«У бабусі на підвіконні розпочалася моя театральна історія»
Актор Харківського Театру 19 Сергій Лістунов вперше зіграв головну роль у кіно
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/378283/serhei-lystunov.jpg)
На каналі «2+2» стартував гостросюжетний детектив «Ментівські війни. Харків», головну роль у якому зіграв харківський актор Театру 19 Сергій Лістунов. Двадцятирічний досвід на сцені, сотні виступів, визнання за кордоном та в Україні і жодної ролі в кіно — для Сергія зйомки у цій стрічці стали довгоочікуваним дебютом. Його герой Богдан Харченко — чесний і принциповий оперативник Харківського МУВС, який разом зі своїми колегами намагається боротися проти підлості у лавах силовиків і проти кримінального світу міста. Вперше актор розповів журналісту «ВЗ» про те, що його пов’язує з відомим українським співаком Сергієм Бабкіним, чому він так довго приховував своє особисте життя, та як йому працюється на знімальному майданчику з Артемом Позняком та Богданом Юсипчуком.
— Сергію, розкажіть про свого героя.
— Мій герой Богдан Харченко — колишній десантник. Він — порядний і доволі чесний. Взагалі, головні герої цього серіалу — ідеальні оперативники, які не здатні на підлість і зраду. У них різні характери, але у кожного є свої вади. У мого персонажа — лінь та алкоголь. Все це через особисту трагедію.
— Ви схожі зі своїм персонажем?
— Я не лінивий, навпаки, не уявляю свого життя без роботи. Хотів би навчитися відпочивати, але не можу. А ще я не п’ю. В іншому, сподіваюся, ми схожі.
— Хотіли б працювати в правоохоронних органах?
— Працювати поліцейським ніколи не хотів. Все життя у мене була одна професія — акторство. Про жодну іншу професію я не мріяв. З ранніх років бавився у театральні ігри, де моїми героями були військові і поліцейські. Коли з’явилася можливість дивитися американські бойовики, мріяв бути супергероєм. Серед моїх улюблених іноземних акторів були Арнольд Шварценеґґер, Сильвестр Сталлоне. Я дуже хотів бути схожим на них, бачив себе на екрані. Але не думав, що колись доведеться зіграти оперативника. Коли погодився на цей проект, то, перш за все, вирішив грати не будні опера, а історію звичайної людини.
— Зйомки у цьому серіалі — ваш кінодебют. Складно було адаптуватися до знімального майданчика?
— У дипломі у мене написано актор театру та кіно. У театрі я двадцять років, останній час щомісяця маю понад двадцять вистав. А з кіно у мене довгий час не складалось. Саме тому в дечому довелось себе ламати. На цих зйомках з мене кілька тижнів вибивали театральщину, у хорошому сенсі. До цього я знімався у маленьких епізодах, принцип знаю, але все одно я тяжів до театрального виконання. Саме тому було відчуття, ніби вчусь нового. Місяць я лише знімався у серіалі, в мене не було театральних вистав і, коли я повернувся на сцену, зрозумів, що у мені щось змінилось. Прийшло усвідомлення того, що достатньо лише одного жесту і погляду, аби показати характер персонажу.
— Ваші колеги по серіалу Артем Позняк і Богдан Юсипчук — досвідчені актори, чи не було «дідівщини» на майданчику?
— Ні, ви що! Був етап, коли ми звикали один до одного. Зараз можу сказати, що мені дуже комфортно працювати з ними. Сподіваюсь, це почуття взаємне. За гумор у нас відповідає Богдан, він першим почав жартувати і розігрувати на майданчику. Він полюбляє «бити» мене текстом. Коли забуваю слова, скручує сценарій і розпочинає театральне побиття. Артем Позняк навчає мене азів озброєння. Він має досвід у спецвійськах і відповідну підготовку. До речі, до нас приїжджали справжні омонівці. Було цікаво спостерігати за роботою професіоналів. Як тримати зброю, стріляти — про це все нам розповідали каскадери, інструктори.
— Коли ваша остання зустріч з поліцейськими відбулась не на знімальному майданчику, а в реальному житті?
— Попри те, що я — законослухняний громадянин, такий випадок був ще на першому курсі інституту. Я йшов з інституту пізно вночі і був дуже втомлений. Мене зупинили міліцейські в метро, попросили показати рюкзак. І тут я почав витягати з нього дитячі книжки, порвані лосини і балетки. Ви б бачили їхні очі! Зовні я не був схожим на людину, яка носить у портфелі такий творчий набір.
— Сюжет серіалу розгортається у Харкові, вашому рідному місті. З чим у вас асоціюється це місто?
— З театром і дитинством. Тут я народився і виріс. Хоча про дитинство мені нагадує і Бєлгород, де жила моя бабуся. У бабусі в хаті було величезне підвіконня і маленьке радіо. Особливо я любив одну хвилю, яка іноді транслювала радіоспектаклі. Я не дуже розумів, про що вони говорять, що переживають, але мені дуже подобалось! Саме там, у бабусі на підвіконні, розпочалась моя театральна історія. Фіранки служили мені лаштунками, акторами були солдатики.
— Театр 19, у якому ви граєте, вважають одним із найпрогресивніших в Україні. Як потрапили до цього колективу?
— Це не я до нього потрапив, а він у мене. Кілька осіб, зокрема і я, стали головними «діючими особами» цього театру. Ми грали спочатку в інституті, потім поїхали до Києва на фестиваль, і нам потрібно було якось назватися. Помітили, що цифра 19 часто фігурує у нашому житті, і вирішили, що це знак. Так народився театр, у якому служу 20 років.
— Який випадок під час виступу запам’ятався вам найбільше?
— Запам'ятовуються ситуації, коли глядачі стають учасниками подій, що відбуваються на сцені. Пригадую, у нас з Олегом Дідиком був діалог на авансцені, ніби біля вікна. Помічаємо, що у наш бік прямує чоловік. Відчуваємо, що це не просто глядач, який запізнився. Чолов’яга доходить до сцени, сідає між нами і починає вибачатися перед дівчиною. Після кількох секунд шоку і повної тиші ми з Олегом продовжили діалог, і зал нам зааплодував. Тоді ми змогли зібратись, але то був форс-мажор.
— Телефонні дзвінки глядачів, гамір, вигуки у залі — що найбільше дратує акторів під час виступу?
— Цінуємо, коли глядачі розуміють, куди прийшли і як треба поводитися у театрі. Але є окремі випадки, коли присутні у залі намагаються недоречно коментувати виступ. Так колись було під час моєї вистави, в якій я, за сюжетом, був на сцені з ліхтарем. В якийсь момент я не витримав і скерував ліхтар на людину, яка від початку вистави голосно жартувала і відволікала глядачів, і вона вгамувалась. Одного разу мої колеги навіть попросили окремих глядачів вийти з залу, бо вони заважали виступу.
— Чим зйомки у кіно відрізняються від гри у театрі?
— Одна з відмінностей між серіальним виробництвом і театром — час на репетиції. У кіно не маю часу на так званий шлях до ролі. А це важливий етап, це певна психологічна підготовка. У цей час ти вивчаєш героя, думаєш, пробуєш. Коли бачиш реакцію публіки, можеш змінити акценти, моменти, відкоригувати образ. Для репетицій відведено додатковий час. На зйомках потрібно все робити швидко, текст вивчати миттєво — це для мене найважче. Останні п’ять днів я переїжджав з Києва у Харків і навпаки. П’ять ночей провів у поїзді. Репетиції, вистави, прем’єри, зйомки у Києві. Нещодавно організм дав збій, я навіть не розумів, де я і що роблю. Коли приїхав на майданчик, ледь говорив текст. Заледве знайшов сили, аби зібратися і доробити сцени до кінця. Але для мене це школа. Я навчився концентруватися і закохався у кіно.
— Що для вас найстрашніше на сцені?
— Забути текст. Кілька разів мені снилося, що я забуваю свої слова. Стою на сцені, вся увага прикута до мене, тиша в залі, а я… мовчу. Для актора це дуже страшно.
— А з вами таке траплялось?
— Так, під час однієї вистави мені стало погано, я втратив контроль над ситуацією. Мої партнери побачили, що я ледь тримаюсь на ногах, і допомогли дограти сцену.
— Ви здатні на шалені вчинки, як ваш кіношний герой?
— Раніше міг собі щось таке дозволити, але з народженням дитини став більш виваженим. Колись хотів стрибнути з парашутом, але відмовився. Це була ідея Сергія Бабкіна, мого колеги і товариша по Театру 19. Він запропонував, ми поїхали, але зламався літак. Ми вирішили, що це знак. Потім народилася донька, і я зав’язав з екстримом. Я — домашній і спокійний.
— Як донька ставиться до вашої роботи?
— Уляні подобається моя робота. Вона навіть приїжджала до нас на майданчик. Вона не любить насилля на екрані. Якщо за сюжетом кров або стрілянина, вона одразу перемикає канал. Саме тому я хотів пояснити, що все це відбувається не в реальності, це вигадка. Уляна вчиться у четвертому класі, дуже схожа на мене — непосидюча і допитлива. Мені у школі було дещо нудно. Уляну також тягне до пригод. Вона ходить на танці, але їй не подобаються гамір, хаос. Зізнаюся, я завжди мріяв, щоб у мене народилася донечка, а тепер хочу сина.
— Ваша дружина також з акторського світу. Не важко двом творчим людям жити разом?
— Часто розповідають історію про те, як розходяться творчі пари через заздрість до успіху партнера. Мені це дивно. Як можна не пишатись і не підтримувати людину, яку кохаєш? Навпаки, добре, коли твоя друга половинка розвивається. Моя дружина — театральна актриса. Ми познайомилися в інституті. У нас були стосунки, потім наші шляхи розійшлись — я поїхав до іншого міста, вона вийшла заміж. Її шлюб тривав недовго, і, коли я повернувся, ми зійшлися знову. І вже більше не розлучалися.