Передплата 2024 «Добра кухня»

Від анемії порятує хурма

Кінець осені - початок сезону хурми в нашій країні. Тому приємно буде дізнатися, що крім чудових смакових якостей цей фрукт має низку корисних властивостей

Хурма
Хурма

Існує понад 500 видів хурми, основними відмінностями яких є розмір, смакові якості і колір. Ця ягода має дуже багато назв: «китайський персик», «їжа богів», «серцеве яблуко», «помаранчеве сонце», «зимова вишня».

Хурма — велика солодка ягода з соковитою серцевиною і шкіркою оранжевого, червоного або жовтого кольору. Плоди хурми часто поділяють на дві категорії: в’яжучі на смак (у дозрілого плоду ця властивість зникає) і нев’яжучі. Найвідоміші в наших краях терпка кавказька, нетерпка японська хурма і солодка шоколадна, більш відома як корольок.

Хімічний склад

За вмістом поживних речовин хурма випереджає виноград та інжир.

Плід хурми містить воду, білки, вуглеводи, вільні органічні кис­лоти, харчові волокна, дубильні речовини. Хурма надзвичайно багата на вітаміни, макро- і мі­кроелементи, зокрема калій, на­трій, кальцій, магній, фосфор, залізо, містить чимало марган­цю, міді, нікелю і кобальту, йоду, яблучної та лимонної кислот, про­вітамін А, вітаміни В1, В2, В3 (ніа­цин), С, Р.

Близько 40% легкозасвоюва­них вуглеводів хурми — це глюко­за, а 52% - фруктоза.

Калорійність хурми становить 62 калорії на 100 г.

Корисні властивості хурми

Завдяки вітаміну А, що містить­ся у хурмі, вона запобігає раковим захворюванням, покращує зір і стан шкіри, а вітаміни С і P змен­шують крихкість і проникність су­дин і підвищують імунітет. Пектин, що міститься в хурмі, допомагає за розладів шлунково-кишково­го тракту, до того ж її м’якоть має бактерицидну дію. Йод, що міс­титься в ній, допомагає у випадках захворювань щитовидної залози.

Хурма корисна для профілак­тики і лікування серцево-судинних захворювань, анемії, варикозу, кровоточивості ясен, нормалізує роботу статевої системи.

Сердечникам вона корисна че­рез наявність великої кількості ка­лію. Вона здатна, певною мірою, навіть замінити валокардин.

Сушені плоди хурми ефективні у лікуванні гіпертонічної хвороби.

Щоб знизити ймовірність роз­витку сечокам’яної хвороби, варто їсти хурму, оскільки в ній великий вміст калію. Крім цього, плоди хурми сприяють виведен­ню з організму зайвих солей на­трію, оскільки мають сечогінний ефект. Хурма — найкращий по­мічник у формуванні в організмі калій-натрієвого балансу.

Щоб запобігти недокрів'ю та анемії, потрібно споживати хурму, до складу якої входить величезна кількість заліза. Особливо хурму рекомендують вагітним.

До того ж хурма:

  • покращує апетит;
  • швидко втамовує голод;
  • підвищує працездатність;
  • має тонізуючі властивості;
  • заспокоює нервову систему.

Хурма в косметології

Хурму можна не лише їсти, а й використовувати з косметич­ною метою. З неї можна робити маски, які позбавляють проблем з розширеними порами та схиль­ністю шкіри до вугрів. Для цього потрібно змішати м’якоть хурми з яєчним жовтком.

Такі маски нормалізують ро­боту шкіри. Вони рекомендовані також, якщо шкіра втратила тонус і свіжість.

Обережно, хурма!

Через свої в’яжучі властивості хурма протипоказана людям, які перенесли операції на шлунку або кишківнику, у разі спайкової хворо­би і у випадках, коли слабо працює травна система. З цієї ж причини навіть здоровим людям не варто за­хоплюватися недозрілими плодами.

Не рекомендують хурму вжи­вати хворим на цукровий діабет та ожиріння через високий вміст у ній легкозасвоюваних цукрів.

Підготувала Галина Вербицька.

Схожі новини