Цистит не можна переносити на ногах
У холодну пору року нерідко трапляються загострення циститу. За статистикою, з інфекційним запаленням сечового міхура стикається до 50% представниць прекрасної статі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/500747/tsystyt.jpg)
Запідозрити цистит без допомоги лікаря нескладно, його симптоми навряд чи з чимось сплутаєш. Нестерпне бажання справити нужду, екстрений пошук найближчого туалету — і міхур видає кілька крапель сечі, що супроводжується нестерпними ріжучими болями, печінням, відчуттям тиску внизу живота, дискомфортом в ділянці таза.
— Проблема запалення сечового міхура дуже актуальна, адже у всьому світі з нею стикається кожна четверта жінка протягом свого життя, — стверджує урологиня вищої категорії Наталія Баранівська. — Близько 20−25% жінок хворіють на цистит у тій чи іншій формі, а 10% страждають від хронічного циститу, і цифри ці з кожним роком неухильно зростають. Причин виникнення циститу безліч, але найбільш поширені такі: переохолодження, інфекції бактеріальної, вірусної, грибкової природи. Рідше цистит може бути аутоімунним процесом в організмі.
Часті позиви в туалет, переважно хибні, болісне сечовипускання. тупий біль у попереку, іноді - підвищення температури, — все це може бути симптомами запалення сечового міхура. Не варто радитися з подругами і займатися самолікуванням — чим раніше ви опинитеся на прийомі у лікаря, тим більше шансів вилікуватися. Оскільки цистит — інфекційно-запальне захворювання, лікують його антибіотиками. Якими саме, — визначить лікар, попередньо провівши низку обстежень та аналізів. Іноді причиною тривалого запалення в сечовому міхурі стає сечокам’яна хвороба. Її грамотне своєчасне лікування допомагає запобігати загостренню циститу. І у випадку гострого циститу, і загостренні хронічного пити треба багато. Якщо немає протипоказань, рідини потрібно до 2,5 і більше літрів у день. Таке «промивання» сечового міхура потрібно для того, щоб інфекція не застоювалася і не встигала «приклеїтися» до стінок. Рясне пиття знижує ризик подальшого її поширення в нирки.
Перше, що необхідно знати жінкам, які зіткнулися з симптомами цього захворювання, це те, що цистит схильний до рецидивів. Тож якщо у вас є схожі симптоми, не зволікайте з візитом до уролога. Адже внаслідок самолікування чи задавнення хвороби цистит переходить у хронічну форму, загострюючись кілька разів на рік. Дати поштовх до рецидиву може напружений трудовий день, коли відкладали відвідини туалету, застілля з копченими і маринованими делікатесами та алкоголем. Але найчастіше — зміна погоди з тепла на холод і навпаки, сезонне зниження імунітету, а ще — звичка одягати коротенькі курточки, штани з низькою посадкою, які відкривають живіт і поперек, тонкі колготи і мініспідниці. Часто буває, що жінка звернулася до лікаря і навіть виконала всі його призначення, їй стало легше, і вона вже не так ретельно виконує всі рекомендації. Наприклад, забуде, що потрібно обов’язково пити не менш ніж два літри води на день, не допускати закрепів, ніяк не переконає чоловіка вилікуватися від простатиту, через що під час інтимних стосунків вона інфікується знову й знову. Лікування під наглядом фахівця значно знижує ризик рецидиву. Категорично не можна вдаватися до самолікування вагітним жінкам! Лікарі володіють хорошими методиками, що допомагають позбутися неприємних симптомів, а також спокійно виносити і народити здорового малюка. Без правильного лікування захворювання може набути хронічної форми і «дістатися» до нирок, викликавши серйозне ускладнення, — пієлонефрит.
В основі ефективної боротьби з гострим циститом, як, втім, і з більшістю інших інфекційно-запальних захворювань сечостатевої системи, лежить застосування антибактеріальних лікарських засобів. Однак призначати відповідну протимікробну терапію, зрозуміло, повинен тільки ваш лікуючий лікар. Самолікування, в тому числі за допомогою «перевірених» народних засобів, неприпустиме і вкрай небезпечне!
Ви можете запобігти розвитку циститу або його загостренню, дотримуючись простих, відомих ще з дитинства рекомендацій: не допускайте переохолодження організму, носіть вільний багатошаровий одяг і білизну з натуральних тканин; стежте за раціоном харчування — обмежте вживання гострого, пряного, кислого, солоного, смаженого, алкоголю; вживайте достатню кількість рідини (питної та мінеральної води, неконцентрованих соків, журавлинного або брусничного морсу); позбудьтеся хронічних запальних захворювань (тонзиліту, фарингіту, карієсу) та інфекцій, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, уреаплазмоз, трихомоніаз); за сидячого способу життя або характеру роботи уникайте «застою» крові в органах малого таза — щогодини вставайте і ходіть протягом 10−15 хвилин; позивів до сечовипускання не терпіть і не відкладайте відвідування туалету — не допускайте переповнення сечового міхура; ретельно дотримуйтесь інтимної гігієни, приймайте душ замість ванни, регулярно відвідуйте лікаря-гінеколога та уролога.