Синдром, що може призвести до летального кінця
26 листопада — міжнародний день боротьби з ожирінням
За даними ВООЗ, ожиріння є епідемією ХХІ століття — від нього страждає 1,7 мільярда осіб на Землі. Лідер із зайвої ваги — США, де 34% громадян мають надлишкову масу тіла, 27% - ожиріння. В Європі від ожиріння страждає 25% дорослого населення. Україна на третьому місці у світі - понад 30% працездатних осіб мають надлишкову масу тіла, 25% страждають від ожиріння. У людини розвивається метаболічний синдром — це комплекс метаболічних, гормональних та клінічних порушень, основу яких становить ожиріння і які є факторами ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Про причини, симптоми, діагностику метаболічного синдрому та, головне, його профілактику розповідає ендокринологиня, лікарка вищої категорії Марта Ткач.
— Насамперед слід визначитися з терміном «метаболічний синдром». Це самостійне захворювання?
— Метаболічний синдром — це не захворювання, а стан, що об'єднує групу факторів ризику, які призводять до розвитку хвороб серця, діабету, інсульту. Говорячи доступною мовою — це інтенсивність, з якою наш організм перетворює речовини, що містяться в продуктах харчування, в енергію або калорії. Відтак спожитий бутерброд перетвориться у глюкозу, але якщо на цей момент організм не потребує енергії, то калорії перетворяться в жир. Якщо ж ви задовольняли справжній голод, вони підуть на підтримку роботи всіх органів і систем. Із цілої низки причин: порушення функціонування системи залоз внутрішньої секреції, психологічний дискомфорт і стрес, малорухливий, неправильний спосіб життя, незбалансоване та несвоєчасне харчування, недостатній сон — організм людини починає накопичувати жирову тканину. На біологічному рівні організм сприймає те, що відбувається, як підготовку до серйозних катаклізмів і починає запасати поживні речовини. Найстрашніше, що в процесі набору маси тіла всі фактори, що призводять до нього, взаємно підсилююють один одного. Крім того, внаслідок зайвої ваги розвиваються інші небезпечні захворювання: гіпертонія, ішемічна хвороба серця, апное і гіпопное сну, варикозна хвороба нижніх кінцівок, артроз великих суглобів тощо. Людина швидко втрачає працездатність, з’являються соціальна дезадаптація, інвалідність. До максимуму зростає ризик раптової смерті.
— Що лежить в основі метаболічного синдрому?
— Найважливіший фактор, що впливає на швидкість метаболізму, — маса вашого тіла. Чим більший цей показник, тим вища швидкість обміну речовин. Саме тому у чоловіків усі обмінні процеси відбуваються на 10−20% швидше, ніж у жінок. Впливають на метаболізм спадковість і гормони, які виробляє щитовидна залоза. До речі, зайва вага може бути спричинена порушенням функції щитовидки, і в цьому випадку слід пройти обстеження в ендокринолога. З віком обмін речовин має властивість сповільнюватися. Так, за оцінками учених, у жінок, яким за 30, він знижується на 2−3% кожні десять років.
— Як проявляються симптоми метаболічного синдрому, окрім появи зайвої ваги?
— Поява надмірної ваги — це лише вершина айсберга, за якою приховується цілий «букет» захворювань, — аж до інфаркту та інсульту. За статистикою, рівень смертності у людей, які страждають від метаболічного синдрому, набагато вищий, ніж у тих, хто не схильний до цього захворювання. Початково діагностуються симптоми метаболічного синдрому — дисліпідемія — порушення нормального співвідношення жирів у крові та артеріальна гіпертензія. Однак в основі всіх проявів метаболічного синдрому лежить явище інсулінорезистентності - зниження чутливості до інсуліну: в крові одночасно збільшується кількість інсуліну та глюкози, але при цьому клітини не отримують достатньої кількості глюкози через її «нечутливість» до інсуліну. Нагадаємо, все це перебігає на тлі ожиріння. З метаболічним синдромом також тісно взаємопов'язані атеросклероз та ішемічна хвороба серця.
Не всі симптоми синдрому проявляються одночасно. Іноді порушення метаболізму можна діагностувати навіть за незначного збільшення маси тіла в сукупності з такими ознаками, як підвищена втомлюваність, задишка, головний біль, часте сечовипускання, спрага, підвищений апетит, апатія тощо. Ще один із основних симптомів метаболічного синдрому — цукровий діабет 2-го типу. Також слід звернутися до лікаря на предмет виявлення порушення метаболізму за стенокардії, порушень ерекції у чоловіків та синдрому полікістозних яйників у жінок, за подагри та підвищеного вмісту сечової кислоти у крові.
— Які критерії діагностики розладу?
— Ключові критерії метаболічного синдрому такі: окружність талії понад 80 см у жінок і понад 94 см у чоловіків. При цьому у пацієнта діагностується абдомінальний тип ожиріння, тобто відкладення у верхній частині тіла, на животі і збільшення вісцерального жиру; рівень артеріального тиску; тригліцеридів; ліпопротеїнів низької та високої щільності; рівень глюкози у плазмі крові натще; толерантність до глюкози. За виявлення основного (окружність талії) та будь-яких двох додаткових критеріїв діагноз метаболічного синдрому вважається підтвердженим
— У чому полягає лікування цього розладу? Чи це лише дієта?
— Першим кроком у лікуванні зайвої ваги є низькокалорійна дієта, зменшення споживання жирів тваринного походження та частково рослинних жирів, обмеження вживання вуглеводів, що легко засвоюються, насамперед цукру та солодощів. У вашому раціоні має бути велика кількість клітковини у вигляді овочів та дещо менше фруктів. Проте обмеження в харчуванні зазвичай малоефективні, якщо їх не доповнити фізичним навантаженням. Фізична активність сучасної людини зменшилася у 2−2,5 раза, а організм до таких радикальних змін ще не пристосувався, тож більше рухайтеся. Принаймні ходіть по сходах, пройдіть кілька зупинок пішки — це теж спорт. Програма фізичних занять повинна бути складена після обстеження серцево-судинної та дихальної систем. Найрезультативнішими є вправи на силових і кардіотренажерах: бігова доріжка, степер, велотренажер. Такі тренування максимально прискорюють обмін речовин. Залежно від інтенсивності навантаження, він може активізуватися на 20−30%. Звичайно, через кілька годин після тренування рівень метаболізму повернеться до звичної позначки, але на занятті ви встигнете позбутися зайвих калорій.
— Відомо, що стрес — один із «провокаторів» ожиріння. Є твердження, що всі люди діляться на два табори: меншість у стресі голодує, більшість стрес «заїдає»…
— Вчіться панувати над своїми емоціями, адже потім контролювати апетит вже набагато складніше: накопичення жиру в організмі супроводжується надмірною концентрацією інсуліну у крові, який провокує ще більше відчуття голоду. Ожиріння — першопричина серйозних захворювань: артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, серцево-судинної системи. Звідси випливає базове поняття метаболізму: не хочете бути обтяженим зайвими кілограмами, не споживайте більше калорій, аніж можете витратити.
Якщо вас турбує самопочуття, спричинене надмірною вагою тіла, необхідно звернутися до лікаря. Медицина володіє сучасними ліками для контролю засвоєння організмом жирів та процесів обміну глюкози. Медикаменти добирають індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням особливостей організму та даних клінічних обстежень. Часто медикаментозне лікування є необхідним доповненням до зміни способу життя та одужання.