Хвороба від водяних бризок, або Чи загрожує Україні легіонельоз?
Польщу лихоманить спалах легіонельозу. За станом на середину вересня у прикордонному Жешуві відомо про майже 160 випадків захворювання, з яких 22 — летальні, повідомляє Polske Radio
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/497979/lehioneloz.jpg)
Масове захворювання сталося у важливому прикордонному пункті, через який в Україну доставляють військову техніку та гуманітарну допомогу. Зважаючи на транзитну роль міста, місцева влада припускає диверсію з боку Росії. Агенція внутрішньої безпеки Польщі розслідує, чи може спалах легіонельозу бути результатом зумисного втручання у систему водопостачання.
«Хвороба легіонерів», або легіонельоз — гостре інфекційне захворювання, для якого характерне ураження дихальної системи. Згідно з даними ВООЗ, найпоширенішою формою передачі є вдихання людиною інфікованих водяних бризок. 25% пацієнтів заражаються в готелі чи транспорті - там, де працюють кондиціонери. У системі охолодження кондиціонера накопичується конденсат, який під сонячними променями нагрівається до високої температури, створюючи сприятливі умови для життєдіяльності легіонели. Якщо бактерія потрапила у систему водопостачання, ці крапельки можуть бути всюди — у воді з-під крана чи у душовій кабіні, в унітазі, у СПА, басейнах, джакузі та навіть у фонтанах.
— Симптоми захворювання починаються гостро, з появи вираженої слабкості, інтенсивного головного болю, втрати апетиту, іноді діареї, — говорить лікарка-інфекціоністка Уляна Кравчук. — Підступність легіонельозу полягає в тому, що його важко відрізнити від інших респіраторних захворювань. Саме тому часто пацієнти звертаються до медичних закладів вже на пізньому етапі, коли є ускладнення, найчастіше — пневмонія. Через добу від початку появи перших симптомів відбувається різке підвищення температури тіла до 39−40 градусів, задишка і сильний сухий виснажливий кашель. Деякі пацієнти скаржаться на кровохаркання, болі у м’язах і суглобах. У рідкісних випадках можливі дезорієнтація в просторі, марення, галюцинації. За статистикою, від пневмонії, спричиненої легіонельозом, помирає до 15% інфікованих. Зазвичай це люди віком понад 50 років, які мають супутні захворювання. Факторами ризику є діабет, захворювання легенів, нирок, серця, усі види раку та стан після трансплатації органів, імунулогічні захворювання, а також алкоголізм та куріння. Вакцини проти цієї інфекції ще не розроблено.
Чи загрожує хвороба українцям, зокрема жителям Львівщини, зважаючи на територіальну близькість до Польщі, міграційні потоки?
За словами генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталії Іванченко, спалах легіонельозу нам не загрожує, оскільки хвороба не передається від людини до людини. «Якщо людина, яка приїхала з Польщі, має високу температуру, болі у м’язах, ознаки пневмонії чи діарею, — медики рекомендуватимуть обстежитися на наявність легіонельозу, — зазначила епідеміологиня. — Керівники установ повинні регулярно перевіряти кондиціонери та проводити їх очищення згідно з нормами експлуатації. Власники басейнів, СПА-салонів, саун зобов’язані забезпечити проточність води та переконатися, чи є в середовищі інфекція легіонели, зробивши певні лабораторні дослідження». Тести на виявлення Legionella pneumophila є у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
До теми
Перший масовий спалах легіонельозу стався 1976 року у США. В одному з готелів проводили конгрес Американського легіону (звідси і назва хвороби). Раптово з високою температурою злягли понад 220 учасників, 34 з яких померли. З’ясувалося, що причиною спалаху стала бактерія, висока концентрація якої була у вентиляційній системі готелю.