких сидить молодь, в яку не стріляли. Вона випиває, закушує, живе абсолютно іншим життям. Як атовцю на це дивитися? Я знав одного такого чоловіка, років під 40. Він просто повернувся на фронт. Казав, нехай мене краще вб’ють, я не можу так жити.
— Що скажете про дитячі самогубства через соцмережі?
— Це інша історія. Діти не бояться смерті. Вони вважають, що життя дуже довге. Тут я не спеціаліст, але те, що відбувається, — це навіювання. Тому коли дівчина з подружкою, взявшись за руки, скаче з даху, то думає, що це не насправді, несерйозно.
— Чи можна це вважати впливом Інтернету?
— Ймовірно, Інтернет також. Але самогубства були і до Інтернету.
— Чи можна вірити статистичним даним, які часто озвучують, що у нас кожен п’ятий хворіє на психічні розлади?
— Та ні. Говорячи таке, не зовсім коректно висловлюються. Так, у нас у багатьох є відхилення. Для прикладу, хтось каже — я погано сплю вночі. Це відхилення? А якщо мене дратує дитина чи жінка? Якщо у мене депресія? Але моя депресія пов’язана не з тим, що у мене клінічна депресія і мене треба госпіталізувати. А з тим, що я залишився без роботи і мені немає чим годувати сім’ю. То що — для цього треба у психлікарню класти? Треба йти шукати роботу.
Приблизно 10−15 років тому приїхала моя колега, дитячий психіатр, з Великобританії, і я повів її подивитися в одну з лікарень. Дитяче відділення розташовувалося на трьох поверхах. Вона оглянула лише перший поверх і повернулася до мене з запитанням: «Я не розумію, у вас що — епідемія шизофренії?». Це не епідемія, це просто Марія Іванівна з дитячого інтернату телефонує Марії Степанівні в дитяче психіатричне відділення і просить, аби та взяла п’ятеро дітей. Вони не потребують того, щоб лежати в лікарні. Діти можуть мати відхилення, бути дещо слабоумними. Однак це не означає, що вони повинні перебувати в стаціонарі. Хіба у нас є ліки від слабоумства? Звісно, що ні. З такими дітьми повинні працювати спеціальні коректологи, психологи, а психіатри — мінімально. Переважно дитячий психіатр повинен поставити діагноз (точний, якщо це можливо) і виписати, що необхідно. Далі працюють інші спеціалісти. Так влаштовано у цивілізованому світі. А утримувати дітей у психлікарні — гріх. Крім окремих випадків.
Через психлікарні України за рік проходить близько 200 тисяч пацієнтів. У нормальній країні більшість з них повинна лікуватися амбулаторно. Шизофренію ми не можемо вилікувати, але за допомогою сучасного лікування добрими медикаментами можемо полегшити стан. Але грошей на ліки немає. Тому й лікують найбільш примітивними. В аптеках є сучасні ліки, проте не всі сім’ї можуть їх купити через дорожнечу.