Більшість проблем зі сном можна вирішити без ліків
А якщо без них не обійтися — допоможе безрецептурний препарат або харчова добавка з вмістом мелатоніну
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/504242/problemyzisnom1.jpeg)
Майже третину життя проводимо уві сні, й протягом життя практично кожен з нас стикається з низкою проблем, пов’язаних зі сном: неможливістю швидко заснути, неспокійним нічним відпочинком та раннім пробудженням.
Як покращити якість сну. Практичні поради
- Створіть ритуал, який ви будете виконувати перед тим, як лягти у ліжко (наприклад: теплий душ, чищення зубів, притінене світло, читання).
- Прокидайтеся в один і той же час, зокрема на вихідних.
- Забезпечте собі мінімум 30 хвилин природного світла щодня. Найкраще — зранку.
- Використовуйте спальню лише для сну та сексуальних утіх.
- Уникайте спання удень. Можна тільки трохи подрімати (хвилин 20) після полудня.
- Якщо вам доводиться вставати вночі (наприклад, щоб піти у туалет), не вмикайте яскравого світла.
- Регулярно виконуйте фізичні вправи, але закінчити тренування потрібно щонайпізніше за три години до сну.
- Нікотин також виявляє збуджувальну дію, тож не варто курити на ніч.
- Ніколи не лягайте спати на голодний шлунок або наївшись донесхочу.
- Обмежте споживання кофеїну після 17.00.
- Після пробудження застосовуйте релаксувальні техніки.
- Ліжко — не місце, де варто робити складні умовиводи. Виділіть час, щоб обміркувати турботи й проблеми, на початку дня.
«Це — нормально, якщо ви час від часу погано спите, — зазначають автори норвезького видання Apotek 1. Magasinet. — Стрес, тривожні думки, тимчасова хвороба є поширеними причинами порушень сну. Звісно, почуватися втомленим і млявим нікому не хочеться, але цей стан минає сам собою. Однак корисно подумати про деякі звички, змінивши які можна покращити свій стан, не вдаючись до медикаментозного лікування».
Проблеми зі сном не зникають?
У разі постійних проблем зі сном слід звернутися до лікаря, щоб виключити захворювання, які можуть впливати на сон, — депресію, тривожні розлади чи порушення обміну речовин.
Рекомендованою у таких випадках є когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Понад 80% пацієнтів, які проходять немедикаментозне лікування розладів сну, відчувають покращення з тривалим позитивним ефектом.
Контроль подразників. Створіть позитивну асоціацію «ліжко-сон», зарезервувавши ліжко лише для сну (та сексу, звісно).
Обмеження часу, проведеного в ліжку. Лежите, поки спите.
Розслаблювальні техніки. Можуть виявитися ефективними, якщо головною причиною проблем зі сном є тривожність та м’язова напруга.
Ці способи можна застосовувати окремо або разом. Наприклад, ефективно поєднувати контроль подразників з обмеженням часу, проведеного в ліжку.
Поговоріть із лікарем
Якщо проблеми зі сном не зникають або якщо його нестача негативно впливає на повсякденне життя, слід звернутися до фахівця й з’ясувати причину. Можливо, у вас є розлад сну, який потребує спостереження.
Найпоширенішим розладом сну є безсоння (інсомнія).
«Гормон темряви»
Якщо лікар упевниться у відсутності захворювання, можна спробувати поприймати безрецептурні препарати або дієтичні добавки, які полегшать процес засинання чи покращать саму якість сну. Дослідження демонструють, що з цим завданням добре справляється мелатонін.
Мелатонін доступний як дієтична добавка у дозах до 1 мг, і його можна спробувати поприймати, щоб скоротити час, необхідний для засинання. Особам до 18 років, вагітним й жінкам, які годують грудьми, перед застосуванням слід проконсультуватися з лікарем.
Джетлаг
Тривалі перельоти зі зміною часових поясів часто викликають джетлаг (тимчасовий збій циркадних ритмів). Поки «годинник» тіла не налаштується на правильну роботу, важко не спати вдень та спати вночі, й чим більше часових поясів ви перетнете, тим складніше буде це зробити. Тож перед поїздкою рекомендується поступово налагодити добовий ритм. А після прибуття — відразу допасуватися до місцевого часу.
Якщо ви скористалися з практичних порад, але вони не дали бажаного ефекту, можете спробувати придбати в аптеці харчову добавку або безрецептурні ліки, до складу яких входить мелатонін.
Якщо раніше зі зміною часових поясів у вас виникали проблеми зі сном, а самолікування не давало бажаного результату, зверніться до лікаря.
Переклад з норвезької