Детокс — міфи і правда про очищення організму
Кілька років тому у США популяризували стратегію очищення організму, омолодження, зниження ваги в домашніх умовах. Вона отримала гучну назву «детокс» (або детоксикація)
Спочатку здавалося, що ось він, чудовий шанс для оздоровлення організму. На жаль, детокс — більше маркетингова стратегія, ніж корисний метод оздоровлення. Так, існує медичний термін «детокс», детоксикація організму. У медицині він означає лікування людини, в організмі якої дуже багато наркотичних речовин, алкоголю, отрут, в тому числі важких металів. Детоксикацію проводять у лікарнях, коли є реальна небезпека для життя людини, але ніяк не в домашніх умовах. Лікарі виводять з організму людини шкідливі речовини — токсини.
Рекламовані детокспрограми для очищення організму пропонують спеціальні «цілющі» таблетки, добавки, коктейлі, соки холодного віджиму, смузі, мигдальне молоко, десерти без цукру тощо. Як правило, ці продукти коштують дорого, але споживачі, попри це, їх купують. У тому числі і тому, що їх рекламують за допомогою медичного терміну «детоксикація». Що таке «токсини», що буває, коли вони потрапляють в організм людини і що з ними взагалі треба робити?
Твердження перше: організм людини акумулює токсини. Чому людина вважає, що їй необхідна детоксикація? Можливо, це відгомони давніх часів, коли наші предки постійно вдавалися до різних ритуалів очищення.
Здається, ідея того, що ми отруюємо себе, що потрібно спокутувати свої гріхи, є суттю людської натури. Ці мотиви лежать в основі всіх світових релігій, в тому числі, звичайно, і християнства. З часом людство накопичувало знання, і з’явилася теорія аутоінтоксикації про те, що організм людини може сам себе труїти продуктами власного обміну речовин, отруйними залишками розкладання білків. Вважалося, що очищення кишечнику допоможе вилікувати будь-яку хворобу. До початку XX століття, коли людина стала краще розуміти анатомію, фізіологію, медицину, лікарі відмовилися від теорії «аутоінтоксикації». Однак до неї, як і раніше, вдавалися представники нетрадиційної медицини.
Головна ознака детоксу — замовчування конкретних «токсинів», які будуть видалятися в процесі «очищення організму». Прихильники детоксу запевняють, що в прямій кишці людини накопичується багато шкідливих шлаків, в яких розмножуються паразити та грибкові інфекції. Але чи так це насправді? Твердження друге: хвороби виникають через токсини.
Маркетологи детоксу, описуючи симптоми хвороб, пов’язаних з токсинами, часто говорять про загальні симптоми, які людина відчуває за деяких захворювань: головний біль, втома, безсоння. Згадується і про симптоми дуже серйозних захворювань, наприклад, раку. Але ніколи в маркетингових матеріалах засобів детоксикації не йдеться про те, які конкретно токсини викликають симптоми і якої саме хвороби. Різниця між стратегією детоксикації і наукою очевидна. Наука завжди намагається з’ясувати, як конкретна речовина впливає на організм, які симптоми вона може викликати. Але стратегія детокс, стверджуючи про «розмаїття токсинів», ніколи не каже, який конкретно токсин викликає ті чи інші симптоми певної хвороби.
Людина з раннього дитинства піддається впливу великої кількості природних і штучних хімічних речовин. Але це не означає, що ці хімічні речовини обов’язково завдають нам шкоди. Важливо, в якій кількості вони потрапляють в організм. До речі, у великій кількості шкідлива навіть вода. У процесі еволюції організм людини розвинув потужну захисну систему від шкідливих природних хімічних речовин. Величезну роль в цій захисній системі відіграють печінка, нирки, лімфатична система, шлунково-кишкова система. Прихильники стратегії детоксикації стверджують, що в нирках і печінці накопичуються токсини, і тому їх потрібно періодично «очищати». Але насправді ці органи так не працюють.
Печінка не зберігає токсинів, оскільки вона постійно самоочищається. Вона їх перетворює на речовини, які потім усуваються в жовчі і нирках. Своєю чергою, нирки виводять відходи життєдіяльності, а якщо вони погано працюють, то шкідливі речовини потрапляють у кров. Тобто і в нирках не накопичуються токсини. Коли хтось говорить, що будь-який орган організму людини потребує «очищення», це означає, що він абсолютно не знайомий з фізіологією, метаболізмом та токсикологією.
Твердження третє: детокс видаляє токсини. На сьогодні немає переконливих доказів, що капсули, добавки та інші засоби детокс-програм взагалі корисні для організму. Також немає доказів, що кавові клізми, «надзвичайно ефективний метод оздоровлення і очищення», допомагають детоксикації організму і покращують роботу печінки.
Останнім часом для детоксикації стали часто використовувати вітамінні ін'єкції. Але й вони теж не приносять відчутної користі і не чинять позитивного впливу на роботу нирок і печінки. Не виявлена користь і від хелатних ін'єкцій. У лікарнях у випадках отруєнь у деяких випадках використовують хелати (металоорганічні комплекси, що являють собою сполуки амінокислот з іонами мінералів). Однак в детокс-програмах від хелатних ін'єкцій немає ніякої користі, оскільки цей метод не ґрунтується на наукових принципах.
Чи може детоксикація завдати шкоди? Якщо детоксикація не приносить реальної користі, то постає питання, чи може вона зашкодити людині? Коли для очищення організму рекомендують дотримуватися певного раціону харчування, то в цьому, судячи з усього, немає нічого поганого. Їсти більше овочів, не захоплюватися обробленими продуктами — це розумні поради для будь-якої людини, яка хоче мати здорове харчування. Однак деякі «складні» методи очищення організму можуть завдати шкоди. Так, нашкодити можуть кавові клізми (зареєстровані випадки потрапляння бактерій у кров і наскрізного пошкодження стінок товстого кишечнику), і тому їх слід уникати.
Вітамінні ін'єкції в принципі нешкідливі, але головне, щоб дотримувати стерильності. Часто прихильники натуропатичної медицини не дбають про стерильність. Тому, перш ніж вдатися до вітамінних ін'єкцій, задумайтеся про те, чи потрібні вони вам?
Про набори детоксикації. Вони зазвичай мають два види інгредієнтів.
1. Рослина розторопша (Silibum marianum). Ця рослина є найпопулярнішим продуктом для поліпшення роботи печінки. Однак немає наукових доказів, що розторопша очищає печінку. Розторопшу вчені вивчали, щоб оцінити її здатність лікувати людей з гепатитом В і С і з алкогольною хворобою печінки, але вона не приносила якоїсь реальної користі. Немає доказів, що ця рослина очистить ваш організм від токсинів.
2. Послаблювальні (магнію гідроксид, трава сени, крушина американська, ревінь та ін.). Ці інгредієнти в наборах детоксикації надають ефект, який можна відчути. Але якщо до рослин, що володіють проносним ефектом, ставитися без обережності, то це призведе до зневоднення і електролітного дисбалансу. Лікарі не рекомендують більшості дорослих регулярно вдаватися до проносних на основі трави сени і крушини, бо це може викликати звикання і знизити кількість електролітів (натрій, калій). Ці сполуки використовуються зазвичай перед будь-якою медичною процедурою, коли потрібно очистити кишечник, або у випадках сильного запору. Якщо регулярно використовувати такі проносні, то товста кишка до них звикає, і коли ви відмовитеся від них, почнуться запори.
Після закінчення детоксикації можуть тривати побічні ефекти — нудота та діарея. Прихильники «детоксу» називають ці побічні ефекти «очисною реакцією» і запевняють, що це «токсини виходять з тіла». Насправді наукове пояснення нудоти і діареї полягає в тому, що це реакція організму на очищення, за якого практично зупинився процес травлення і було завдано сильної шкоди мікрофлорі кишечнику. Після детоксикації може минути багато часу, перш ніж організм повернеться до свого нормального стану. Особливо, якщо використовувалися рослини, що викликають проносний ефект. Тоді часто буває значна втрата ваги. Але це не за рахунок спалювання жирів, а через зневоднення і втрату м’язової маси. Поступово організм знову набере звичної ваги.
Висновок. Немає наукових доказів, що лікування за допомогою методу «детокс» допомагає організму людини виводити шкідливі речовини. Навпаки, є наукові свідчення, що детоксикація може завдати шкоди. Шкідливих наслідків, викликаних поганим харчуванням, нестачею фізичної активності, курінням, недостатнім сном, вживанням алкоголю або наркотиків не можна позбутися, просто «очистивши» організм. Нирки і печінка людини не потребують детоксикації. Тож якщо вам пропонують «очистити» організм, краще проігнорувати таку пропозицію.
Підготував Руслан Сергієнко.