Зайва вага у підлітків — теж проблема медична
Проте батьки таких дітей досить часто чомусь не поспішають до лікаря
Ожиріння у ХХІ столітті називають епідемією часу. Зараз від цієї недуги досить часто страждають не лише дорослі, а й діти та підлітки. Для прикладу, у Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр щомісяця звертається 5−6 пацієнтів з надмірною масою тіла.
«Ожиріння у педіатрії - актуальна проблема. Та батьки дітей із зайвою вагою не поспішають до лікаря, вважаючи це генетичною схильністю або особливістю розвитку. Водночас ожиріння часто супроводжує різні захворювання, які потрібно вчасно діагностувати та розпочати лікування», — наголошує педіатриня, дієтологиня ЗУСДМЦ Христина Гордій. Фахівчиня погодилася відповісти на кілька запитань щодо дитячого та підліткового ожиріння та дала кілька порад, як подолати цю недугу.
— Розкажіть про причини ожиріння, з яким до вас найчастіше звертаються пацієнти.
— Зауважу, що проблема надмірної ваги тіла у дітей та підлітків поширена у цілому світі. Можна сказати, що вона навіть набула рис епідемії.
Захворювання, які супроводжуються ожирінням, насамперед мають генетичні (синдром Прадера-Віллі, синдром Барде-Бідля, синдром Коена, синдром МОМО, синдром Алстрема, вроджений дефіцит лептину) та ендокринні розлади (надлишок кортизолу (синдром Кушинга), гіпотиреоз, дефіцит гормону росту, псевдогіпопаратиреоз типу 1а (спадкова остеодистрофія Олбрайта), ураження гіпоталамуса (після операції на головному мозку, діенцефальна пухлина, синдром вродженої центральної гіповентиляції, синдром ROHHAD).
Надлишку жирової тканини у дітей також сприяє споживання калорій, що значно перевищує потребу організму. Адже теперішня їжа — рафінована, очищена і дуже смачна. Ще одна причина — малорухливий спосіб життя, малі фізичні навантаження. Фізичної праці зараз майже немає. Особливо у тих дітей, які день та ніч проводять з гаджетами, за відеоіграми. Вони надають перевагу сидінню за екранними медіа перед прогулянкою до лісу чи працею на городі.
Окрім того, збільшенню ваги може спричинити низка препаратів, недостатність сну тощо.
— Як лікують таких дітей?
— Розповім, як ми долаємо цю недугу, на конкретному прикладі. До нашої лікарні потрапила 14-річна Юлія, яка важила 134 кілограми. За нормами її вага мала б становити 60 кілограмів (за зросту 173 см) — про ожиріння ми можемо говорити за результатами співвідношення ваги та зросту. Як бачимо, дівчинка важила удвічі більше, ніж мала би. Причини — спадковість та порушення харчового режиму. Однак завдяки своїй наполегливості за допомогою наших фахівців вона досягнула мети. Лише за перші 10 днів лікування Юлія скинула аж 7 кілограмів!
Отож для того, щоб діти могли скинути надмірну масу тіла, розробляємо конкретну дієту та рекомендації для кожного пацієнта окремо. Лікування таких дітей непросте, і над досягненням результатів працює багато медиків. Це і ендокринолог, який має виключити свою патологію, і кардіолог, який корегує артеріальну гіпертензію, тому що такі діти досить часто мають підвищений артеріальний тиск. А також долучаються до роботи в одній команді дієтолог, педіатр, психолог та реабілітолог.
Але знову ж таки наголошу, що позитивний результат досягається завдяки правильній мотивації та комплексному підходу.
Окрім того, дітям з ознаками ожиріння рекомендуємо скринінг на супутні захворювання. Наприклад, переддіабет та цукровий діабет, передгіпертензію та гіпертензію, неалкогольну жирову хворобу печінки, синдром полікістозних яєчників, обструктивне апное уві сні.
— Що б ви порадили батькам, які зіткнулися з такою проблемою у своїх дітей?
— Зараз ми маємо усі можливості проводити діагностичну оцінку та визначати алгоритм лікування дітей з надлишковою масою тіла. Тому закликаю батьків таких дітей не зволікати, а звертатися до спеціалістів, аби якнайшвидше розпочати лікування та уникнути більших проблем у майбутньому.