«Дякую людям, які зробили неможливе, щоб дати мені другий шанс на життя»
Прооперовані понад 20 років тому в США діти уже стали дорослими. І прийшли на зустріч з американськими й українськими кардіохірургами
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/496973/img-3382.jpg)
У місті Лева відбулося незвичне засідання Ротарі-клубу «Львів-Леополіс». У ньому взяли участь не лише «ротарійці» й провідні дитячі кардіохірурги нашого міста, а й гості зі США — дитячі кардіохірурги, які багато років тому вперше прооперували українських дітей з вродженими вадами серця.
Консультують ці добрі люди хворих діток і тепер — в Україні. Та найбільше мене здивувало, що на засідання прийшли ті, кому українські та американські медики подарували другий день народження. А дехто прийшов не сам, а привів зі собою своїх діток.
Професора кафедри променевої діагностики Юрія Іваніва з Медичного університету імені Данила Галицького називають душею програми допомоги дітям.
— У ті часи, а це була середина 90-х років минулого століття, коли починалася запроваджена нами програма допомоги дітям з вадами серця, дитяча кардіохірургія була зародкова. Але ми вже на той час мали обладнання, яке дозволяло ставити точні діагнози, — розповів журналістці «ВЗ» професор Юрій Іванів. — Тобто ми знали, що з дітками, але не знали, як їм допомогти. Не було можливості. 25 років тому ми почали працювати над програмою допомоги таким хворим дітям. У мене був великий список дітей, з яким я не знав, що робити. Але одного разу хтось постукав у мій кабінет. До нього заходить Джордж Кузьма — дитячий кардіохірург зі США. Він приїхав із ідеєю створення відповідної програми, щоб забирати дітей на операцію до Америки. Я тоді не повірив, що таке взагалі можливе.
За словами Юрія Іваніва, те, що для українських дітей зробив Джордж Кузьма — американець українського походження, навіть не можна оцінити. У міських і сільських діток, деяким з яких залишалося жити не більше місяця, з’явився шанс. У тяжкі 90-ті роки було складно обійти усі бюрократичні «коридори», щоб за кілька днів вилетіти за океан.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%962.jpg)
— Тоді ми створили групу добровольців, — каже Юрій Іванів, — які допомагали у вирішенні таких питань. Джордж Кузьма усі «американські» питання також вирішив на високому рівні. В аеропорту жінку з українського села, яка далі свого населеного пункту чи Львова не виїжджала, за океаном зустрічала ротарійська родина. Вона брала маму з дитиною до себе на той термін, який треба було перебувати у США. Джордж залучив до цього ще й україномовних людей, тобто робив максимально комфортним перебування мамам, бо для них це був шок. Доктор Генрі Айзенберг та доктор Крук, які присвятили свої знання цій програмі, відмовилися від усіх гонорарів за складні операції з порятунку українських дітей. Практично Ротарі-клуб платив тільки за перебування мами і дитини у лікарні. На той час кошт такої операції у США був 100 тисяч доларів.
Тоді було прооперовано 115 дітей в Америці, частині з них зробили повторні операції. Тепер такі операції роблять в Україні, і на сьогодні їх провели понад 900. І усі - за кошти Ротарі-клубу «Львів-Леополіс».
Ті, кому американські медики подарували шанс на повноцінне життя, прийшли на засідання Ротарі-клубу, щоб подякувати своїм рятівникам. Серед них 37-річна Оксана Гавриш.
— Мені було 12 років, — каже Оксана. — У мене була вроджена вада. Стояла на обліку у лікаря Юрія Іваніва від народження, щороку мені робили обстеження. Мою хворобу вивчали французи й американці. У Францію на операцію мене не відібрали, бо вважали, що вада є не такою складною, оскільки французи оперували значно складніших хворих. Але мене взялися оперувати американці, за що їм безмежно вдячна. Усе заплатили благодійні організації Ротарі-клубу. Зараз я — заміжня жінка, народила дитину, почуваюся добре.
Святославу Наконечному зараз 18 років. З розповідей батьків знає, що мав проблеми зі серцем, що у півторарічному віці літав з мамою за океан, де йому американські кардіохірурги врятували життя. Хлопець каже, що почувається чудово. Займається спортом.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%96.jpg)
— Наш Святослав народився з вадою серця, — каже батько хлопця Степан. — У шестимісячному віці сказали, що без операції не обійтися. Першу зробили у Львові, але згодом виявилося, що хвороба не відступила. Звісно, якби не програма, за якою дружина з сином полетіли у США, наслідки були б плачевні. Ми ж на той час з дружиною були студентами…
— Мені було 10 років, коли ми з мамою прилетіли у США, — каже Ірина Дебела-Кокотень. — Тоді я не усвідомлювала, який мені давався шанс. Мама страшенно переживала. Для мене Америка — це було щось неймовірне, казкове. Сьогодні я — мама трьох дітей, усіх народила сама. Мені навіть не здається, що колись мені робили за океаном складну операцію, залишився маленький шрам, на який уже не звертаю уваги. Я — повноцінна жінка. Дякую тим людям, які зробила неможливе, щоб дати мені другий шанс на життя. Я щаслива!
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%963.jpg)