Що це за хвороба — ларингіт?
Ларингіт — хвороба оториноларингологічного профілю — запалення слизової оболонки гортані. У більшості випадків гострий ларингіт є одним із проявів ГРВІ
Ларингіт може бути декількох видів:
- катаральний — найбільш легка форма ларингіту, за якої з’являється захриплість, дряпання і сухість в горлі, невеликий кашель;
- гіпертрофічний — сильніша захриплість, кашель і подразнення. На зв’язках можуть утворитися невеликі вузлики, через які виникає захриплість. Може виникати у дітей внаслідок гормональних змін;
- атрофічний — під час такого ларингіту тоншає слизова оболонка гортані. Виникає сухість у роті, сильний кашель, захриплість. За посилення кашлю може відхаркуватися кров. Захворювання розвивається через надмірне вживання гострих приправ і прянощів;
- дифтерійний — захворювання викликане потраплянням інфекції з мигдаликів в гортань. На слизовій оболонці утворюється біла мембрана, яка перекриває дихальні шляхи в ділянці голосових зв’язок;
- туберкульозний — розвивається внаслідок потрапляння бактерій туберкульозу з легенів. У тканинах гортані виникають вузлики і потовщення. Може зруйнуватися гортанний хрящ і надгортанник;
- сифілітичний — виникає за сифілісу як ускладнення. Можуть утворитися виразки і слизові бляшки. На третій стадії сифілісу виникають рубці, які пошкоджують гортань і голосові зв’язки, що призводить до постійної хрипоти.
Гострий ларингіт виникає на тлі сильного переохолодження або перенапруги голосу, а також може виникати після гострої інфекції, наприклад, грипу, кору тощо. Запальний процес захоплює або всю слизову оболонку гортані, або слизову оболонку надгортанника, стінок підголосової порожнини і голосових складок.
Хронічний ларингіт виникає після частих проявів гострої форми захворювання або тривалого запалення в носі і його придаткових пазухах, глотці. Провокуючими факторами можуть стати тривале куріння, часте вживання спиртного, перенапруження голосових зв’язок. Хронічна форма ларингіту часто трапляється у дорослих деяких професій — вчителів, співаків через постійне напруження голосу. Хронічні важкі форми ларингіту можуть призводити до патологічних змін у горлі і утворення ракових пухлин.
Ларингіт піддається лікуванню, але може бути небезпечний для дітей у формі стенозуючого ларинготрахеїту. У дитини маленький розмір гортані, тому виникає ризик сильного звуження голосової щілини і непрохідності повітря для дихання, що може призвести до смертельних наслідків, якщо не надати вчасно медичну допомогу.
Причини виникнення ларингіту
Захворювання може бути викликане пошкодженням слизової оболонки гортані і верхнього відділу трахеї, що призводить до гострого запалення — ларингіту. Найчастіше причинами ларингіту можуть бути вірусні захворювання і різні подразники: грип; вірусні або бактеріальні інфекції; простудні захворювання; бронхіт; алергічні реакції; пневмонія; хімічне подразнення; подразнення або пошкодження гортані.
Бактерії можуть осідати в гортані і за наявності провокуючих факторів викликати ларингіт. Такими факторами можуть бути сильне переохолодження, дихання ротом, забруднене повітря, регулярне куріння, часте вживання алкогольних напоїв, перенапруження голосових зв’язок під час розмови або співу.
Його симптоми
Запалення може поширитися на всю слизову оболонку гортані або на слизову надгортанника, стінок підголосової порожнини, голосових складок. За гострого ларингіту виникають такі симптоми, як погіршення загального стану, підвищена температура, слабкість. Якщо ларингіт виникає в ділянці надгортанника або задньої стінки гортані, спостерігається біль під час ковтання і розмови, голос стає сиплим і хрипким. Дихання утруднене, бо через спазм і набряк, іноді абсцес, голосова щілина звужується. За гострої форми ларингіту у хворого виникає відчуття сухості, лоскоту і поколювання в горлі. Кашель сухий, може відкашлюватися мокрота, голос стає хриплим, сиплим або пропадає на деякий час. Може спостерігатися біль під час ковтання, головний біль і незначне підвищення температури. Як правило, симптоми ларингіту за умови правильного лікування минають за 7−10 днів.
Хронічний ларингіт проявляється такими ознаками, як хрипота, швидка втомлюваність голосу, відчуття подразнення і тиску в горлі, що викликає постійний кашель. Під час запалення ці симптоми стають більш вираженими.
Найбільш небезпечним є помилковий круп у дітей, під час якого симптоми виникають несподівано, зазвичай під час сну: малюк прокидається в сильному поту, виявляє занепокоєння, дихання стає дуже важким і шумним, синіють губи, виникає сильний і надривний кашель. Через пів години дитина може заснути і заспокоїтися. Температура тіла на тлі симптомів не підвищується і залишається нормальною. Напади ларингіту у дітей можуть повторюватися кілька разів за ніч і в наступні ночі. У такому випадку потрібно негайно відвезти дитину в лікарню.
Як діагностувати
Діагностика гострої форми ларингіту передбачає використання таких заходів і засобів:
- збір та аналіз скарг людини;
- встановлення симптоматичної картини;
- огляд поверхні гортані шляхом зовнішнього обмацування, що дозволяє встановити наявність збільшених лімфовузлів (можливе виникнення хворобливих відчуттів у хворого);
- огляд гортані за допомогою спеціальних дзеркал або проведення гортанної ендоскопії за допомогою відповідного обладнання, що показує ширину дихальної щілини, наявність гнійного запалення і набряків або пухлин у гортані;
- консультації у терапевта, жінкам також необхідно пройти консультацію акушера-гінеколога.
Діагностують хронічний ларингіт таким чином:
- зібравши та проаналізувавши скарги пацієнта, встановлюють симптоматичну картину захворювання;
- проводять ларингоскопію з використанням гортанних дзеркал або спеціальних ендоскопів;
- досліджують голосові зв’язки за допомогою стробоскопа, що дозволяє визначити нерухомі ділянки голосових зв’язок, наявність відхилень у їх функціонуванні;
- в деяких випадках беруть біопсію у хворого, найчастіше за розвитку гіперпластичної форми хронічного ларингіту;
- обов’язкове скерування на консультації у онколога та акушера-гінеколога.
Як лікувати?
Перш за все пацієнт повинен дотримуватися строгого режиму: не говорити, навіть пошепки, виключити з раціону гостру, холодну їжу, відмовитися від куріння та алкогольних напоїв, пити більше рідини і дихати через ніс. За гострих симптомів добре допомагає зігріваючий компрес на шию. Якщо в горлі утворилася кірка, вливати в горло по 1 граму оливкової, персикової або обліпихової олії щодня протягом тижня.
Лікують захворювання, знімаючи запалення за допомогою антибіотиків пеніцилінового типу у формі спрею або інгаляції. Дітям призначають полоскання, компреси та інгаляції. Для розрідження мокроти і усунення сухості потрібно пити теплі лужні мінеральні води (або з теплим молоком).
У випадках помилкового крупу дітям призначають муколітичі ліки, рясне пиття (тепле молоко), на шию можна поставити зігріваючий компрес або гірчичники. Можна робити ножні ванни в гарячій воді. У кімнаті, де перебуває хвора дитина, необхідно забезпечити хороше провітрювання і зволоження повітря. Приступ задухи можна зупинити за допомогою шпателя або чистої ложки, торкнувшись задньої стінки глотки. Якщо не допомагає, потрібно викликати лікаря. У лікарні напад знімають за допомогою ларингоскопії і обробки судинозвужувальними засобами слизової порожнини під голосовими зв’язками. У більш важких випадках допомагає трахеотомія — розсічення трахеї для потрапляння повітря.
Головним методом терапії хронічного катарального ларингіту є інгаляція олійними і лужними розчинами. За хронічного гіпертрофічного ларингіту видаляють за допомогою операції ділянки розростання епітелію та інших змінених тканин, щоб уникнути утворення ракових пухлин. Це захворювання може викликати рак гортані, тому пацієнти повинні регулярно відвідувати лікаря і перебувати на обліку.
Ларингіт лікується протягом тижня, якщо дотримуватися всіх рекомендацій і звернутися до лікаря вчасно. У занедбаному стані він переходить у хронічну форму. Хронічний ларингіт лікується довго і не завжди успішно. Ускладнення можуть призвести до зміни слизової, розростання тканин і пухлин у гортані.
Профілактика ларингіту
Заходи профілактики ларингіту передбачають поступове загартовування організму з дитячих років, що допоможе витримати будь-які температури, віруси та інфекції. Загартовування починають з обтирань і ножних ванн, потім можна перейти до обливання. Температура води повинна знижуватися поступово, щоб організм встиг звикнути. Необхідні відмова від куріння і вживання спиртного. Регулярне відвідування лазні і застосування інгаляторів допомагає очищати дихальні шляхи від забруднень, бактерій і пилу.
Профілактика ларингіту передбачає також правильне лікування простудних захворювань, бронхітів та інших вірусних та інфекційних недуг.
Людям з професіями високого ризику необхідно дотримуватися голосового режиму, пом’якшувати горло, вживати велику кількість рідини, відпочивати. Дітям і людям похилого віку потрібно зміцнювати імунну систему організму: приймати імуностимулятори, повноцінно харчуватися, вести здоровий і активний спосіб життя, займатися спортом. У періоди епідемій рекомендується уникати великого скупчення хворих людей.
У заходи профілактики ларингіту входить регулярне вологе прибирання приміщень, витирання пилу, зволоження повітря за допомогою спеціальних апаратів, особливо для тих, хто часто хворіє на простудні захворювання. Необхідно утеплятися в холодну пору року, не допускати переохолодження та перегрівання. Люди на шкідливому виробництві, які вдихають шкідливі речовини, повинні дотримуватися захисних заходів: носити спеціальні маски і респіратори, постійно очищати дихальні шляхи.
Профілактика ларингіту у дітей передбачає загартовування, захист від інфекцій і вірусів, здорове харчування, прийом вітамінів. Якщо у дитини виник напад помилкового крупу, необхідно підвищити захист її від різних інфекцій, уникати контактів з хворими, підвищувати імунітет за допомогою фізичних вправ.
Підготував Юрій Червінський.