Святослав МАКСИМЧУК: «Я мав допомогти гостеві на сцені перемогти того, хто не сприймав його думок»
Один із найкращих творчих проектів народного артиста – понад півсотні його Заньківчанських вечорів.
/wz.lviv.ua/images/interview/2016/03/08001000a1_Maksymchuk_Sviatoslav_750_1000.jpg)
Народний артист України, заньківчанин з 1964 року, Святослав Максимчук відзначає свій ювілей - 9 березня йому виповнилося 80! Святослав Максимчук має у своєму творчому доробку понад сто ролей, понад 40 авторських аудіоальбомів. Його досконалу Франкіану знають тисячі слухачів. Вона стала предметом зацікавлення учених: «Вогонь в одежі слова» - так називається дослідження Якима Горака, де йдеться про Максимчукову інтерпретацію поем І. Франка. Одна з найцікавіших сторінок його діяльності - блискуче здійснений проект - Заньківчанські вечори. Саме про це наша розмова.
Наша бесіда відбувається у редакції університетського театрознавчого журналу «Просценіум».
- Я помітила, Святославе, що ти знову оглядаєш нашу бібліотеку...Маємо й видання нашої кафедри... Так, кафедри театрознавства та акторської майстерності... Як вважаєш, потрібна нині паперова книга? Ти зі своєю бібліотекою не збираєшся розлучатись?
- Бібліотека поки що буде при мені. Чи я — при ній. Завжди щось намагаєшся знайти потрібне: потрібне зараз, саме цієї миті, цього дня. Перечитую не все, не всіх. Але Франка і Шевченка — завжди. Часом чітко знаєш, що хочеш прочитати, а часом — випадковість, несподіванка; натрапляєш на давно знаний текст і відкриваєш не сторінку, де надрукований вірш, а цілий світ. Новий. Дивно це. І прекрасно… Ні, бібліотека мусить бути. Початки її до Харкова ведуть...
- До Харкова тепер їздиш? Ти ж вчився там і працював.
- На жаль, майже не буваю. Відколи Роберта Третьякова нема, Харків для мене зовсім інший, немов кудись відступився… З-поміж однокурсників зостався тільки Анатолій Манайло, він працює в Херсоні, в театрі імені Миколи Куліша. У Києві живе ще один мій давній товариш — Валерій Шевчук... Знаєш, у юності про друзів завше в множині говориш, а у зрілі літа — обережно розмірковуєш: це друг? А це?.. А ще пізніше коло розривається, зостаєшся на самоті, і тоді напевно знаєш, хто друг. З Шевчуком ми різні, але це не заважає нам бути друзями, у нас така надійна міцна чоловіча дружба. Мабуть, нас Григорій Сковорода поєднав, ми обидва сповідуємо його мудру науку.
- Шевчук у столиці. Ти у Львові. Мене недавно запитали, чи не скидається на те, що Львів стає провінційним, такою собі туристичною звабою, де можна демонструвати гостям неповторну стару архітектуру і запевняти, нібито в кожному львівському кафе кава найкраща у світі.
- До певної міри — так, щось здрібніло у нашому місті. Найбільше охочих фотографуватися з Мазохом, а до пам’ятника Трушеві не кожна птаха долітає... Мало б інакше бути. Боротьба сталить і нерви і м’язи розуму, правда ж? У боротьбі ми вистояли на Майдані, і старші, і молодь... Людина мисляча порівнює, шукає... 60-70-ті роки були дуже нелегкі. Не раз траплялося: удар завдавали аж під дих. І все, що ми робили, за що боролись, чого прагнули, було не завдяки, а всупереч. Заряд боротьби дарує крила. Без бажання перемогти нічого не досягнеш.
- Твої Заньківчанські вечори мають напевно підґрунтя ще в 60-х. Чим ці вечори стали для тебе самого?
- Спершу, мабуть, не до кінця усвідомлював перспективу задуманого. Та поступово відбувалося поглиблення власного «я» — «на мене» ці зустрічі теж працювали, хотілося зрозуміти глибинні процеси розвитку нашої країни. Намагався запрошувати людей не конфліктних, а мудрих, ерудованих, це були і політики, і письменники, і митці, і вчені.
- Політиками зробитися у нас намагалися всі, хоч переважно ніхто не був готовий до політичної боротьби. Не готовий у тому сенсі, що ми не мали політичної школи. Політиками ставали в тюрмах: В’ячеслав Чорновіл, Михайло Горинь, Богдан Горинь, Ірина та Ігор Калинці, Василь Стус, Михайло Осадчий… Якби тепер можна було повернутись до такої форми спілкування, як твої вечори, ти б міг їх провадити на повну силу?
- Дерево родить у визначену йому пору — квітне у певну пору, плодоносить... Напруга, яка має бути в людини — молода сила, енергія, удар... Не знаю, чи стало б мені снаги. Але сама ідея здається й далі живою. Тоді вечори вбачались мені своєрідним народним університетом, відбувалося спільне навчання через діалог і роздуми, а коли б тепер — то треба шукати нові форми, нові завдання на якомусь вищому, сучасному рівні. Чимало б довелося змінювати, коли йдеться про фінансовий бік справи. Мусили б враховувати все.
- Вчитися можна у будь-яку пору, хіба ні? У різні часи — інші знання й інше бажання їх використати. Ти маєш записники, щоденники з тих часів. Розсекретити міг би їх?
- Я збирався стати журналістом. Писати й досі не покинув. Як би я міг не написати про зустрічі з Расулом Гамзатовим, Миколою Лукашем, Олесем Гончаром. Мій батько вартує записаної оповіді… А Ліна Костенко?! Дещо вже друкувалось... Богдан Козак і Валерій Шевчук віддавна наполягають, щоб я писав спогади. Я вже собі пообіцяв: після ювілею впритул займуся. Коли минеться суєта...
Коли до влади прийшов Віктор Ющенко, я написав йому відкритого листа. «Літературна Україна» оприлюднила. Йшлося про гідність, про взаємини очільника держави й народу, і коли події на Майдані 2013 року назвали Революцією гідності, я подумав...
- Чи не провидець ти часом?
- А чом би не подумати? (Сміється). Я просив президента за будь-яких обставин розмовляти з народом українською мовою, не уподібнюватися до попередників з їхнім «двуязичієм». Ба навіть я, актор - хоч не політик і не належу до владних структур - завжди послуговуюсь лише рідною - державною — мовою і ніколи й ніде в Україні не чув отого «нє панімаю». Про мовну проблему не раз йшлося на Заньківчанських вечорах.
- Вечори тривали в часі понад 20 років: від 1989-го до 2014-го. Чи фіксували їх наші газети, телебачення, радіо? Чи друкувались афіші з відповідною інформацією?
- Афіші були й досі зберігаються. Газети майже нічого не друкували. Телевізійники записували, однак, уяви собі, плівки роз-маг-ні-ти-ли (ось так, по складах; шкода, що не передається на письмі інтонація мовця! - Н. Б.). На щастя, маю диски з записами. Не всі, звичайно. Є зафіксовані зустрічі з Дмитром Павличком, Ліною Костенко, Валерієм Шевчуком, Леонідом Кравчуком, Костянтином Морозовим, Іваном Драчем...Чекай... Я ось зараз раптом подумав: у тих записах їхні обличчя, їхні голоси, відбиття характерів, зміна настрою, розмови про тодішні події та проблеми... Звичайно, це нереально, але якби повторити кожну зустріч зараз, порівняти запитання й відповіді в обох часових і життєвих вимірах...
- А зала? Львів’яни й гості у залі?
- О, наші львів’яни! Вечори йшли на аншлагах, сотні молодих і старших людей потребували таких зустрічей. У залі теж був неординарний люд, кожен другий глядач міг би вийти на сцену і мав би що сказати...
- А для тебе, як для актора, все те, що відбувалось, також було чимось новим, особливим? Сцена ж рідна, заньківчанська, задум, сценарії вечорів, ідея, проект — як тепер кажуть, та й реалізація його також твої... Але ж могли бути проблеми?
- З організацією вечорів проблем не було. До «високих» інстанцій довелось звертатись лише один раз, коли йшлося про зустріч з нагоди підбиття підсумків - пригадуєш знаменитого «ланцюга» в День Злуки 1990 року. Прологом став літературний вечір Дмитра Павличка. Десь у листопаді 1989 року. А першим гостем уже «офіційного» Заньківчанського вечора був Іван Драч, який балотувався у депутати до Верховної Ради. Я тоді не зовсім виразно бачив перспективу цього задуму, але відчув, що людям такі розмови потрібні. Особливо подивував Микола Жулинський. Він довго не зважувався бути гостем нашого вечора, а коли вже чув вдячні оплески львів’ян, то аж розчулився, ніби вперше знайшов такий контакт з публікою. Тоді сказав: «Святославе, ти подарував мені найбільше свято в моєму житті. Жаль тільки, що батько не міг прибути на це свято». Щодо мене, то сцена, звичайно, своя, рідна, а от моя роль... Хоч, може, й не роль? Може, це якось інакше називається? Вийти у виставі - зовсім інше, партнери поряд, десятки репетицій, добре знаєш, як кожен на сцені поводиться. Іноді навіть поведінку глядачів можеш передбачити. А коли діалог не з партнером, а з людиною, якої досі міг не знати, з якою познайомився під час зустрічі. А ще можливі непередбачувані й провокаційні запитання... Правда, була давніша велика школа: виступи на запрошення Бюро пропаганди художньої літератури. Разом із письменниками, чи й сам, виїжджав у міста й містечка, в села, колгоспи, не раз доводилося виступати в полі перед трактористами чи в заводському цеху... Я там вчився спілкуватися з людьми, а спосіб нашої пропаганди був не зовсім такий, якого хотіли б у згаданому вище Бюро. Поміж рядками ми намагалися донести до слухачів, що насправді думаємо про «щасливе колгоспне життя» і про офіційну літературу. Звичайно, справді лише «поміж рядками». Але все одно це була добра школа наближення до свого слухача й порозуміння з ним. Я вчився тримати увагу слухача уже зовсім іншого - у залі театру сиділи люди політично заанґажовані. Я мав допомогти гостеві на сцені перемогти того, хто не сприймав його думок, підтримати зневіреного й прийняти підтримку однодумця. Якось перед зустріччю з президентом Леонідом Кравчуком мені своїм тихим голосом порадив Ігор Юхновський: «Мусимо завжди пам’ятати про власну гідність».
Довідка «ВЗ»
Святослав Максимчук народився 9 березня 1936 року. Актор театру ім. М. Заньковецької з 1964 року, митець, що вдало поєднує значний досвід актора і читця, талановитий розповідач — майстер живого слова. У репертуарі С. Максимчука вагоме місце займають твори Т. Шевченка та І. Франка — літературні концерти «Моя Шевченкіана» і «Моя Франкіана». 3 1989 року С. Максимчук організовує і проводить Заньківчанські вечори — проведено понад 50 таких вечорів з митцями, письменниками, політичними та державними діячами. Знявся у фільмі «На полі крові. Aceldama» (2001).