Сон — це можливість очистити наш мозок
Удень треба працювати, насолоджуватися, щось шукати, а ніч для того, щоб виспатися, аби очистився наш мозок
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/499008/son.jpg)
На якийсь час можна відмовитися від їжі та води, але не можна відмовитись від сну. Точніше, можна, але це матиме важкі наслідки. Наскільки важливим є сон зараз, коли сирени та ракети піднімають людей уночі? На ці та інші запитання, а також що робити, щоб був якісний сон, розповів Віктор Досенко — український патофізіолог, генетик, завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені Богомольця НАН України.
— Чому настільки важливим для людини є сон?
— Сон — це можливість очистити наш мозок від різноманітних речовин, що накопичилися там у процесі активної життєдіяльності мільярдів нервових клітин. Цих клітин дуже багато, і коли вони починають активно працювати, то створюють навколо себе купу сміття, білків, різних пошкоджених молекул.
Під час сну вони прибираються за рахунок спеціальної дренажної системи. Усі знають, що дренажна система нашого організму — це лімфатична система. А в мозку за аналогією її назвали глімфатичною. Гліальні клітини прибирають за цими нейронами всі ці «недоїдки», пошкоджені молекули, виводять глютамат, амілоїдні білки та масу іншого.
90% роботи глімфатичної системи з очищення мозку відбувається під час сну. Це логічно. Тобто глімфатична система — це така собі клінінгова компанія, яка виконує свою роботу вночі.
Це таке додаткове наукове пояснення, чому нам потрібний сон. Цю систему нещодавно описали, вона дає відповідь на багато питань. Чому у людей та тварин через відмову від сну порушується психічне здоров’я, виникає депресія. Хоча є люди, які не сплять. Але це феномени, окремі випадки. А от позбавлення людини сну — це жахливе катування, яке використовували і фашисти, і енкаведисти, та інші кати з різних країн.
— Вікторе Євгеновичу, є ще одне запитання, що починається словом «чому». Отже, чому спати потрібно саме вночі?
— Правильний сон у приматів завжди вночі. Ми не зможемо цього змінити ніколи, бо всі наші предки сотні мільйонів років спали саме вночі. У нашому головному мозку є спеціальні клітини, які знають, день зараз чи ніч. І їх не обдуриш жодним освітленням, ніякою ілюмінацією чи темрявою. Вони все одно знатимуть, що зараз день і треба щось робити, насолоджуватися, працювати, шукати щось, а ніч для того, щоб тихенько кудись забитися і заснути, аби очистився наш мозок.
Нещодавно вчені отримали Нобелівську премію за відкриття біологічного годинника, точніше, відповідних білків, що працюють в кожній клітині нашого організму. Тобто ці білки є у кожній клітині - клітині серця, клітинах легень, кишечнику, шкіри. Вони всюди, і кожна клітина знає, що зараз — день чи ніч. Це додатковий фактор, який нам диктує потребу спати саме вночі.
Велика кількість наукових даних каже, що люди, які за професійними мотивами не можуть спати вночі або мають брак нічного сну, мають більший ризик виникнення певних захворювань. Коли ми не виспалися — це стрес для організму. Ми не відновили свої ресурси, і наша нервова система даватиме збої, вона працюватиме гірше.
— Які би ви ще дали рекомендації для хорошого сну?
— Ще одна рекомендація щодо сну — для спокійного сну важливо спати вдома. Ми, як і миші та інші тварини, погано спимо на новому місці. Першу ніч у новій клітці миша погано спить. Це щось незнайоме для неї, тут недостатньо її запахів, невідомо, як закінчиться ніч. Тому важливо спати вдома. Якщо у вас кілька «наспаних» місць, використовуйте їх більш-менш рівномірно. Тоді у вас буде два місця, де вам добре спиться.
Усе це пов’язано з таким цікавим явищем, як швидкі рухи очей. Фаза швидких рухів очей є вирішальною та найкоротшою під час нашого сну. Можна проспати 10 годин, але якщо протягом цього часу не було фази швидких рухів очима, висипання не буде, відчуття, що ви відпочили, не з’явиться. Це важлива фаза сну, і вона порушується якраз у хворих із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). Якщо ж ця фаза відновлюється, то це ознака того, що лікування є ефективним і людина на шляху до одужання.
— А як бути у наших реаліях, коли люди не можуть або не завжди можуть спати вночі, іноді їм доводиться досипати вдень?
— Якщо це пов’язано зі стресом, все ж таки спробуйте фізичні навантаження до сну. Інтенсивне фізичне навантаження дозволяє більш ефективно використати час, відведений на сон. Потрібно зберігати фізичну активність, працювати, відпочивати. Важливим є навантаження на м’язи ніг, тому слід рухатися, ходити, присідати тощо.
Дещо раніше Центр громадського здоров’я дав ще такі поради, як можна покращити сон:
- відкласти смартфон та не дивитися в екран принаймні за 30 хвилин до сну;
- не вживати важку їжу та алкоголь перед сном;
- не вживати каву за 6 годин до сну;
- прогулянки та медитації позитивно впливають на покращення сну;
- провітрити приміщення та засинати за невисокої температури повітря в темряві та тиші;
- намагатися не навантажувати себе непотрібними думками в ліжку;
- лягати спати в один і той же час щодня;
- виробити свої ритуали приготування до сну.